Коли наступного разу ми виграємо Євробачення: колонка-передбачення від Павла Коробчука

Коли наступного разу ми виграємо Євробачення: колонка-передбачення від Павла Коробчука

Коли наступного разу ми виграємо Євробачення: колонка-передбачення від Павла Коробчука
. Фото: EBU / CORINNE CUMMING/SARAH LOUISE BENNETT

Днями Україна втретє перемогла на міжнародному пісенному конкурсі Євробачення. Вітаймо Kalush Orchestra! Вітаймо маму Стефанію! Вітаймо нас усіх!

Ця перемога вчергове засвідчила про мелодійність мешканців нашої країни, про сильний музичний ринок, про голосистих українців, про яскравість сценічних образів, енергії, подачі. Свідчить навіть про те, що український реп за милозвучністю – на першому місці у світі, мелодійніший навіть за італійський.

І ми впевнено можемо констатувати – перемоги ще обов’язково будуть. А коли це станеться, за яких обставин і завдяки чому – можна спробувати осягнути потоками перспектив, що кружляють навколо. Тож кидаємо дрібку мікрофонних стійок у наше вариво передбачень, і нумо віщувати.

Про що підмигує статистика

Що ж, зазирнімо у статистику.

Україна брала участь у Євробаченні 17 разів. Перемогла уже втретє. У 2004 – Руслана з піснею "Wild Dances", у 2016 – Джамала з піснею "1944", у 2022 – Kalush Orchestra з піснею "Stefania".

17 участей поділити на 3 перемоги – виходить 5,6. Тож станом на 2022 рік Україна перемагає в Євробаченні кожні 5,6 рази. Округлимо до 6 разів. Отже, перший мінімальний прогноз: згідно з частотою наших перемог, наступного разу ми візьмемо головну нагороду Євробачення через шість років – у 2028 році.

До речі, статистика також каже, що Україна потрапляє у кожен фінал Євробачення. 17 фіналів із 17 участей. Тож напрошується такий прогноз: те, що ми будемо дуже часто у фіналах наступних Євробачень, не викликає сумнівів.

Цікаво, що, крім України, з тих країн, які принаймні три рази брали участь у конкурсі і не є країнами-засновниками конкурсу (країни-засновниці автоматично потрапляють у фінал), у кожен фінал потрапляли лише Люксембург та Югославія. Щоправда, Югославії уже давно не існує, а Люксембург з 1993 року відмовився від участі в Євробаченнях. Тож лишається єдина країна, яка стопроцентно завше потрапляє у фінал. І це, мої любі друзі, Україна! Пишаймося!

Ще цікавий статистичний момент. Коли Євробачення проводилося в Україні, перемагали учасники з південної Європи – Португалія і Греція. Крапаємо у наше вариво передбачень середземноморські фрукти і віщуємо – наступного року переможе Туреччина, Кіпр, Італія, Іспанія, Португалія, Мальта, Албанія, Хорватія, Греція, Франція або Ізраїль.

Дурістіка версус лірика версус поп

Ми проаналізували пісні-переможці останніх 20 років. Починаючи з 2003 року. З року, в якому Україна вперше взяла участь в конкурсі. І помітили кілька тенденцій. На Євробаченні перемагають три типи пісень, три категорії емоцій: поппісні, романтичні пісні, епатажні пісні. Так бачимо.

Перший, найпоширеніший тип переможця на Євробаченні – поппісні. Динамічні, емоційні, харизматичні, іноді героїчні, іноді без родзинки. Пісні, що вписуються в пісенні стандарти, пісні, які можна прикладати до болючих місць, пісні, під які можна романтично чи хвацькувато танцювати. До таких належать більшість переможців останніх двадцяти років. Пісні Джамали і Руслани можна віднести до такого типу переможців. Їхні пісні сильні, вони цілком заслужено перемогли!

Друга категорія – епатажні учасники. До таких точно належать переможці 2006 року, фінський метал-гурт Lordi. Також до таких належать переможці 2021 року – італійський рок-гурт Måneskin. Також сюди можна віднести переможниць 2014 та 2018 років – співачок Кончіту Вурст та Нетту відповідно.

І наші репери Kalush Orchestra – теж тут. Хоча додаткові сенси, які з'явилися у пісні після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, і потужний, підшкірно сильний кліп, який вийшов днями, перетворили епатаж на героїзм.

У кожного з цих переможців, окрім епатажу, є символ, який запам’ятовується. Іноді цей символ і є усім проявом епатажності (як у випадку з Кончітою Вурст, бо крім єдиного елемента, в цілому її виступ – у межах попмузики). Lordi – це маски зомбі. Кончіта Вурст — це бородата жінка. Нетта — це котик з рукою, що хитається. Måneskin — це жіночий одяг на чоловіках. Kalush Orchestra — це панама.

До цієї ж категорії відносимо і Вєрку Сєрдючку. Загалом щороку трапляються учасники з оригінальним підходом до сценічного образу. Цьогоріч це були, наприклад, гурт Subwoolfer з піснею "Give that wolf a banana", які виступали з головами вовків.

При згадці про Сердючку назрів абзац про сухий залишок людської пам’яті і людські долі. У 2007 році друге місце посіла Вєрка Сердючка, у 2008 друге місце посіла Ані Лорак. Дуже багато хто з моїх знайомих чомусь без задньої думки вважає, що Вєрка Сердючка перемогла. І дуже багато моїх знайомих взагалі не знає, що Ані Лорак брала участь, та ще й, бачте, завоювала друге місце!

Два других місця, а які різні інформаційні поля сформувалися навколо цих двох учасників. Два других місця, а які різні долі у них склалися, з поправкою на теперішню війну.

Третьою категорією переможців є ліричні пісні. До таких віднесемо переможців 2017 і 2019 років. Салвадор Собрал з піснею "Amar pelos dois" та Дункан Лоренс з піснею "Arcade". Так, можемо простежити невеличку тенденцію — в останні роки переможцями почали ставати тихі, ліричні, майже акапельні пісні.

Переслуховуючи пісні-переможниці останніх двадцяти років, нам трапилася додаткова тенденція — у 2003-2005 роках дуже популярними були східна і балканська мелодика.

Тож, підсумовуючи тип пісні, яка переможе від України наступного разу, можна ствердити з 70-80% ймовірністю, що це поппісня.

І обов’язково, бо ми без того не можемо, додаємо у вариво передбачень наступної перемоги жменю національного елементу — сопілку, народний мелос, трембіту, як це було і з Русланою, і з Джамалою, і з Kalush Orchestra.

Якою буде наша переможенька

У Євробачення і війни з Росією є спільне — ми точно переможемо. Але як і коли це станеться? Зараз говоримо лише про Євробачення.

Історія підказує, що Україна перемагає на Євробаченні в рік або в кілька найближчих років після того, як в Україні стаються глобальні суспільно-політичні зміни, війна.

(Проте є певний нюанс. Руслана перемогла до Помаранчевої Революції і тут нема жодної суспільно-політичної прив’язки, проте і перемога, і Революція відбулися в один і той же рік).

З 24 лютого 2022 року в Україні — повномасштабна війна. І так, Європа своїми глядацькими голосами за Kalush Orchestra підтримала Україну. Чи применшує це заслужену перемогу гурту? Абсолютно ні.

Коли наступного разу ми виграємо Євробачення: колонка-передбачення від Павла Коробчука
Результати голосування на Євробачення-2022.

Що ж, хочеться вірити, що майбутні перемоги не будуть пов’язані з суспільними змінами. Давайте наступні рази перемагати в мирній, цілісній, розвиненій Україні!

Стать майбутнього переможця/переможниці/переможців

І дві слові про стать/гендер переможця/переможниці/переможців наступного разу. За останні 20 років жінки перемагали 10 разів (Кончіту Вурст ми віднесли до цієї категорії, оскільки її сценічний образ — це жінка з бородою, хоча до якого гендеру віднести співачку — питання відкрите), чоловіки — 5, гурти — 4, і один раз переможцем став дует жінки та чоловіка.

Переможцями з України, як відомо, двічі були жінки та один раз — гурт.

Отже, з вищою від інших ймовірностей, переможцем від України наступного разу стане жінка. Тобто, переможницею.

Підсумки

Є підсумки коротші й загальні.

Якщо коротко і грубо, озираючись на непевні, проте тенденційні факти, то наступного разу Україна переможе:

  1. У 2028 році;
  2. з поппіснею;
  3. переможе співачка (не судіть строго за гендерну думку);
  4. у пісні буде використаний національний елемент;
  5. і хай ця перемога не буде пов’язана з глобальними змінами в країні, хоча така тенденція теж простежується.

Якщо ви співачка, співак чи гурт, беріть ці прогнози на озброєння і рухайтеся в межах вказаних пунктів. Так наша спільна перемога буде трошки ближчою.

Якщо підсумовувати загальніше, то точно можна ствердити, що Україна колись знову та й переможе на Євробаченні. Ми переможемо, коли в Україні не буде війни, правда ж? Судячи з частоти перемог і потраплянь у фінали та до першої трійки, перспективи — значні.

Станеться це у 2028, у 2035, чи у 2040 році, або у кожному з цих років, не так важливо. Важливо, що ці перемоги додають нам спільності, об’єднують нас усіх, дають відчуття, що ми — у європейській сім’ї країн, що ми — країна-переможець.

Гарно писати такі вилами по воді писані прогнози. Оскільки, по-перше, лише кілька людей пам’ятатимуть цю статтю років через 6-12, а по-друге, ніхто зараз не може сказати, що наші прогнози десь некоректні. Проте, з іншого боку, цей текст буде актуальним аж до наступної перемоги.

А там — звіримо карти, співставимо, як збулися наші вангування, і дамо прогноз на ще наступну перемогу!

Переможцем Євробачення-2022 стали Kalush Orchestra з піснею Stefania Вони отримали 192 балів від журі та 439 балів від глядачів.

"Я прошу кожного з вас, будь ласка, допоможіть українському Маріуполю, допоможіть Азовсталі прямо зараз!" закликав Олег Псюк зі сцени Євробачення в Італії.

Україна прийме наступне Євробачення після перемоги на цьогорічному конкурсі в "цілісній, щасливій і розбудованій країні", заявив Олег Псюк на першій пресконференції після перемоги.

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок