"Ми обираємо не виконавця, а передовсім пісню": Джамала про Нацвідбір на "Євробачення-2023"

"Ми обираємо не виконавця, а передовсім пісню": Джамала про Нацвідбір на "Євробачення-2023"

"Ми обираємо не виконавця, а передовсім пісню": Джамала про Нацвідбір на "Євробачення-2023"
. Інстаграм співачки

17 грудня стане відоме ім’я переможця Нацвідбору "Євробачення-2023", а тим часом продовжуємо слідкувати за підготовкою до нього. Цьогоріч вже вшосте співачка Джамала, яка принесла Україні перемогу на "Євробаченні-2016", судитиме Національний відбір. Як вона готується до цього процесу, чи є в неї свої фаворити та яким має бути голос України на наступному пісенному конкурсі ,вона розповіла Віктору Дяченку в етері програми "Культура на часі".

Існує жарт, що Нацвідбір в Україні неможливий без скандалів. Особисто у вас через це не виникає остраху бути членкинею журі?

До всього звикаєш. Те, що люди так переживають і обговорюють, означає, що їм це важливо. Ми маємо разом зробити найкращий вибір, бо враховується і професійна думка, і думка народна. Глядачам це варто усвідомити й брати участь, голосувати, підтримувати, щоб поїхав той, за кого ви вболіваєте.

Здається, цьогоріч максимально прозорі умови: обрати журі можна було у "Дії", голосувати теж можна у "Дії". Тому сказати, що "когось вибрали не того, кого я хотів" – шансу мало. Загалом відомі імена фіналістів, фіналісток, гуртів, а єврофани вже знімають свої реакції та роблять прогнози, хто ж стане переможцем чи переможницею Нацвідбору. Особисто ви вже слухали всі пісні конкурсантів?

Для мене залишається важливим спів наживо. Одне діло, коли ми чуємо цю пісню в аудіоформаті – це одне враження, там все добре зведено, чутно слова, мелодію. Інше діло, коли виконавець виходить на сцену і виконує наживо. Тому це живий формат конкурсу, і важливе правило, за яким я оцінюю: пісня має бути заспівана добре, а бажано – просто неймовірно.

Друге правило – про що пісня, про що ти як автор пісень. Чим далі "Євробачення" рухається, тим більше стає зрозуміло, що цей конкурс про людей, які розказують свої історії. Вони виходять зі своїм відкритим серцем, як би це голосно не звучало.

"Ми обираємо не виконавця, а передовсім пісню": Jamala про Нацвідбір на "Євробачення-2023"
jamalajaaa/Instagram

Третій критерій — як виконавець покаже свою пісню, тобто перформанс і внутрішня харизма, артистичність. За часи проведення конкурсу перемагали різні виконавці: з великим голосом, з маленьким, не важливо. Важливо те, що і як вони робили.

Навіть Kalush Orchestra, здається, були першими, хто переміг з хіп-хоп піснею. Такі абсолютно унікальні випадки трапляються саме на цьому конкурсі. Тому зараз ми ще не можемо робити ставки. Усі ці представлені пісні ні про що нам не кажуть – цікаво, як вони покажуть себе саме під час конкурсу.

Ваша переможна пісня стосувалася депортації кримськотатарського населення у 1944 році. Коли у твій дім приходили незнайомці, вбивали і казали "Ми не винні". Зараз ця пісня знову актуальна для всієї України, вона вже болить не як історія, а як реальність. Для вас особисто з'явилося нове трактування під час її виконання? Чи реагують люди якось інакше?

Абсолютно. Я вже відокремлюю себе від пісні – вона діє сама по собі та зробила багато для допомоги Україні. Тому що люди знаходили в ній сенс, що це про події 2022 року, про сучасність. Ми тоді казали "ніколи знову" і тут на очах у всього світу відбувається війна. Пісня виявилася пророчою, її так сприймають зараз, коли я виходила на будь-які сцени – від Польщі до Вашингтону її сприймають як гімн боротьби.

Нещодавно ви мали можливість бути присутньою на церемонії нагородження перед щорічною премією Центру Кеннеді – 45th Annual Kennedy Center Honors. Розкажіть про подію, яким чином ви долучалися?

Я була запрошена, мала честь закривати церемонію разом з американською співачкою Бренді Карлайл та ірландським виконавцем Hozier, виконала композицію гурту U2 "Walk On", стоячи на одній сцені з фронтменом гурту Боно.

Також я мала час на промову, можливість звернутись до залу. І зустрілася з Байденом. Я йому сказала, що я – українка кримськотатарського походження, і дуже хочу повернути свій дім. Він мене так обійняв міцно, я не очікувала такого, аж охорона зробила крок вперед. Байден мені сказав: "Так, ми повернемо дім, ми повернемо тобі все".

У суботу, 17 грудня, о 17:00 відбудеться фінал Національного відбору учасника на Євробачення-2023, за результатами якого стане відомо, хто представить Україну на Пісенному конкурсі Євробачення наступного року.

Нагадаємо, у фіналі візьмуть участь десятеро фіналістів Нацвідбору. Переможець потрапить на 67-й міжнародний пісенний конкурс Євробачення-2023, що відбудеться у Ліверпулі наступного року.

Конкурс відбудеться на арені "Ліверпуль-Арена" 9 травня, другий — 11 травня, а грандіозний фінал — 13 травня. Євробачення-2023 пройде від імені цьогорічного мовника-переможця — української телерадіокомпанії Суспільне Мовлення.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок