Франція збирається надіслати США нову статую Свободи: розказуємо її історію

Франція збирається надіслати США нову статую Свободи: розказуємо її історію

Франція збирається надіслати США нову статую Свободи: розказуємо її історію
.

7 червня Франція передасть США нову статую Свободи на знак дружби націй. Очікується, що монумент прибуде в Нью-Йорк 4 липня, до Дня Незалежності США. Статуя є зменшеною копією 93-метрової скульптури та становить у висоту 2,8 метра.

В ефірі Радіо Культура розповіли історію французького подарунка: як з'явилась ідея, хто і чим надихався в процесі її створення та чому відкриття відбулося із запізненням у 10 років.

Історичний екскурс від кандидатки історичних наук, доцентки кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн Київського національного університету імені Тараса Шевченка Вікторії Пількевич. Ведучий: Денис Денисенко.

Статуя Свободи несе в собі дуже значний символізм – свободу, демократію, справедливість – і є однією з найголовніших візитівок для Сполучених Штатів.

Історія бере свій початок у 1865 році, коли у французького професора Едуарда де Лабуле з'явилась ідея встановити в Америці монумент, який би символізував перемогу свободи. Його підтримав скульптор Фредерік Бартольді, який взяв на себе відповідальність керувати процесом створення майбутнього монументу.

У 1871 році скульптор відправляється до Нью-Йорка, щоб ознайомитися з країною, знайти місце, де буде знаходитись статуя, і взагалі дізнатися думку американців. Цим історичним місцем виявився невеликий урядовий острів Бедлос, який в 1956 році перейменували на острів Свободи.

Нова статуя Свободи
Ежен Делакруа, "Свобода, що веде народ".

За однією з версій, символом свободи обрали богиню Лібертас, яка карбувалась на тогочасних монетах. Також є інформація, що Бертольді надихнувся відомою французькою картиною художника Делакруа "Свобода на барикадах", або "Свобода, що веде народ".

У 1877 році Сполучені Штати підписують розпорядження, щоб прийняти французький подарунок і підібрати для нього місце. Тим часом до своєї роботи приступає Бартольді.

Статуя зображує жінку в хітоні, яка стоїть на розбитих кайданах. Її голова увінчана короною, що складається з семи променів – вони символізують сім морів і континентів. В одній руці тримає факел, а в другій – скрижалі з символічним написом "4 липня 1776 рік", датою підписання Декларації Незалежності.

Нова статуя Свободи

Також у процесі створення скульптури велике значення мав відомий інженер-новатор Гюстав Ейфель, відомий нам як творець Ейфелевої вежі. Він займався внутрішньою начинкою: всередині статуї є сталевий каркас, в який інженер запропонував вмонтувати спеціальні сходи, щоб усі могли піднятися на оглядовий майданчик, і ще одні сходи до факела.

Французька сторона повинна була забезпечити будівництво статуї, а американська – п’єдесталу для неї. Паралельно у Франції йшла велика робота по збиранню коштів: збирали пожертви, проводили бали і навіть створили спеціальний фонд на чолі з Лабулем, який не дожив до повного створення цієї статуї.

Спочатку статуя повинна була мати практичне застосування – служити маяком. Тому що наприкінці XIX століття йшла масова еміграція з Європи до Сполучених Штатів. І в пошуках кращої долі вона теж знаменувала для людей надію, що вони стануть вільними, зможуть нормально жити. Але змонтовані лампи були дуже слабкі, тож практичного застосування скульптура так і не отримала.

Нова статуя Свободи

Певні труднощі виникли з транспортуванням статуї через океан, для чого її розібрали на 350 частин. Але в червні 1885 року її доставили, а в 1886 році, після чотирьох місяців монтажу, можна було приступати до відкриття.

Заплановане до століття американської революції відкриття відбулося із запізненням на 10 років. Відкриття статуї Свободи відбулося 28 жовтня 1886 року. У 1984 році статуя Свободи була внесена до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Тобто визнали, що це не тільки є пам’ятка Сполучених Штатів, але має і світове визнання, є шедевром людського творчого генія, який несе в собі ідеї свободи, що важлива для кожної людини.

На початок