На ювілей Яремчука держава виділила 200 тис грн, а на ювілей Ступки, який уже відбувся — 2 млн грн

На ювілей Яремчука держава виділила 200 тис грн, а на ювілей Ступки, який уже відбувся — 2 млн грн

На ювілей Яремчука держава виділила 200 тис грн, а на ювілей Ступки, який уже відбувся — 2 млн грн

Не дивлячись на те, що 80-річчя від дня народження Богдана Ступки, яке відзначали 27 серпня, минуло уже два місяці, а до 70-річчя від дня народження Назарія Яремчука, яке буде 30 листопада, лишився лише місяць, Кабінет Міністрів України тільки вчора, 28 жовтня, затвердив плани заходів з відзначення цих дат.

План заходів з підготовки та відзначення 80-річчя з дня народження Богдана Ступки, на які передбачається з державного бюджету 2 000 000 грн, уже частково реалізований. Наприклад, у документі йдеться про "встановлення меморіальної дошки-горельєфа", яка уже встановлена силами БО "Благодійний фонд Богдана Ступки".

Суспільне Культура звернулося до голови фонду Ірини Батько-Ступки з питанням про те, чи йдеться про компенсацію грошей фонду:

"Ніякі гроші не будуть компенсовані... Просто вони тепер дають на те, що треба було робити у вересні , а не в листопаді. І у мене зараз шок. Я сама все роблю і не знаю, за що братись, бо часу мало", — говорить Ірина.

Суспільне Культура робило великий матеріал про встановлення горельєфа Богдану Ступці силами небайдужих і активістів: Ірина Ступка про горельєф та виставку до 80-річчя Богдана Ступки: "Він ніколи не хотів пам'ятника"

Також документ передбачає проведення міжнародного мистецького фестивалю "Код Ступки" пам’яті Богдана Ступки — це покладено на МКІП і БО "Благодійний фонд Богдана Ступки" з часовими рамками, які уже частково минули: жовтень-грудень 2021 року. За словами Ірини, про це вона також не була проінформована.

Упродовж 2021 рокут планується створення музею-квартири Богдана Ступки у м. Львові — виконавцем зазначений БО "Благодійний фонд Богдана Ступки". Йдеться і про "опрацювання питання" щодо присвоєння одному зі скверів у м. Києві імені Богдана Ступки — КМДА, БО "Благодійний фонд Богдана Ступки", протягом 2021 року. Наразі проєкт стоїть на голосуванні на сайті Київської міської держадміністрації.

Про це Суспільне Культура писало тут: Мистецький сквер імені Богдана Ступки в Києві: активісти закликають голосувати за проєкт

Щодо заходів, присвячених пам'яті Назарія Яремчука, — згідно з документом, гроші влада візьме з бюджету Чернівецької ОДА, 118 500 грн. Серед запланованого уже на листопад 2021 року — фестиваль-конкурс сучасної української пісні "Стожари" імені Назарія Яремчука і у Вижниці Чернівецької області на "жовтень-листопад 2021 року" (у той час, як сама постанова датована 28 жовтня) — фестиваль української естрадної пісні "Пісня буде поміж нас" імені Назарія Яремчука та концерт переможців фестивалю попередніх років.

Планується також створити біографічний фільм про Назарія Яремчука та музичний альбом з творів митця — це поклали на МКІП та Держкіно з часовими рамками 2021-2022 років.

Що відомо

 • Богдан Ступка — український актор театру і кіно, лауреат Шевченківської премії, Герой України.
 • Дебют у кіно — у фільмі Юрія Іллєнка "Білий птах з чорною ознакою", роль Ореста Дзвонаря. На цю роль претендував Іван Миколайчук, але позаяк це була роль бійця УПА (тобто негативна за радянських часів), то влада не хотіла, аби її грав Миколайчук. Затвердили Ступку, за яким після театральної ролі Річарда III закріпився негативний імідж. Але його трактування образу виявилося дуже вдалим і ця роль досі одна з найкращих у списку актора.
 • Крім радянських та українських фільмів, Ступка знімався і в польських режисерів – фільмі Кшиштофа Зануссі "Серце на долоні", "Вогнем і мечем" Єжи Гофмана, де зіграв Богдана Хмельницького.
 • За головну роль у фільмі "Серце на долоні" Ступка у 2008 році отримав нагороду Римського міжнародного кінофестивалю і під час вручення відзнаки актор сказав: "Мрією мого життя було, щоб українська культура стала відома в цілому світі. Мрії повинні збуватися, і я щасливий, що маю можливість сприяти цьому".
 • За свою кар'єру Богдан Ступка зіграв понад 100 ролей у кіно.
Ювілеї Ступки та Яремчука відзначать на державному рівні
 • Назарій Яремчук — український естрадний співак. Герой України.
 • Виконанував естрадні пісні у стилі поп і фолк, найвідоміші з яких "Червона рута", "Водограй", "Стожари", "Гай, зелений гай", "Я піду в далекі гори", "Пісня буде поміж нас" та інших.
 • Творчий шлях співака почався з репетицій ВІА "Смерічка" Вижницького будинку культури, яким керував Левко Дутковський. Керівник ансамблю помітив постійного відвідувача та запропонував заспівати пісню на вибір. Це була пісня Ігоря Поклада "Кохана". Голос молодого співака керівникові сподобався, і з осені 1969 року Назарій почав співати у "Смерічці".
 • Знайомство з молодим буковинським композитором, студентом медінституту Володимиром Івасюком відіграло велику роль у житті Назарія. Глядачі почули "Червону руту" та безліч інших пісень молодого автора. Влітку 1971 року взяв участь у зйомках музичного фільму "Червона рута" з піснями Левка Дутковського "Незрівняний світ краси" та "Якщо мине любов". Цей фільм зробив солістів Назарія Яремчука та Василя Зінкевича народними улюбленцями.
 • Коли трагічно загинув Володимир Івасюк, Назарій був одним із перших, хто, не зважаючи на заборону влади, приїхав на похорон до Львова. Тоді це могло коштувати всього: кар'єри, спокою, репутації. Разом із Левком Дутковським вони очолювали траурну колону.
 • 30 червня 1995 року після довготривалої хвороби Назарій Яремчук помер у Чернівцях. Співака поховали на центральному кладовищі Чернівців.

Читайте також

"Маєш свій талант використати для людей". Правила життя від Богдана Ступки

Вітає з капелюхом. У Києві відкрили пам’ятний горельєф Богдану Ступці

Буковинцю Яремчуку посмертно присвоїли звання "Герой України"

На початок