Перейти до основного змісту
Як музичний андеграунд наближає перемогу: історії Musicians Defend Ukraine, Neformat, The Crown

Як музичний андеграунд наближає перемогу: історії Musicians Defend Ukraine, Neformat, The Crown

Як музичний андеграунд наближає перемогу: історії Musicians Defend Ukraine, Neformat, The Crown
. Колаж: Вікторія Желєзна

Після початку повномасштабного вторгнення частина українського музичного андеграунду змінила інструменти на зброю, а частина – продовжила волонтерити.

Ба більше, якщо в перші тижні війни деякі люди відчували розгубленість, то дуже швидко музична сцена прийшла до тями та анонсувала благодійні концерти для допомоги ЗСУ. Серед тих, хто одразу почав допомагати, був український андеграунд.

Про внесок альтернативної сцени у розвиток сучасної культури та громадського суспільства Суспільне Культура розповідають івент-менеджер Neformat.com.ua Єгор Фелюст, співзасновниця фонду Musicians Defend Ukraine Катерина Войчук та співвласник музичного клубу The Crown Стасон Київський.

Що ми знаємо про український андеграунд

Саме слово "андеграунд" походить від англійського underground, яке перекладається як "під землею". Це й характеризує андеграундну культуру – вона стоїть осторонь масової.

Спочатку андеграундом називали гурти, які виступали у маленьких клубах та існували незалежно від лейблів. З того часу українська андеграундна музика не тільки розвинулася, а й стала подекуди більш відомою за кордоном, ніж в Україні, та об’єднала безліч людей. Проте, як і раніше, пісні представників цієї сцени майже не почуєш в ефірі радіостанцій, адже вони грають поза межами популярних жанрів — так би мовити, "неформат".

В Україні існує медіа Neformat.com.ua, яке пише переважно про андеграундних виконавців, особливо акцентуючи увагу на українській сцені. Як говорила в одному інтерв’ю його головна редакторка Ярина Денисюк: "Наше завдання – писати про тих виконавців, про яких не напишуть інші медіа". У 2004 році Neformat починав як музичний форум, а згодом, після розвитку соцмереж, трансформувався у сайт про музику.

Як андеграунд наближає перемогу
Редакція Neformat.com.ua. Фото: Neformat

Щодо інших ініціатив – після повномасштабного вторгнення, у березні 2022 року представники музичної індустрії заснували благодійний фонд Musicians Defend Ukraine. Фонд займається підтримкою українських музикантів – учасників російсько-української війни.

"Ми допомагаємо культурі – культура нищить русню". Як працює Musicians Defend Ukraine, що підтримує музикантів на фронті

Зараз Neformat.com.ua організовує благодійні концерти, заклади на кшталт The Crown охоче надають своє приміщення та самі створюють події, а музиканти не просто виступають на фестивалях чи їздять у тури за кордон, а розповідають зі сцени про війну в Україні та злочини Росії, створюють благодійні фонди, як-от Musicians Defend Ukraine, та допомагають українській армії, часто віддаючи весь прибуток на ЗСУ.

Концерти під час повномасштабної війни

Подейкують, що після повномасштабного вторгнення концертів побільшало й люди стали більше відвідувати концерти. Чи це так? Як змінилася українська сцена під час війни? Чи стали більше цікавитися українською музикою та андеграундом зокрема?

Єгор Фелюст, івент-менеджер заходів Neformat.com.ua та рецензент

Так, концертів стало більше через зміну уваги українського слухача, який викинув зі свого інфополя російських артистів, а також через звільнення ринку від засилля російських артистів. Подекуди вони все ще тримають верхівки чартів, але з 24 лютого минулого року в нас уже виросла ціла інді-сцена молодих музикантів, які можуть легко приковувати увагу сотень людей в офлайні.

Артисти, яким пророкували статуси нових "ім’я метра естради", зараз спокійно роблять солдаути на крупних столичних (і шо найважливіше – не тільки) майданчиках. Ця музика різноманітного направлення: від блек-металу White Ward, до дарк-кантрі Zwyntar, EBMElectronic body music (скорочено EBM) — музичний напрямок, що містить в собі елементи індастріалу i електронного панку. Kurs Valüt або інді-року The Unsleeping.

Зараз сцена знаходиться у періоді трансформації – молода і свіжа кров забирає під себе новий ринок та слухачів, водночас герої 2010-х отримують друге дихання. Або артисти, які не цуралися російського ринку і мови, зараз активно перелаштовуються та стають на рейки нової реальності.

Уваги слухача до артиста стало в рази більше. Два роки тому або навіть у передковідні часи ви не могли б побачити новини про те, шо Паліндром двічі розпродав квитки на свій київський концерт або проїхався з успішним туром Україною, де майже всюди були солдаути.

Стасон Київський, співвласник музичного клубу та бару The Crown, гітарист та вокаліст гурту The Troubled

Зараз у Києві дійсно проводиться багато концертів, в один день буває 4-5 конкуруючих івенти. У випадку нашого клубу The Crown відвідування залежить здебільшого від артистів, які виступають, і тут якогось універсального правила нема: різні артисти чи жанри збирають по-різному.

Загалом видно, що приходить більше молоді, з’являються молоді гурти, зміна поколінь несеться повним ходом. Артисти, які раніше мали російськомовний матеріал, зараз його перекладають або не виконують. Ті, хто випускає хороший матеріал і якісно підходить до промо – бачать приріст аудиторії. ТікТок-хардкор – яскравий приклад.

Ще відсутність іноземних привозів грає на руку внутрішньому ринку. Той, хто робить конкурентний матеріал, точно у виграші.

Щодо нашого гурту [The Troubled] – якоїсь нової хвилі зацікавленості ми не спостерігаємо, бо через зайнятість у клубі (ми всі троє будували клуб і зараз там працюємо) в нас мало часу для творчої діяльності, але ми стабільно працюємо над новим альбомом.

Наш клуб виживає, але як каже пан Роман, "помаленьку, не всьо зразу". Ми робимо все, що можемо, і дуже вдячні за підтримку новим гостям і друзям, які до нас ходять ще зі старих часів "Кислого Тома".

Бар The Crown відкрився під час повномасштабного вторгнення. Ідея з’явилася кілька років тому, проте спершу пандемія завадила її реалізувати й співвласники вичікували більш сприятливого моменту. Під час війни закрився попередній бар "Кислий Том", де працювала частина команди. Як розповідає Стасон Київський, "питання стало радикально – або ми взагалі забиваємо на цю мрію, або робимо її прямо зараз. Тому вирішили ризикнути".

Організація благодійних концертів та збір коштів

Чи відрізняється організація концертів до та після 24 лютого 2022 року? Які існують труднощі?

Єгор Фелюст:

Відмінність полягає у тому, що подія може бути перерваною через повітряну тривогу або взагалі стати останньою в житті – ніколи не знаєш, де буде черговий приліт.

Як андеграунд наближає перемогу
Фото: Neformat

Це піддає як адреналіну, так і відчуття "тут і зараз". Слухач цінує продукт, тому що у голові свіжі картинки про те, як водночас весь світ перевернувся і ми втратили, здавалося б, буденні для нас речі.

Більше труднощів у нас виникає з організацією виступів у регіонах.

Neformat.com.ua свою концертну діяльність поширює і на Чернігів – це місто, де я живу. Перефразовуючи Леоніда Кучму: Чернігів, не Київ, навіть не умовний Тернопіль або Івано-Франківськ. Але приміщень, придатних для проведення заходів "неформатної" музики у місті або немає, або власники не розуміють банального запиту мого як організатора.

Чи можна під час війни ходити на концерти — говоримо з психологом, організатором концертів і військовим

Приватний бізнес не ставить собі за мету культурний розвиток – йому простіше зробити черговий кавер-вечір, аніж дати можливість привезти у місто когось на кшталт рокабілі-зірок The WiseGuyz. Влада міста навіть не дивиться серйозно у бік розвитку культури. Та навіть не серйозно, а хоча б нейтрально.

Надворі 2023 рік, але людині з офісу потрібно пояснювати, що гітарна музика – це нормально, це не якісь маргінали або неадекватні слухачі. Буквально червонію за те, що дорослій людині доводиться говорити, що скримінг – це мистецтво, це не ор у мікрофон; а бластбіти — це не шум, а стиль гри тощо.

Я цю стіну бив довго і зрушення є, зараз можу дозволити собі запросити гурти у Чернігів і навіть дати на вибір локації, але сталої впевненості немає – завтра мені можуть помахати ручкою і розірвати відносини, бо так.

Яку суму вдалося зібрати за весь час з усіх організованих концертів? Кому донатите ці кошти?

Катерина Войчук, співзасновниця фонду Musicians Defend Ukraine та засновниця і PR-директорка концертної агенції kontrabass promo

Наразі вже сума обороту перевалила за 12 млн. Варто розуміти, що перші півтора місяця 2023 року концертів майже не було, а останні півтора місяця ми вже недоотримали кошти із турів, на які розраховували.

Найбільші донати:

  • 3000 доларів одним донатом від гурту DakhaBrakha. Всього гурт нам задонатив майже 200 000 гривень з турів;
  • гурт Love’n’Joy зібрав кошти на два позашляховика, повні гуманітарки, та регулярно докидають із турових прибутків на наші поточні збори;
  • Проєкт Warнякання з останнього європейського туру задонатили понад 90 тисяч гривень;
  • Паліндром із кількох концертів закидав, в сумі це близько 100 000 гривень;
  • гурт The Unsleeping всього задонатив з концертів понад 120 000 гривень;
  • Neformat.com.ua та їхні концерти. Щоразу це великі суми 60-70 тисяч гривень з однієї події;
  • Сергій Воронов з продажу журналу "Потоп" надіслав майже 90 тисяч гривень + спільний тур "Джозерс" та Ницо Потворно приніс 150 000 гривень, з якого левова частка – це гроші з аукціону, де розіграли прапор з підписом Валерія Залужного;
Як андеграунд наближає перемогу
Фото: скріншот з Twitter
  • найбільш стабільно – це прибуток з різних концертів від kontrabass promo;
  • варто відзначити VITCHE BERLIN, спільноту українців у Німеччині. Вони проводять концерти, фестивалі, вечірки та кінопокази, з яких донатять від сотні до двох тисяч євро.

Єгор Фелюст:

З осені 2022 року ми провели п’ять благодійних заходів та зібрали понад 340 тисяч гривень. Останній – спільний виступ гуртів White Ward, Vovk та Guerilla Noir у київській Малій Опері. Сума збору – 156 327 грн.

Зазвичай розподіляємо виручені кошти поміж волонтерами або військовими, яким довіряємо. Обов’язкова стаття донату – фонд Musicians Defend Ukraine. Редакційно ми вирішили, шо підтримуватимемо невеликі збори та об’єднання, адже найчастіше саме вони залишаються осторонь від уваги людей і не досягають необхідної суми.

Стасон Київський:

Ми регулярно проводимо благодійні івенти, завдяки чому ми і промоутери, з якими ми робимо концерти, донатили на дрони, автівки та гуманітарні потреби наших друзів, які у війську та волонтерських фондах. Сподіваємося, що згодом зможемо більше проводити таких заходів.

Як часто до вас звертаються музиканти за допомогою і як часто приходять нові запити? Чи є музиканти на фронті, яких ви повністю забезпечуєте на постійній основі?

Катерина Войчук:

Маємо стабільно по кілька запитів на тиждень. Але раніше це були запити на пару наколінників, десять турнікетів та форму. А зараз це дрон за 200 тисяч, дві тачки, багато запитів на допомогу зборів та ремонт авто.

Ми регулярно допомагаємо десь двом десяткам музикантів.

Перш за все, це спільнота клубу "Модуль" з Дніпра, Олег Каданов та Стас Кононов і їхній штаб у Харкові, Павло Нечитайло із гурту Zapaska, Флойд із "ГИЧ Оркестру", Саша Жизномірський з гурту "Хвилі", Саша Попов із "Гайдамак".

Були дрібні запити від Андрія Адміта, Сашка Буля, Володимира Щобака, Мишка Адамчука. Також інколи допомагаємо рідним музикантів, останній такий запит був від дядька Міши Бірченка з Hyphen Dash. Виходить так, що Міша спочатку переказує нам кошти із Fusion чи Hyphen Dash, а ми потім закуповуємо щось для його дядька.

Зміна правил виїзду за кордон та його вплив на музикантів

На вашу думку, як саме рішення Мінкульту змінити правила виїзду за кордон повпливало на концерти в Україні та на фонд Musicians Defend Ukraine?

Єгор Фелюст:

Тільки негативно. Мінкульт просто плюнув у обличчя тому прошарку музикантів, які несли європейському слухачеві актуальну новину про Україну та реалії, вже не кажучи про унікальність та, на жаль, "екзотичність" матеріалу.

Замість свідомого розбору ситуації і покарання виннихЧерез стендапера Андрія Щегеля і режисера Тараса Голубкова Мінкульт посилив правила виїзду за кордон для артистів. В інтерв'ю Роману Скрипіну Щегель заявив, що виїхав до Туреччини попри те, що мав три повістки в армію, оскільки вважає себе "вільною людиною". А Голубков виїхав з України та знімав кліп росіянам після початку повномасштабного вторгнення. міністерство пішло шляхом совєтським – покарати всіх.

Артистам ускладнили виїзд за кордон? Наслідки скандалу із Щегелем і Голубковим

Тепер ми маємо чудову ситуацію, шо Україну у світі репрезентує відкрито сепаратистський гурт Jinjer замість львів’ян з гурту "1914", які оспівували подвиги українського солдата у Першій світовій і зі сцени рубали правду про війну сьогоднішню.

Замість харків’ян Bezlad та великих турів сквотами Європи, у США їде гурт 5nizza, один з учасників якого давно зорієнтувався на ринок Росії. Таких прикладів десятки, якщо не сотні.

Катерина Войчук:

Звісно, рішення Мінкульту повпливало на фонд. Перш за все фінансово, бо приблизні збитки лише за останні півтора місяці – це вже десятки тисяч євро. А ще треба врахувати, що букери та організатори обережніше ставитимуться до українських артистів та запрошуватимуть інших музикантів, бо з нашими ненадійно працювати.

Ми мали кілька хороших внесків після виступів наших артистів за кордоном від їхньої фанбази, а також нові партнерства завдяки цим поїздкам. Зараз це перекриється.

Що буде з фондом після перемоги?

Катерина Войчук:

Нам би хотілося бути своєрідним центром музичної спільноти: робити події для індустрії, давати гранти на розвиток музики, а не на фронт, може, навіть робити фестивалі, просувати музичні ініціативи в Україні та за кордоном.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

Топ дня

Вибір редакції

На початок