Томос, чорт, дематюкація: словник нових українських термінів 2019

Томос, чорт, дематюкація: словник нових українських термінів 2019

Томос, чорт, дематюкація: словник нових українських термінів 2019
.

У багатьох країнах існує практика щороку визначати найактуальніші слова та вирази. Найпопулярніший приклад акції "Слово Року" – Оксфордський словник, який підсумовує минулий рік, називаючи найпоширеніший в суспільстві неологізм. 2018 рік, наприклад, запам'ятався нам прикметником "токсичний" (toxic), а 2019 – фразою "надзвичайна кліматична ситуація" (climate emergency).

Останні роки події у світі розвиваються дуже стрімко. Разом з цим з'являються нові терміни, в яких легко заплутатись, якщо випасти з інформаційного поля хоча б на тиждень. Щоб ви нічого не пропустили, ми згадали головні події за 2019 рік і склали словник нових українських термінів.

Лінія контакту – евфемізм, яким міністр закордонних справ Вадим Пристайко називає військову лінію фронту на сході України.

Скажений принтер – стиль роботи парламенту, завдяки якому новообрані нардепи розглянули 318 законопроэктів за 2 робочих дні. Поки ви читаєте ці рядки, депутати встигнуть прийняти ще кілька законів.

Формула Штайнмаєра – єдина формула, про яку чули 100% українців, підтримують 18%, проти 23% і ще 69% просто не розуміють, у чому справа (згідно з опитуванням соціологічної групи "Рейтинг").

Формула названа на честь міністра закордонних справ, нині президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра. Це — механізм реалізації Мінських угод, згідно з якими окремі райони Донецької та Луганської областей отримають особливий статус після проведення місцевих виборів і визнання їх ОБСЄ чесними та вільними.

Стадіон так стадіон – політичне шоу, яке Володимир Зеленський та Петро Порошенко провели напередодні другого туру президентських виборів в Олімпійському — головному колізеї столиці. Кінцева фраза з відеовідповіді Петра Порошенка на запрошення Зеленського дебатувати на столичному стадіоні.

Томос – надання автокефалії (адміністративної незалежності) Українській Православній церкві. Також: один з головних козирів (на рівні з "Армією, "Мовою" та "Вірою") президентської кампанії Петра Порошенка.

Чорт (або: Розбійник) – секретар Бориспільської міськради Ярослав Годунок, якого Володимир Зеленський вигнав із зали під час наради. Також: будь-яка неугодна президентові людина, з приводу якої можна зателефонувати очільнику СБУ Івану Баканову.

Путч – спроба державного перевороту групою змовників. У даному випадку групою змовників виступила фракція Петра Порошенка "Європейська Солідарність". Часом Х для повстання названо грудень 2019 року.

Інформація стала публічною, коли журналісти сфотографували листування нардепа "Слуги народу" Лізи Богуцької під час першого засідання Верховної Ради 9-го скликання.

Прес-марафон – спосіб спілкуватися з журналістами не тоді, коли у них виникли питання, а коли тобі самому комфортніше.

Тупа вівця – представник тваринної фауни українського медіа. Саме так Максим Бужанський називає "чергових" журналістів "одіозних" ЗМІ. За словами "тупої вівці", сперечатися з цією заявою — "як намагатися з'ясовувати відносини з голубом, який напаскудив на рукав пальто".

Дубінізми – соціальні та суб’єктивні висловлювання нардепа Олександра Дубинського.

Монобільшість – парламентська більшість, утворена однією партією. В українському парламенті вперше утворена в серпні 2019 року з початком роботи "Слуг Народу" у Верховній Раді 9-го скликання.

Дематюкація – процесс протидії зловживанню лайливих слів серед українців. Законодавча ініціатива Ольги Богомолець.

Детінізація – вихід розрахунків у сфері торгівлі й послуг з тіньової економіки.

Країна у смартфоні – нова концепція взаємодії громадян з чиновниками за допомогою гаджетів. На думку президента, у майбутньому кожен українець зможе керувати державою через смартфон.

Люди бідкаються, влада розводить руками – дійсний процес взаємодії громадян і чиновників.

Діджиталізація – складне для вимовлення слово, яким описують перехід інформаційного поля на цифрові технології.

Крім того, діджиталізація надихнула групу Mozgi на запис єдиних пісні та кліпу, які не соромно слухати (або дивитись).

Челендж – спосіб вирішення будь-яких суспільних проблем, зокрема поганих доріг та неякісної роботи комунальних служб. Також челенджі використовуються, щоб визнати себе клоуном або послати політиків під три чорти.

Хлопчик – журналіст програми "Схеми" Михайло Ткач за версією президента Володимира Зеленського.

Лох – НЕ президент України при розмові з військовими.

Факін-індустрія – неможливість впровадження сучасних технологій у сучасну українську політику. Формулювання надано Володимиром Зеленським під час iForum 2019 в Києві.

Ліфт (LIFT) – Tinder для команди Зеленського, платформа, за допомоги якої кожен громадянин України може стати частиною "Зе-команди".

Думай...те – фраза, якою Володимир Зеленський після оголошення результатів голосування в першому турі відреагував на неповагу до себе та масове використання в соцмережах аватарок з гаслом "Думай" від Петра Порошенка.

ІТ-принтер – технологія, завдяки якій, на думку Юлії Тимошенко, "весь світ" друкує "цілі міста".

"Я вам ничего не должен" – стоп-слово при спілкуванні з журналістами, коли ті починають ставити незручні питання. Вперше виник у розмові щодо наявності бізнесу в Росії Володимира Зеленського з журналістами Радіо "Свобода".

Шаурма – спосіб довести виборцями, що ти справжня людина. Можливий також варіант з бутербродами (дивись: інтерв'ю Соні Кошкіної з Юлією Тимошенко) або хот-догами (дивись: Тимошенко на заправці).

Один з головних трендів у сфері політичного піару. Хот-догами і бутербродами, на думку політтехнологів Тимошенко, харчуються звичайні українці. Слідом за нею в амплуа "простого українця" намагалися вжитись Володимир Гройсман, Олег Ляшко, Володимир Зеленський з шаурмою, Анатолій Гриценко, Петро Порошенко та Іван Марунич.

Прикол – загальна назва для реакції українських політиків на перемогу Володимира Зеленського в першому турі президентських виборів. Вперше згаданий Святославом Вакарчуком, який закликав громадян України "голосувати не по приколу". Також вжитий Петром Порошенком перед другим туром: "Приколи закінчилися".

Порошенко или Путин – головний меседж президентської компанії Петра Порошенка. Це розділило користувачів Facebook на два протиборчі табори. Риторику активно підхопили діячі культури, завдяки чому виник народний гімн "Голосуй за Порошенка, бо **я Путін нападе".

Ринок землі – земельна реформа, яку намагаються впровадити протягом усього періоду незалежності України. Рекордна за своєю тривалістю. На другому місці – Мексика, де земельну реформу проводили 23 роки. Ще один важливий виклик для команди президента і "слуг народу".

На початок