Відповіді на загадки, лекції та аудіовечір — що шукати та дивитися у Чернівцях на фестивалі, який присвячено 32-річчю "Червоної Рути".
Вересень 1989 року став переломним моментом для формування нової української музики та культури. За неймовірним збігом обставин та завдяки старанням творчої молоді було організовано масштабну подію – музичний конкурс "Червона Рута".
Його суто український формат кинув виклик радянській системі та став поштовхом для її руйнування. На ньому вперше зі сцени пролунав заборонений гімн "Ще не вмерла Україна", а багато молодих музикантів відкрили себе світу і згодом почали новітню історію культури незалежної України.

Через 32 роки з тих подій і до 30-річчя проголошення Незалежності у Чернівцях 24—26 вересня відбудеться тематичний фестиваль та презентація AR-додатку RUTA, завдяки якому можна стати частиною легенди.
Доповнена реальність
У Чернівцях презентують проєкт "Квітка надії", який створює ретроспективну розповідь про атмосферу "Червоної рути-89". Завдяки підтримці Українського культурного фонду та за участі громадської організації "Культурна платформа Закарпаття" й комунального підприємства "Парк Жовтневий" розроблено план абсолютно нового для України формату – експозиції просто неба з використанням доповненої реальності.
Розробники від Sensorama Lab створили додаток для телефонів для взаємодії з інтерактивними мапами, які розташовані по Чернівцях. AR-елементи будуть знаходитись у локаціях, де проходила "Червона Рута-1989". Також у місті будуть спеціальні показники, що вестимуть у парк "Жовтневий" – місце основної експозиції. Елементи доповненої реальності активуватимуться при наведені на них камери: у смартфоні оживатимуть учасники й таємниці фестивалю "Червона Рута".

Для автентичного українського фестивалю у 1989 році організатори створили власний прапор та розробили концепцію. На стязі зобразили три кольори: червоний, чорний та білий. Кожен з них відповідав окремому напрямку музики на фестивалі. Червоний колір обрано символом любові, спокуси та романтики, що є проявом попмузики. Для рок-напряму обрали чорний – колір нескорених бунтівників, війни, землі та чоловічого духу. Білий же колір символізував чистоту і ніжність кобзарської пісні.

Наразі RUTA доступна для таких моделей телефонів.
Майстер-клас, презентація та аудіовечір
Окрім подорожей маршрутами, у Чернівцях протягом вихідних відбудеться декілька заходів, присвячених фестивалю та новій українській музиці. Наприклад, воркшоп від музичних діячів Koloah та Люсi та дискусія-ознайомлення із законом про основні принципи молодіжної політики в 2021 році.
Нижче представлена повна програма заходів 24-26 вересня.

Дата: 24.09.2021
Час: 16:30—18:30
Місце: Кінохудожній центр імені Івана Миколайчука
Що відбуватиметься: Музикальний воркшоп від Koloah та Люсi: "Українська музика — протоплазма креативної економіки країни"
На прикладі власного досвіду київські музиканти Дмитро Авксентьєв і Христина Варламова розкриють декілька тем стосовно української музики, а саме:
- як почати заробляти за допомогою музики;
- важливість та значущість композитора у сучасному медіапростірі України;
- як електронна музика впливає на українське звучання і чим вона важлива;
- та як звучить фольк у сучасній інтерпретації.
За умови попереднього запису вхід вільний. Зареєструватись можна тут.

Дата: 25.09.2021
Час: 12:00 — 13:00
Місце: Парк "Жовтневий"
Що відбуватиметься: Презентація додатку RUTA. Прогулянка Червоним маршрутом експозиції "Квітка Надії" разом з організаторами.
Креативна команда "Квітки Надії" проведе розгорнуту екскурсію Червоним маршрутом, розповідаючи про історію створення фестивалю та сучасного проєкту. Гості дізнаються, як розробляли застосунок RUTA, як відшукували та збирали маловідомі факти та події "Червоної Рути-1989". Для безоплатного відвідування реєструйтесь за посиланням.
Час: 14:00—15:00
Що відбуватиметься: Відвідування Білої смуги маршруту з організаторами експозиції "Квітка Надії"
Наступною відбудеться екскурсія Білим маршрутом, де глядачі відкриють для себе історії та факти про виконавців-кобзарів на фестивалі 1989 року. Якщо ви не встигли відвідати Червоний Маршрут – не журіться та приєднуйтесь до наступної екскурсії у будь-який момент. Для участі у прогулянці Білою смугою зареєструйтесь тут.
Організатори наголошують завантажити додаток завчасно за QR-кодом.

Дата: 25.09.2021
Час: 18:30—20:30
Місце: Чернівецький молодіжний центр "Резиденція молоді"
Що відбуватиметься: Public Talk на тему: Які нові можливості відкриває закон 3718 "Про основні принципи молодіжної політики" у 2021 році
Новий закон 3718 відкриває нові шляхи для молоді, щоб розвивати сучасну культуру. Свіжий погляд та нові ідеї дають поштовх для забезпечення різноманітності та багатогранності української самобутності, в тому числі й за кордоном. Обговорення відбуватиметься за участі представників різних поколінь та сфер діяльності.
Серед спікерів – український блогер Андрій Шимановський та Василь Бойчук, який був частиною організаційного комітету на "Червоній Руті-1989". Молодіжна делегатка України в ООН 2017-2018 років Марина Михайленко виконуватиме роль модератора дискусії. Право на безоплатну участь надається після реєстрації за лінком.

Дата: 26.09.2021
Час: 12:00
Місце: Парк "Жовтневий"
Що відбуватиметься: Презентація додатку RUTA. Розширена екскурсія Чорною смугою маршруту з організаторами "Квітки Надії"
Під кураторством авторів проєкту пройде прогулянка завершальним, Чорним маршрутом – шляхом рокерів та бунтівників. Всі маршрути мають одну завершальну локацію – галявина парку, де 32 роки тому була сцена українського кобзарства. Охочі можуть приєднатись до екскурсії у будь-який момент, тим паче якщо не було можливості потрапити на прогулянку Червоним і Білим маршрутом. Зареєструватись та приєднатись безоплатно можна тут.

Дата: 26.09.2021
Час: 16:30
Місце: Чернівецький обласний меморіальний музей імені Володимира Івасюка
Що відбуватиметься: Аудіовечер з "Червоною Рутою"
Останнім у рамках проєкту відбудеться захід у музеї видатного українського митця Володимира Івасюка, без якого б неможливо було навіть думати про створення "Червоної Рути". Для гостей буде презентовано індивідуальну аудіоекскурсію з маловідомими історіями про головну музичну подію Радянської України. Охочим відвідати подію необхідно взяти навушники та зареєструватись завчасно за посиланням.