Лауреатом Букерівської премії 2022 став письменник зі Шрі-Ланки

Лауреатом Букерівської премії 2022 став письменник зі Шрі-Ланки

Лауреатом Букерівської премії 2022 став письменник зі Шрі-Ланки
. Фото: Facebook / Booker Prize

Букерівську премію 2022 року отримала книга "Сім місяців Маалі Алмейди" (The Seven Moons of Maali Almeida) шрі-ланкійського письменникка Шехана Карунатілаки. Щорічна премія, яка була вручена в понеділок увечері 17 жовтня у Лондоні, присуджується за художній твір, написаний англійською мовою та опублікований у Великій Британії та Ірландії. Про це повідомляє BBC.

Другий роман шрі-ланкійського письменника розповідає про фотографа, який прокидається мертвим і має тиждень на те, щоб попросити своїх друзів знайти його фотографії та викрити жорстокість війни.

Письменник розповів, що у 2009 році вирішив написати "історію про привидів, де мертві могли б запропонувати свою точку зору" після закінчення громадянської війни в Шрі-Ланці, "коли точилися бурхливі дебати про те, скільки загинуло цивільних осіб і чия це була провина".

"Я сподіваюся, що вона буде надрукована через 10 років... якщо так, то я сподіваюся, що вона буде написана в Шрі-Ланці, яка вчиться на своїх історіях, і що "Сім місяців" буде в секції фентезі в книжковому магазині, поруч з драконами, єдинорогами та не буде прийнята за реалізм або політичну сатиру", – сказав Шехан Карунатілака на церемонії нагородження.

"Вражаюча відвертість": про творчість цьогорічної лауреатки Нобелівської премії з літератури
Лауреатом Букерівської премії 2022 став письменник зі Шрі-Ланки
Книга Шехана Карунатілаки "Сім місяців Маалі Алмейди". Фото: Facebook / Shehan Karunatilaka Books

Пізніше він додав, що "самоцензурував" кілька оповідань після того, як у серпні був зарізаний письменник Салман Рушді, якому роками погрожували смертю за його роман "Сатанинські вірші", який деякі мусульмани вважають богохульством.

Шехан Карунатілака

Шехан Карунатілака народився в Галле, Шрі-Ланка, в 1975 році, виріс в Коломбо, навчався в Новій Зеландії, жив і працював в Лондоні, Амстердамі та Сінгапурі. Наразі мешкає у Шрі-Ланці. Його пісні, сценарії та оповідання публікувалися в Rolling Stone, GQ та National Geographic. Він працював рекламним копірайтером і грав на гітарі в гурті під назвою Independent Square.

Шехан Карунатілака вийшов на світову літературну арену у 2011 році, коли отримав Книжкову премію Співдружності, премію DSL та премію Граціана за свій дебютний роман " Китаєць". Книга була визнана другою найкращою книгою про крикет усіх часів за версією журналу Wisden.

10 лауреатів відомих книжкових премій: чим зачитувалися у 2020-му, чекаючи на кінець світу

Лауреатом Букерівської премії 2022 став письменник зі Шрі-Ланки
Лауреатом Букерівської премії 2022 став письменник зі Шрі-Ланки. Фото: Facebook / Shehan Karunatilaka Books

Букерівська премія 2022

Суддівська колегія привітала роман Карунатілаки як "пекучу, їдко смішну сатиру на тлі кривавого хаосу в Шрі-Ланці, охопленій громадянською війною".

Голова журі Ніл Макгрегор високо оцінив "розмах і майстерність, зухвалість, сміливість і веселість" роману, назвавши його "загробним нуаром", який "веде читача в подорож на американських гірках крізь життя і смерть".

Шехан Карунатілака є одним з найвідоміших авторів Шрі-Ланки; його перший роман "Китаєць", опублікований у 2011 році, був швидко відзначений як поява значної літературної сили. Його роботи також публікувалися в Rolling Stone, GQ і National Geographic.

Престижна премія у розмірі 50 000 фунтів стерлінгів за один художній твір, опублікований у Великій Британії англійською мовою, також присуджується п'ятьом іншим письменникам, які увійшли до короткого списку, по 2 500 фунтів стерлінгів кожному.

П'ятьма іншими номінантами на Букерівську премію 2022 року стали "Слава" зімбабвійської письменниці НоВіолет Булавайо, "Дерева" американського письменника Персіваля Еверетта, "Ходок за патокою" англійського письменника Алана Гарнера, "Такі дрібниці" ірландської письменниці Клер Кіган та "О, Вільям!" американської письменниці Елізабет Страут.

Міжнародна Букерівська премія — одна із найпрестижніших книжкових нагород, яку щорічно вручають за найкращі перекладені англійською мовою художні літературні твори.

Читайте нас у Facebook та Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок