Дослідники оприлюднили скан-копії підручників радянських спецслужбовців

Дослідники оприлюднили скан-копії підручників радянських спецслужбовців

Дослідники оприлюднили скан-копії підручників радянських спецслужбовців
cdvr.org.ua

Дослідники опублікували розсекречені навчальні матеріали спецслужб з колишнього архіву КДБ, серед яких є підручники по боротьбі з націоналізмом.

Про це повідомляє пресслужба Центру досліджень визвольного руху.

Центр опублікував колекцію з більше, ніж 10-ти підручників спільно з архівом Служби безпеки України на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.

До збірки увійшли такі підручники:

  • навчальний посібник "Підривна діяльність українських буржуазних націоналістів проти СССР і боротьба з нею органів державної безпеки";
  • навчальний посібник "Антирадянська діяльність єврейських націоналістів і боротьба з нею органів державної безпеки";
  • навчальний посібник "Литовські, латвійські та естонські буржуазні націоналісти";
  • навчальний посібник "Білоруські буржуазні націоналісти";
  • навчальний посібник "Особливості боротьби совєтської контррозвідки з ідеологічною диверсією зарубіжних буржуазно-націоналістичних організацій і підривною діяльністю ворожих націоналістичних елементів".

У посібнику 1955 року про боротьбу з українськими націоналістами йдеться про шляхи впровадження радянської агентури в українське підпілля, заходи, направлені на дискредитацію очільників ОУН та виведення повстанців з підпілля з повинною.

Окрім цього, у підручнику спецслужбовців є схеми-зображення криївок українських підпільників, а також фото з прикладами їхньої зброї, відзнак, інформаційних матеріалів, реактивів для тайнопису (тексту, написаного спеціальними чорнилами, реакивами чи засобами, що можна прочитати лише за спеціальних умов, наприклад, освітлення), медикаментів, тощо.

Серед проілюстрованих вилучених предметів є й щітка для одягу, у якій, за допомогою рентгену, виявили схованку з таблетками для тайнопису.

Читайте також: 50 років операції "Блок": Як КДБ полював на дисидентів і арештовував за коляду

У посібниках, присвячених єврейським, білоруським та балтійським націоналістам, можна побачити детальний опис чималої кількості організацій, зокрема і тих, що нібито діють не в СРСР, а в Ізраїлі, Англії, США, тощо.

У брошурі про боротьбу з литовськими, латвійськими та естонськими націоналістами автори пропонують вербувати в агенти католицьке та лютеранське духовенство. Для спецслужбовців наводиться приклад: подібний агент покликав до сповіді групу литовських націоналістів, а після богослужіння влаштував пиятику, після якої так звані "бандити" стали легкою здобиччю для чекістів.

Що відомо

  • Електронний архів — сервіс відкритого онлайн доступу до повнотекстових копій архівних матеріалів. Втілюється Центром досліджень визвольного руху за підтримки партнерів. В архіві публікуються документи про український визвольних рух, матеріали з архівів КДБ та інші тематичні колекції, присвячені історії ХХ століття. Зараз на сайті вже більше 25 тисяч оцифрованих архівних документів, доступних для завантаження.

Читайте також:

Українські митці і радянські спецслужби: презентували анімацію за розсекреченими документами

Остап Вишня та Василь Стус. Дослідники оприлюднили матеріали спецслужб щодо українських митців

На початок