За рік підтримано 22 петиції про призначення статусу Героя України, — аналітикиня руху "Чесно"

За рік підтримано 22 петиції про призначення статусу Героя України, — аналітикиня руху "Чесно"

За рік підтримано 22 петиції про призначення статусу Героя України, — аналітикиня руху "Чесно"
. Вікторія Олійник. Колаж Суспільне Культура

Парламентська аналітикиня руху "Чесно" Вікторія Олійник розповіла Суспільне про петиції щодо звання Героя України та його позбавлення.

Чи маєте статистику, скільки саме петицій щодо призначення звання героя України підтримано на сайті Президента України?

Від 24 лютого 2022 року на сайті розглянуто і підтримано 22 петиції про призначення статусу Героя України. Це не означає, що усі 22 особи, щодо яких запитували у петиції, отримали статус. Це означає, що на цю петицію, яка набрала необхідні 25 000 голосів, відповів Президент – якусь свою реакцю висловив. У більшості випадків він перескерував винесення рішення на Кабмін або відповідну комісію, яка займається призначенням нагород. Тому сказати, скільки отримали, не можемо, але набрано 25 000 у 22 петиціях після 24 лютого.

Петиції на сайті може зареєструвати тільки фізична особа і в принципі не вказується, ким є громадянин-автор – чи він волонтер, чи представник організації. І дуже часто в основному тексті петиції цієї інформації не вказують, бо вона не впливає на швидкість ухвалення рішення і чи буде воно позитивним. Тобто тяжко сказати, хто ці люди, бо вони не представляють себе, але ми бачимо, хто поширює петиції, хто просить підтримувати їх, і дуже часто це саме громадські організації. Ще частіше це рідні і побратими героїв, щодо яких ці петиції зареєстровані. Тобто це велика суспільна робота. Але саме авторство сайт петицій не дозволяє прослідувати чітко.

Читати також: Як відправити книгу на фронт: розповідаємо про новий проєкт для підтримки військових

Ви сказали, що 22 петиції розглянуто Президентом. І ось він скеровує далі на розгляд ці пропозиції відповідній комісії. І що має відбутися далі? Скільки часу має тривати цей розгляд? Чи відомо, коли ця комісія засідає, чи остаточним є її рішення?

Чітких строків розгляду не взначено. Строки для розгляду петиції визначені, але от розгляд порушеного у петиції питання залежить від ситуації. Перед тим, як винести остаточне рішення, може минути довгий час, а може взагалі не бути рішення. Є приклад Романа Ратушного – є 25 000 підписів за надання йому статусу Героя України, але поки інформації про те, що йому цей статус було призначено, ми не маємо. І в принципі остаточну відповідь про те, яке рішення було ухвалене саме Кабінетом Міністрів, після пере скерування Президента, його отримує лише автор петиції. Тобто це вже не публічна відповідь. І громадянам-підписантам дізнатися про надання/ненадання статусу ми не можемо на сайті – лише з указу Президента. Але це не завжди пов’язані процеси.

Сама процедура складна, довга, вона потребує залучення інформації з військової частини, з командування, дізнатися як служила ця людина, які завдання виконувала, які героїчні вчинки були з її боку. Тому що це не просто статус кожному учаснику бойових дій, а за визначні особисті заслуги. І це потрібно розуміти. Тому цей процес однозначно складний і довгий, а законодавство чітких меж для нього не встановлює.

А зворотній процес – позбавлення звання Героя України, зокрема мали яскравий приклад із народним депутатом Юрієм Бойком, – яка ситуація з цим?

Щодо Юрія Бойка зареєстрована петиція, вона була підтримана. Вона була на розгляді прем’єр-міністра після скерування з боку Президента. Що маємо на сьогодні? Досі рішення остаточного не ухвалено, статус Героя України у Бойка залишається. Бо спочатку Шмигаль не знайшов підстав, щоб його позбавити цього статусу. Але потім все ж таки взяв знову на доопрацювання цю тему. Тому можливо його ще позбавлять цього статусу. Але оскільки дискусія триває довгий період, і рішення фактичного ми не бачимо, то давайте розуміти, що позбавлення – навіть складніший процес за призначення. Бо там зовсім невеликий перелік підстав, за які можна позбавити цього статусу. Він дуже ґрунтовний і серйозний. Недостатньо того, що "Бойко поганий", це має бути обгрунтовано. Їх треба чітко виписати, затвердити і вже тоді позбавляти статусу.

Читати також: "Ми живемо в повоєнному суспільстві, навіть якщо більшість цього не помічає": режисер "Бачення метелика" Наконечний

Чи були прецеденти позбавлення звання Героя України?

У нас не дуже багато Героїв України – значна їх кількість зявилася у 2014-2015 роках, коли були значні потрясіння для України і 2022 рік, коли багато людей стали Героями під час захисту нашої країни. Раніше ці люди, які отримували статус, мали абсолютні підстави для його отримання й залишаються з цим статусом досі. Публічно інформації про такі кейси немає, як ми бачимо на прикладі Бойка і відповідей щодо нього зазначається, що підстав для цього дуже мало. Наприклад, "вчинення умисного тяжкого злочину". Бойка у цьому поки не звинувачували і, відповідно, не позбавляють. Загалом це все окремі укази Президента, систематизувати їх досить складно.

А як багато депутатів різних рівнів мають звання Героя України?

Щодо депутатів Верховної Ради, то є троє обранців, які мають такий статус. Один із них нещодавно склав мандат і пішов служити – це пан Забродський. Ще один депутат – Герасименко зі "Слуги народу", зважаючи на його видатну військову службу. І третій – Юрій Бойко. Складна ситуація, бо статус Героя України надають не лише за військову службу, але й за інші видатні досягнення і здобутки.

Щодо депутатів інших рад, то порахувати складно – інформація на сайті ЦВК про них закрита. Але вони є однозначно.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок