Про Довбуша, дім, серця зі сталі й колискова: про що пісні фіналістів Нацвідбору "Євробачення-2023"

Про Довбуша, дім, серця зі сталі й колискова: про що пісні фіналістів Нацвідбору "Євробачення-2023"

Про Довбуша, дім, серця зі сталі й колискова: про що пісні фіналістів Нацвідбору "Євробачення-2023"
.

1 грудня ми нарешті дізналися, з якими піснями учасники Нацвідбору на "Євробачення-2023" виступлять у фіналі. Хто створив музичну композицію за 15 хвилин, хто співає про рідний дім, а хто написав пісню про наших захисників-супергероїв – про все це говорили на Радіо Промінь.

FIINKA – "Довбуш"

У гуцулів фіїнка – це похресниця. Так кликали Ірину Вихованець (це справжнє ім’я співачки) щоразу, як вона приїздила в гори до свого хрещеного батька. Акторка, авторка розважального ютуб-шоу на гуцульській говірці "Ліжник ТВ" Фіїнка, а з 2019 року ще й співачка. Її перша пісня "Груба" за місяць набрала мільйон переглядів на Ютубі. Для Нацвідбору на "Євробачення" FIINKA представила пісню про Довбуша. Розповідає, закінчила її за два дні до початку війни, коли вже російські танки стояли на наших кордонах.

"Євробачення-2023": цікаві факти про пісні фіналістів Нацвідбору
Фото: FIINKA/Facebook

"Писала з думкою про то, шо нам нема шо боятиси, бо в наших хлопців тече опришківська кров, кров справжніх супергероїв. Та єк Довбуш (найвідоміший з опришків) мужній, справедливий, безстрашний, то будь-яка дівчина хтіла би собі такого в господарстві. А дивітси єк всьо си склало: направду зараз дівки мліют за нашими супергероями, бо інакше наші ЗСУ не назвеш", – переконана Фіїнка.

На "Євробачення" вона вирішила піти, щоб весь світ почув про гуцулів, і показати, як ще може звучати Україна! "Українське популярне, бо унікальне!" – переконана співачка.

OY Sound System – "Ой, тужу"

OY Sound System – дітище братів Галаневичів, а саме вокаліста гурту "ДахаБраха" Марка та саундпродюсера й музиканта Тараса, до яких згодом приєдналися вокалістка Вікторія Родько та гітарист Євген Слов'янов. Вони грають етно-електроніку та опинилися серед фіналістів цьогорічного Нацвідбору на "Євробачення-2023".

"Євробачення-2023": цікаві факти про пісні фіналістів Нацвідбору
Фото: OY Sound System/Facebook

Декому їхні треки нагадують медитацію, тоді як для самих виконавців музика – це повноцінна мова. Пісню "Ой, тужу" почали писати ще під час пандемії, але відклали до кращих часів. Коли ж вирішили податися на "Євробачення", згадали про неї та доробили.

"Вона відгукується в часи, в які живемо, і саме вона про OY Sound System. Хоча в кожної людини туга своя, вона неодмінно переродиться в сильну енергію, яка рухатиме кожного!" – говорять музиканти.

Щодо Євробачення, то для гурту OY Sound System – це не про очікування чогось, а про повернення на сцену і процес. Мовляв, саме зараз оновлені, з новими силами й думками, вони мають що сказати людям!

Jerry Heil – When God Shut the Door

Cпівачка описує жанр, в якому працює, як побутовий поп. У 2020-му вона вже брала участь у Нацвідборі на "Євробачення" та пройшла до фіналу. Тож для Jerry Heil (справжнє ім'я виконавиці – Яна Шемаєва) – це вже друга спроба. Втім, якщо два роки тому співачка подалась на Нацвідбір з англомовною піснею Vegan, то цього разу її конкурсна пісня має назву When God Shut the Door ("Коли Бог зачиняє двері").

"Євробачення-2023": цікаві факти про пісні фіналістів Нацвідбору
Фото: Ірина Савенко (МУЗВАР), надане пресслужбою Jerry Heil

Jerry Heil написала її в перший місяць війни, коли шок від ударів Росії був ще дуже сильним. І єдине, що тримало на плаву — це надія на Божий задум: "Коли Бог зачиняє одні двері, він відчиняє інші".

Головний герой пісні — збірний образ народу, який спершу від удару зачинених дверей падає на підлогу, але швидко підіймається та бачить новий шлях: "Повставали рідні: багаті і бідні!" Бо українці — це один рід і єдина родина, як наголошує сама співачка. А ще вона переконана: "Злим будуть злидні, а ми — волі гідні. Не вірю, а знаю — нам Бог помагає!" Тому перемога неодмінно буде за нами.

Марина Круть – "Колискова"

Дівчина з бандурою, яка співає про любов і про пошуки себе? Так, це Марина Круть – соул-бандуристка, композиторка, поетка, фіналістка Нацвідбору на "Євробачення-2020".

"Євробачення-2023": цікаві факти про пісні фіналістів Нацвідбору

Цього року вона знову змагається за право представляти Україну на міжнародному пісенному конкурсі. Як каже Марина Круть, "Євробачення" – це передусім достойний майданчик, а ще можливість прокричати про своїх близьких і всіх жертв війни.

Саме про це її конкурсна пісня "Колискова". Це історія, в якій мама намагається пояснити своїй дитині, що таке війна. Адже всі ми і всі воїни колись були дітьми.

"Я написала її про моїх близьких на фронті. Мого хлопця, мого менеджера, моїх друзів, які пішли добровільно захищати Україну. Які знаходяться на нулику", – розповідає Марина Круть.

Важлива деталь: "Колискову" співачка написала за 15 хвилин за день до закінчення прийому заявок. Просто зафіксувала на папері думане-передумане за всі ці місяці.

DEMCHUK – Alive

Василь Демчук – нова зірка TikTok-покоління. Співак та автор пісень, що має особливий оксамитовий тембр. Йому 22 роки. Народився на Рівненщині, але з 3-х років мешкає у Києві, де закінчив музичну школу та естрадно-циркову академію.

"Євробачення-2023": цікаві факти про пісні фіналістів Нацвідбору
Фото: Instagram DEMCHUK

Сам артист визнає, що обходив усі сцени, брав участь у всіх більш-менш відомих проєктах. Аж поки минулого року одна з його пісень не привернула увагу Насті Каменських. Вона запросила Василя записати спільно пісню і вже назавтра молодий виконавець Василь Демчук прокинувся знаменитим.

Війна змінила його пріоритети. Наприкінці лютого співак записав перший україномовний трек "Закривай очі" та перейшов на українську і в буденному спілкуванні. Наразі Василь бачить свою місію в тому, щоб підтримувати людей та підіймати дух військовим. Він виступає для дітей в лікарні "Охматдит" та дає благодійні концерти. Підкорювати "Євробачення" DEMCHUK буде з оптимістичним треком Alive, що значить "Живий".

2TONE – Квітка

Що може об'єднати Святослава Вакарчука та Олю Полякову? Гурт 2TONE, за який обидві зірки ледь не побилися в ефірі відомого вокального шоу "Голос країни". Іван Ісаєв та Богдан Антоненко підкорили суддів простотою, гумором та унікальним двоголосим виконанням, яке стало їхньою фішкою.

"Євробачення-2023": цікаві факти про пісні фіналістів Нацвідбору
Фото: eurovision.ua

Іван Ісаєв родом з Донецька, Богдан Антоненко – з Київської області. Познайомились вони у Києві 1,5 року тому й почали відшліфовувати свої таланти на вулицях столиці. Співали в холод і спеку кавери популярних пісень та вчилися комунікувати з публікою.

Свою назву 2TONE хлопці пояснюють по-різному. Найчастіше – віджартовуються. До популярного музичного стилю 70-х відношення не мають, хоча ска і реґі дуже поважають.

З початку повномасштабного вторгнення 2TONE дають благодійні концерти для захисників України. Поповнюють свій репертуар новими каверами та пишуть авторські пісні. Одну з таких, пісню "Квітка", гурт і презентує на українському пісенному відборі.

TVORCHI – Heart Of Steel

Два роки тому TVORCHI вже брали участь у Нацвідборі на "Євробачення" як молодий перспективний гурт. Сьогодні вони вже визнані зірки української поп-сцени з добіркою хітів, які вже стали народними.

"Євробачення-2023": цікаві факти про пісні фіналістів Нацвідбору

Гурт, а точніше дует, виник у Тернополі в 2018 році. Студент-медик Андрій Гуцуляк, аби покращити свою розмовну англійську, познайомився з Джеффрі Кенні. У хлопців виявились схожі музичні смаки, тож вони й вирішили спробувати створити щось своє. Андрій взяв на себе роль саунд-продюсера, Джеффрі – автора пісень і вокаліста. А ставку зробили на стильний електронний саунд з елементами стьобу.

Нині за плечима – 4 великі платівки, гучне сольне шоу на столичному велотреку та любов абсолютно різної аудиторії. Включно з музичними критиками, які присудили гурту 2 премії YUNA.

Далі тільки "Євробачення". Другу спробу підкорити європейську сцену хлопці зроблять з треком "Серце зі сталі".

MOISEI – I'm Not Alone

Найнесподіваніший учасник Нацвідбору на "Євробачення" – Мойсей Бондаренко. Це саме той скрипаль, інтернет-відео з яким у вирві від снаряду стало вірусним. Він військовий, захищає Батьківщину разом зі своєю скрипкою, яка зрештою і привела його на Нацвідбір.

Мойсей народився на Дніпропетровщині. Йому 26, скрипку вперше взяв у руки в 13 років. На початку відшліфовував майстерність гри на вулиці та в ресторанах. Далі здобував освіту в Київському університеті культури.

"Євробачення-2023": цікаві факти про пісні фіналістів Нацвідбору
Фото: Facebook Мойсея Бондаренка

Війна застала Мойсея в Одесі, де в музиканта був концерт. Попри те, що він не мав стосунку до військової справи, музикант став у лави ЗСУ. Взяв із собою й улюблений інструмент.

Під час свого фронтового туру Мойсея побачив Дмитро Шуров (Painoбой) та запросив скрипаля приєднатися до нього на концертах.

Наразі Мойсей бере участь у "культурному десанті" та виступає перед військовими на передовій. А паралельно готує свій номер на "Євробачення". І в цьому головна інтрига: чи заспіває віртуоз-скрипаль?

ANGELINA – Stronger

Ангеліна Тереннікова, яка виступає під сценічним псевдо Angelina, – наймолодша учасниця Нацвідбору. Дівчині 16 років, і її цілеспрямованості можна лише позаздрити.

Вже з малку вона знала, що спокійне життя не для неї. З 10 років Ангеліна брала участь у дитячих конкурсах на кшталт "Зоряні діти" та "Крок до зірок", де переважно ставала або фіналісткою або переможницею. А з 13 років почала вписати власні пісні.

"Євробачення-2023": цікаві факти про пісні фіналістів Нацвідбору
Фото: Instagram ANGELINA

Найвизначніші моменти її дитячої кар'єри – участь у шоу "Голос.Діти" та виступи у фіналі нацвідбору на дитяче "Євробачення" у 2019 та 2020 роках. Логічним кроком уперед стала участь у Нацвідборі дорослого "Євробачення" – і Ангеліна зробила це, обійшовши чимало серйозних суперників.

До фіналу Нацвідбору співачка готується у Швеції, куди переїхала з початком повномасштабного вторгнення. Нестримна дівчина і там знайшла для себе конкурсний виклик – потрапила на місцеве реаліті-шоу Idol ("Айдол"), де розповідала шведам про війну в Україні.

"Stronger", або "Сильніше" – пісня про неї та всіх українців.

Tember Blanche – I Am Home

Інді-поп дуету Tember Blanche всього 2 роки, але новачками їх точно не назвеш. Їхні "Вечорниці" стали хітом та завірусилися в TikTok. Біа більше, майбутній переможець цьогорічного "Євробачення" Олег Псюк із гурту Kalush запропонував їм записати хіп-хоп версію пісні.

"Євробачення-2023": цікаві факти про пісні фіналістів Нацвідбору
Фото: Ігор Ткач (Радіо Промінь)

Познайомилися вокалістка й авторка пісень Олександра Ганапольська та гітарист і саундпродюсер Владислав Лагода в Києві. Олександра підійшла до Владислава, який був вуличним музикантом, і попросила заспівати Let it Be.

На "Євробачення" вони вирішили піти, бо люблять писати музику й показувати її людям. Спеціально для конкурсу пісню I Am Home, або ж "Я вдома" не писали. Вона з'явилася спонтанно влітку, коли ще ніхто не думав про Нацвідбір. Як згадує Саша, вона просто грала на гітарі і в якийсь момент їй в голову вдарили слова приспіву.

"Наша пісня про те, що попри війну та всі супутні жахи, ми хочемо залишатися там, де народилися та виросли. Адже ніщо й ніколи не замінить рідних вулиць, запах кави з улюбленого кафе та посиденьок зі своїми людьми", – кажуть музиканти.

Фінал Національного відбору на Пісенний конкурс "Євробачення-2023" відбудеться 17 грудня у форматі телевізійного концерту в прямому ефірі.

67-й Пісенний конкурс "Євробачення" прийматиме Ліверпуль від імені України у травні наступного року. У конкурсі візьмуть участь 37 країн.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок