"Я не працюю в NASA вже давно": що відомо про письменника Доржа Бату

"Я не працюю в NASA вже давно": що відомо про письменника Доржа Бату

Оновлено
"Я не працюю в NASA вже давно": що відомо про письменника Доржа Бату
. Фото: Dorje Batuu/Facebook

7 грудня у своєму пості у Facebook журналіст і один із лідерів партії "Демократична сокира" Віктор Трегубов розповів, що відомий український письменник Дорж Бату (справжнє імʼя якого Андрій Васильєв) роками нібито видавав себе працівником NASA. Дорж Бату написав пост-відповідь на своїй сторінці у Facebook та заперечив цю інформацію.

Що відомо про самого письменника, його псевдонім та дилогію про Франческу, як прокоментувало ці заяви "Видавництво Старого Лева", яке видає книги Доржа Бату, – намагалось з'ясувати Суспільне Культура.

Звинувачення Доржа Бату: що сталося

7 грудня 2022 року Віктор Трегубов написав на своїй сторінці у Facebook пост про те, що Дорж Бату ніколи не працював в NASA. Як підтвердження, він розповів історію, що письменник опублікував у групі "Нове військо" у Facebook тексти про полковника Вескотта зі 103-го авіаполку Національної гвардії США, відомого також як Flying Yankees. Коли ж він попросив фото полковника, Бату йому відмовив. Пізніше він надіслав фото з візиту Flying Yankees до Австралії 2013 року, але в описі візиту не згадувалася наявність там цього командира й Трегубов зробив висновок, що Вескотта не існує. До всього, він опинився у письменника в бані.

Містифікація чи брехня: письменника Доржа Бату звинувачують у створенні вигаданої біографії

Потім Віктор Трегубов через власні джерела в NASA перевірив, чи працював там Андрій Васильєв. Перевірка тривала кілька місяців і він отримав негативну відповідь. Після цього, за словами журналіста, Доржу Бату прийшло попередження з NASA і письменник почав говорити, що "працює на надсекретному проєкті".

"Я не працюю в NASA вже давно": що відомо про письменника Доржа Бату
Фото: сркіншот особистої сторінки письменника в Instagram

8 грудня Дорж Бату написав у Facebook відповідь Віктору Трегубову. Спочатку письменник хотів ігнорувати пост журналіста, але, за його словами, інформація завдала болю його рідним та друзям. Тож він виклав свою позицію у восьми пунктах. В одному з них Дорж Бату стверджує, що працює на умовах контракту на приватні компанії, які виконують замовлення державних органів, і вони не розголошують інформацію про своїх працівників. Про NASA він у пості не згадує.

Звідки походить ім'я Дорж Бату

Як зазначає Андрій Васильєв (справжнє ім'я письменника), Дорж Бату – це не зовсім псевдонім. Дорж – так його звали в дитинстві. Письменник народився в Бурятії, де в тих, хто з'явився на світ у бурятській або змішаній сім'ї, були подвійні імена: одне російське, а друге бурятське. Дорж – це бурятське ім’я, а Бату – назва роду. Його дід – Батуєв.

Письменник вирішив не підписуватися як Андрій Васильєв, щоб його не асоціювали з журналістикою, адже в Україні він працював на каналах "Інтер", 1+1. Тому змінив ім'я і захотів вийти в люди під іншим патронімом. Про це він розповідав у інтерв'ю Мартину Якубу.

Хто такий Дорж Бату

Життя в Росії та переїзд в Україну

За словами самого Андрія Васильєва, уже в 2000-му році він зрозумів, що журналістика, якій вчився на російському каналі "НТВ", перетворюється на щось інше. Він встиг попрацювати у програмі "Вєсті", де був інформаційним ведучим, кореспондентом. А з приходом Путіна до влади, на каналі з'явилась людина, яка диктувала, що має бути в ефірах. Тоді він перейшов на канал "ОРТ".

У 2000 році Андрій Васильєв познайомився зі своєю майбутньою дружиною Яриною Жук, яка має українське походження. Проживаючи у Москві, він почав говорити українською. У 2002 році, коли дружина завагітніла, вони вирішили покинути Росію та переїхали в Україну.

Робота журналістом в Україні

Першим місцем роботи Андрія Васильєва був телеканал "Інтер", а саме бюро у Львові. В інтерв'ю Мартину Якубу, яке вийшло у квітні 2021 року, письменник говорить, що його тексти не правилися й він писав усе, що вважав за потрібне. Створив безліч матеріалів про УПА, УГКЦ, ЗУНР, інтерв'ю з ветеранами української повстанської армії, писав про репресії. І йому ніхто не вказував, як розставляти акценти.

Але в інтерв'ю "Детектор-медіа", що вийшло в липні 2021 року, він говорить таке: "В українській журналістиці я стикнувся з тим, що журналісти чомусь зобов'язані давати інтерв'ю на вичитку. Це bullshit. Ви несете відповідальність за те, що напишете ви, а я — за те, що вилетить із мого рота".

Звісно, Андрій Васильєв міг згадувати різні випадки або просто бути неточним, але протилежні за змістом цитати впадають в око.

Також в 2005 по 2006 рік він працював на каналі "1+1" випусковим редактором програми "Сніданок з 1+1".

Що відомо про Доржа Бату
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Переїзд до США та інтерв'ю з Навальним

У 2011 році він із родиною переїхав у США. З 2011 по 2013 рік Андрій Васильєв працював у російській службі державного телеканалу "Голос Америки". Цю позицію він поєднував із роботою закордонного журналіста при Медіакорпусі ООН новинної служби "ТСН" українського телеканалу "1+1".

Наприкінці свого допису Віктор Трегубов додав, що Андрій Васильєв не просто сам звільнився з "Голосу Америки" й пішов з журналістики: "Його вигнали із вовчим білетом за те, що він ВИГАДАВ З НУЛЯ інтерв'ю з Навальним".

Але Дорж Бату й сам розповідав цю історію. І там не йдеться про "вигадане з нуля інтерв'ю" — за словами самого письменника, він натрапив на "акаунт Навального" у соціальній мережі "Футубра", де його попросило зареєструватися керівництво. Там він домовився з російським політиком про інтерв'ю. Він надіслав свої питання та отримав відповіді на електронну пошту.

У 2012 році "Голос Америки" опублікував це сумнозвісне інтерв'ю з Олексієм Навальним. Пізніше сам російський політик у Twitter заперечив це інтервʼю, і матеріал із сайту зняли. Про цей випадок Дорж Бату неодноразово розповідав публічно, а також описав його в книжці "Франческа. Повелителька траєкторій". А в 2013 році він вирішив назавжди зав'язати з журналістикою, за його словами, через особисті причини.

Що відомо про письменника Доржа Бату
Скріншот Twitter @izdryk

Що говорив Дорж Бату про NASA

У червні 2018 року Дорж Бату розповів у інтерв'ю Майклу Щуру для "Телебачення Торонто", як потрапив у NASA. "Я звернувся в рекрутингову агенцію, яка займалася якраз авіакосмічною галуззю. І вони на основі мого бекграунду, який я вже мав, склали резюме. Вони викинули звідти абсолютно все журналістське минуле, і ми розписали по поличках, чим я займався на попередній роботі, які в мене були досягнення, специфіку моєї роботи. І саме це резюме зацікавило мого роботодавця", – зазначав Андрій Васильєв.

В інтерв'ю в 2021 році Мартин Якуб попросив Доржа Бату описати один день з життя людини, яка працює в NASA. Тоді письменник чітко відповів: "Я не працюю в NASA вже давно. Але те, чим я зараз займаюся – воно в принципі… Ми займаємось одним і тим самим: рухаємо космічні об'єкти, корегуємо траєкторії, змінюємо траєкторії, змінюємо орієнтації, тобто позиції космічного об'єкта відносно Землі".

Під цим відео зазначено, що письменник з 2013 року працює оператором корекції траєкторій, спочатку в Центрі керування польотами NASA, а з 2020 року — в засекреченій структурі.

Що відомо про письменника Доржа Бату
Фото: Dorje Batuu/Facebook

В інтерв'ю "Детектор-медіа", опублікованому в 2021 році, було таке питання: "Дорже, зараз ви працюєте в NASA. Чи багато бачите фейків про цю організацію в медіа?" Дорж Бату відповів на саме питання про фейки, але не зазначив, що вже не працює в NASA.

Що відомо про Доржа Бату
Фото: Дорж Бату/Facebook

Правда й вигадка в книжках Доржа Бату

Дорж Бату видав кілька романів у видавництві ВСЛ ("Видавництво Старого Лева"), які стали бестселерами в Україні: "Франческа. Повелителька траєкторій" у 2018, "Франческа. Володарка офіцерського жетона" у 2019, "Моцарт 2.0" та "Таємниця старого Лами" у 2021 та "Коко 2.0" у 2022 році.

Письменник неодноразово розповідав у різних інтерв'ю, що всі пригоди, які траплялися в книжках про Франческу, відбувалися або до, або під час активної зміни на роботі. Під час активної зміни було дві перерви по 15 хвилин. Протягом цих перерв Дорж Бату набирав текст на своєму смартфоні. Також уже після виходу книги під час презентацій він показував фотографії Франчески. Її фото ми бачимо й в інтерв'ю, яке письменник дав Мартину Якубу.

"Я не працюю в НАСА вже давно": що відомо про письменника Доржа Бату
Франческа/Скріншот з Martyn Yakub Sho°

У своєму пості-відповіді Віктору Трегубову Дорж Бату пише в 6 пункті: "Реальних імен прототипів своїх літературних персонажів я не розкриваю. Тому пошук цих людей по прізвищах – доволі дивне заняття. Професійний журналіст мав би це розуміти".

Проте в інтерв'ю Катерині Супрун на Skrypin.ua, яке вийшло в травні 2019 року, на питання, чи Франческу звати Франческа, він відповідав: "Франческу звати Франческою, Сару звати Сарою, а Льоліка звати Леслі в житті, але ми називаємо його Льолік".

Що відомо про Доржа Бату
Фото: Dorje Batuu/Facebook

В інтерв'ю Мартину Якубу на питання скільки у "Франчесці" вигадки у відсотках, саме ситуацій письменник каже: "Жодної немає. Я ще не все описував. Я закрив проєкт "Франческа", знайшов у собі сили зупинитися".

У сьомому ж пункті свого посту-відповіді, який був опублікований 8 грудня, Дорж Бату зазначає: "Я не пишу документалістику. Я ретельно працюю з фактами, але мої книжки – це, насамперед, веселі і добрі історії. Якщо мої персонажі не проти, щоб я їх розкрив, я це роблю, як зробив у "Моцарті". Якщо ні – вони залишаються літературними персонажами".

"Я не буду продовжувати обговорення цієї теми в соцмережах і перейду до консультацій про перенесення обговорення в юридичну площину", — додав Васильєв.

Реакція ВСЛ

Засновниця видавництва ВСЛ, де видавався Дорж Бату, Мар'яна Савка прокоментувала у Facebook, що підстав не довіряти письменнику не було.

Після цього на сторінці видавництва з'явився пост-реакція на ситуацію: "...Вважаємо неприпустимими обман та маніпуляції та віримо, що наші автори не вдаються до подібних речей".

Ми написали напряму у видавництво та попросили коментар Мар'яни Савки. Одним із наших питань було: "На сайті ВСЛ є біографія Доржа Бату. Там написано зокрема таке: "Член Медіакорпусу ООН. У 2013 році покинув журналістику і став працювати у авіакосмічній галузі. Нині Дорж Бату – математик, спеціаліст з траєкторій космічних апаратів". Чи перевіряли якось цю інформацію?"

Надійшла відповідь зі сторінки ВСЛ в інстаграмі, що наразі Мар'яна Савка не надає коментарів з цього приводу.

"Маємо зазначити, що ми, Видавництво Старого Лева, будуємо стосунки з авторами на принципах довіри, довіряємо їм і виправдовуємо довіру до нас. Ми не є слідчим органом, який перевіряє кожен факт і інформацію", – йдеться у відповіді.

9 грудня ВСЛ у новому пості у Facebook заявило, що не отримало від письменника переконливих доказів реальності фактів його біографії й тому припиняє з ним співпрацю.

"Книжки авторства Доржа Бату не додруковуватимуться. Книжки "Франческа. Повелителька траєкторій", "Франческа. Володарка офіцерського жетона", які вже є в наявності, будуть промарковані, як такі, в яких "Інформація про біографію автора не є достовірною", — зазначають у видавництві.

Редагування сторінки у Вікіпедії

7 грудня 2022 року сторінку Доржа Бату у Вікіпедії відредагував анонімний користувач. Спочатку він видалив абзац про те, що Дорж Бату з 2016 року працює оператором корекції траєкторій в Центрі керування польотами NASA.

"Я не працюю в NASA вже давно": що відомо про письменника Доржа Бату
Скріншот зі сторінки Доржа Бату у Вікіпедії

А потім з назви підрозділу "Переїзд в США та аерокосмічна кар'єра в NASA" було видалено частину про NASA. Відтепер підрозділ називається просто "Переїзд до США".

"Я не працюю в NASA вже давно": що відомо про письменника Доржа Бату
Скріншот зі сторінки Доржа Бату у Вікіпедії

8 грудня користувач Mike.Khoroshun додав підрозділ "Скандали", в якому йдеться про те, що "7 грудня 2022 року український журналіст Трегубов Віктор Аркадійович заявив, що біографія Доржа Бату є повністю вигаданою". Згодом користувач Alex Blokha додав слово "бездоказово", щоб вийшло "бездоказово заявив".

"Я не працюю в NASA вже давно": що відомо про письменника Доржа Бату
Скріншот зі сторінки Доржа Бату у Вікіпедії

Пізніше користувач Olvin видалив слово "бездоказово" з тексту. А потім ситуація повторилась: Alex Blokha ще раз його додав, а Olvin ще раз видалив. Наразі цей підрозділ взагалі не відображається на сторінці Доржа Бату у Вікіпедії.

Коментар представників NASA

14 грудня видання BBC News Україна опублікувало відповідь агентства на питання, чи працював у них Дорж Бату.

Шеріл Уорнер, речниця агентства, відповіла: "Він не працював на NASA. Наша заява — це інформація, яку я маю надати". Про це повідомляє видання.

На уточнення, чи мав Дорж Бату стосунок до діяльності NASA, отримали таку відповідь: "Андрій Васильєв працював з підрядником NASA в 2013-2016 роках, але наразі не пов'язаний з агентством. Його погляди не відображають офіційні погляди NASA або уряду Сполучених Штатів".

Також Суспільне Культура відправило запит Доржу Бату щодо цієї ситуації та чекає на відповідь.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок