Тих, хто говорить виключно українською, стало більше: дослідження

Тих, хто говорить виключно українською, стало більше: дослідження

Тих, хто говорить виключно українською, стало більше: дослідження
. Фото ілюстративне: Суспільне

Кількість тих, хто у повсякденному мовленні обирає українську зросла на 7% у порівнянні з 2017 роком. Про це ідеться в дослідженні Київського міжнародного інституту соціології на замовлення доктора політичних наук Володимира Кулика, яке той опублікував 7 січня у виданні "Збруч".

Дослідник уже не вперше проводить подібне опитування. Востаннє – у 2017.

"Може, декого ці цифри й не вразять, але мене вражають, бо співвідношення мовних груп змінювалося досить повільно, і навіть 2014 рік на нього не дуже вплинув", – сказав він.

Він зазначає, що 41% опитаних говорять у повсякденному житті тільки українською мовою. А частка тих, хто говорить російською, зменшилась на 11%. Також майже 50% опитаних людей спілкуються з родиною вдома тільки українською мовою, ще 19% вживають обидві мови "рівною мірою".

"Для мене це неочікуваний результат". Школяр з Кіровоградщини став переможцем Радіодиктанту національної єдності

В інтернеті на виключно на українську перейшли 26% опитаних, а 38% користуються й українською, й російською порівну.

Також на роботі чи навчанні спілкуються українською не менше, ніж удома, а навіть трохи більше: про вживання тільки або переважно її заявили 68% тих, що працюють, а російської – 11%.

"Тобто робота нарешті перестала бути місцем, де україномовних людей змушують говорити цілком або почасти російською, задовольняючи побажання начальства, клієнтів або інерційних уявлень про те, як належить говорити в цій ділянці", – додає Кулик.

Тих, хто говорить виключно українською, стало більше на 7%: дослідження
Щороку в Україні проводять Радіодиктант національної єдності, у 2022 році організатори отримали трохи більш як 40 тисяч листів. Руслана Гостюк/Суспільне Ужгород

Він також зазначає, що і вдома, й на роботі трохи більше говорять українською не лише респонденти понад 60 років, а й ті, кому ще немає 30, тобто народжені й виховані в незалежній Україні й менше піддані русифікаційному тискові, який найбільше вплинув над тими, кому від 30 до 50.

Також Кулик ставив запитання респондентам про важливість російської мови в Україні. Ще у 2014 році 59% українців вважали російську "важливою", бо "в Україні її майже всі розуміють". Зараз таких лише 14%.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок