YUNA-2021. Як "українське Греммі" віддзеркалює стан популярної музики

YUNA-2021. Як "українське Греммі" віддзеркалює стан популярної музики

YUNA-2021. Як "українське Греммі" віддзеркалює стан популярної музики
. Пресслужба YUNA

Журналіст Суспільне Культура, а також член експертної ради та журі премії YUNA Олексій Бондаренко розповідає, якою була десята, ювілейна, церемонія нагородження, яка відбулася в Палаці Україна 12 травня, за кілька днів з моменту зняття жорсткого карантину.

Попри те, що я пишу про музику вже понад дев’ять років, на фінальну церемонію-концерт премії YUNA потрапив уперше. Ба більше, минулого року я не тільки став членом журі (одним із 79) премії, а увійшов до експертної ради. Тобто з цього моменту я не можу просто жалітися на те, що щось відбувається не так. Тепер у мене в руках є всі важелі, щоб впливати на це "не так". Або ж принаймні заявити про це на експертній раді.

Парадокс у тому, що навіть через цю оптику результати премії все ще виглядають часто абсурдними, часто сумними, а ще частіше — цілком закономірними.

YUNA-2021. Як "українське Греммі" віддзеркалює стан популярної музики
Пресслужба YUNA

Що таке YUNA

Премія YUNA претендує на статус української Греммі. Десять років тому її заснували металургійний магнат Мохаммад Захур (також відомий як чоловік Камалії) та Павло Шилько (також відомий як DJ Паша). Так само, як і головну музичну нагороду світу, YUNA обслуговує міжнародна аудиторська компанія Deloitte. За переможців голосує якомога більша кількість музичних експертів за якомога ширшим списком артистів та творів у кожній категорії.

Процес такий: працівники YUNA обирають довгий список (лонглист) за номінаціями, який затверджується експертною радою. Потім журі голосує за короткий список (шортліст). До нього зазвичай входять по п’ять номінантів. Члени журі голосують знову, і ці результати презентують на великому концерті-церемонії, який відбувається в Палаці "Україна" кожного року.

2020 року через карантин премію вручали онлайн. Ювілейний концерт у 2021 році довелося переносити кілька разів, але все ж таки вдалося провести масштабне шоу.

YUNA-2021. Як "українське Греммі" віддзеркалює стан популярної музики
Пресслужба YUNA

Очікування

Головною проблемою та об’єктом критики YUNA (як і більшості інших премій у галузі популярної музики в Україні) є те, що кожного року список номінантів та переможців помітно не змінюється. Цей рік не став винятком. Більшість статуеток знову отримали The HARDKISS, а виконавцем року став Монатік. Здивували три нагороди у TVORCHI, але на фоні загального ландшафту – це не тектонічний зсув, а мінливість у межах нормального.

Утім, опинившися всередині процесів та спостерігаючи за розвитком мейнстримної музики, я можу зробити висновок, що це не проблема премії. Вона дійсно відзеркалює українську музичну індустрію.

Звісно, щодо кожної категорії можна і треба сперечатися, але премія працює, щоб ці результати не були наслідком картельної змови, підтасовування результатів чи інших факторів, в силу яких певні нагороди отримують "потрібні" люди. Просто конкурентний ландшафт української популярної музики впирається у вельми незначну кількість артистів та продюсерських центрів, які за ними стоять.

YUNA-2021. Як "українське Греммі" віддзеркалює стан популярної музики
Дует з Тернополя TVORCHI отримав три нагороди. gh

YUNA-2021. Як "українське Греммі" віддзеркалює стан популярної музики
Більшість статуеток знову отримали The HARDKISS. Пресслужба YUNA

YUNA-2021. Як "українське Греммі" віддзеркалює стан популярної музики
Виконавцем року став MONATIK, а alyona alyona - виконавицею року. Пресслужба YUNA

Шоу

Цього року пряму трансляцію премії робив телеканал М1. Відповідно й живе шоу було підпорядковане телевізійним правилам.

Це нормальна практика для подій такого масштабу, хоча й впливає на темп і специфіку того, що відбувається в залі. Те, що в телеекрані виглядає, як ідеальна картинка, в залі Палацу “Україна“ розбавляється паузами та накладками зі звуком та картинкою.

Шоу почалося із масштабного напівсимфонічного вступу від Євгена Хмари, якому асистував цирк "ІНШІ", та номеру Монатіка з онлайн-мюзиклу "Ритм". Це було яскраво та вражаюче.

Усі інші номери мали абсолютно різний рівень: акцент на сторітелінгу від ТНМК, рок-шоу від The HARDKISS, атмосфера караоке-бару від Олега Кензова, патріотичний удар від Kozak System та "Без Обмежень", естрадне танго Ліди Лі, спроба створити клубну атмосферу від TVORCHI, магічний шабаш Аліни Паш та неймовірні фестивальні попурі від Артема Пивоварова.

YUNA-2021. Як "українське Греммі" віддзеркалює стан популярної музики
SERDUCHKA отримала нагороду у номінації "Найкраща пісня іншою мовою" за Make It Rain Champagne. Пресслужба YUNA

YUNA-2021. Як "українське Греммі" віддзеркалює стан популярної музики
Пресслужба YUNA

Переможці

Сперечатися про справедливість нагород — справа невдячна, але дуже весела.

Сухі цифри:

 • The HARDKISS отримали 5 нагород ("Найкращий рок-гурт", "Найкращий саундтрек до кіно" та "Найкраща колаборація" (із Тіною Кароль), "Найкращий менеджмент" (Єгор Кір’янов) та "Найкраще шоу" (акустика в Палаці “Україна”).
 • 3 нагороди у TVORCHI — "Найкращий попгурт", "Найкращий електронний хіт" та "Найкращий альбом".
 • 2 нагороди в alyona alyona — "Найкраща виконавиця" та "Хіп-хоп хіт" (із KALUSH).
 • Команда MONATIK взяла сумарно 3 нагороди. Сам Монатік вчергове став найкращим виконавцем та отримав спеціальну нагороду за онлайн-шоу, його підопічна Lida Lee стала відкриттям року, а його менеджмент взяв статуетку за найкращий менеджмент.
 • Артем Пивоваров взяв "Найкращий хіт" за пісню "Дежавю".
 • По одній перемозі у "ДахаБраха" за "Інший Формат", Олега Кензова "Найкращий естрадний хіт" за пісню "По Кайфу", Вєрка Сердючка за хіт іноземною мовою та ТНМК, які отримали статуетку за найкращий відеокліп на "Історія України за 5 хвилин".

Непереможні The HARDKISS

Безкінечні премії гуртові The HARDKISS вже стали мемом навіть всередині YUNA. Сергій Кузін, який вручав "Найкращий рок-гурт", навіть не стримував свій сміх, коли вчергове вручав гуртові статуетку. І це справді смішно, бо зі списку нагород YUNA складається враження, що більше рок-гуртів на українській попсцені немає, навіть попри номінації O.Torvald, "Бумбокс", "Без Обмежень" та Pianoбой.

Але YUNA — це премія, яка відзначає передусім індустрію в галузі популярної музики, а не уявлення критиків про те, що ж насправді є рок-музикою. Тож можна довго сперечатися про те, наскільки The HARDKISS — це рок, та наскільки виправданою є номінація Pianoбой, але й на Греммі "Найкращий рок-альбом" отримали The Srokes, які на останній платівці, здається, жодного разу "перегруз" і не вмикали.

YUNA-2021. Як "українське Греммі" віддзеркалює стан популярної музики
Пресслужба YUNA

Перемога гурту Саніної і Бебко говорить не стільки про гегемонію The HARDKISS, скільки про те, що в ніші попмузики з важкими гітарами їм досі немає конкуренції на рівні хітів, які не тільки крутять по радіо, а й сприймаються аудиторією. Про це красномовно свідчать і перегляди на YouTube: 12 млн у "Кобри" та ще майже 3 млн у "Все було так".

Що ж стосується колаборації Тіни Кароль та Юлії Саніної з піснею "Вільна" для однойменного фільму — це очевидний хіт, який важко перебити як за популярністю, так і за рівнем виконання й промоції.

The HARDKISS якісно виконують свою роботу і підтримують набутий статус усіма можливими їм засобами. Звісно, одноманітність набридає, та й сама Саніна неодноразово казала зі сцени, що їй вже якось і незручно отримувати чергові статуетки. Але в ніші сучасного мейнстримного попроку вони зайняли позиції, які нікому не вдається похитнути.

TVORCHI як сенсація

Тернопільський дует TVORCHI із клубною популярною електронікою, який вистрілив на Нацвідборі на Євробачення, став головною сенсацією премії. Весь рік їх ніхто не сприймав за значних гравців індустрії. У них було відносно мало концертів і всі вони були у порівняно маленьких залах.

Але їм вдалося взяти одну з найпрестижніших статуеток – "Найкращий альбом", – обійшовши таких зірок, як NK та Макса Барських. Їм вдалося взяти "Найкращий попгурт" та перервати серію перемог "Время и Стекло" (і дарма, що вони розпалися), а також фаворитів Mozgi та KAZKA.

YUNA-2021. Як "українське Греммі" віддзеркалює стан популярної музики
Пресслужба YUNA

Перемога TVORCHI — найкраще втілення запиту на нові імена. Їхнє шоу не може зрівнятися із виступами "Время и Стекло" або NK. У них в арсеналі хіба що один хіт — Bonfire (і той до болі нагадує пісню “Малый повзрослел” Макса Коржа). Їхній продакшн помітно поступається рівню Maruv та ONUKA. А їхній альбом 13 Waves особисто для мене звучить значно слабше за альбом NK.

Але повторюваність переможців помітна не тільки глядачам і читачам, але й експертам премії. І TVORCHI з їхніми неймовірно стильними кліпами та нестандартним для України підходом стають прийнятною альтернативою. Вибором з авансом.

Monatik та його команда

Monatik працює. 2014 року, коли Дмитро виступав на розігріві в Івана Дорна у Палаці Спорту, він виглядав вельми непереконливо. У той час його сприймали як слабку копію самого Дорна, та не більше.

За цей час він встиг випустити два потужних альбоми, зібрати стадіон, зробити суперпопулярні, яскраві кліпи, побути тренером на “Голосі країни” та стати продюсером.

Monatik — виконавець року. І навіть попри те, що він не випустив 2020 нового альбому, його рівень важко порівнювати із найближчими переслідувачами. Макс Барських більше помітний на російському ринку (дует із Zivert тому підтвердження). Бабкін досі перебуває десь посередині між старими фанатами та новим радіофрендлі звучанням. Артем Пивоваров поки не може замахнутися не те що на стадіон, а навіть на Палац Спорту. А KHAYAT, окрім як черговим Нацвідбором на Євробачення, нічим за рік не запам’ятався.

Протеже Монатіка Ліда Лі пройшла шлях від беквиконавиці до відкриття року. Її музика поки не претендує на власні позиції в ієрархії української сцени. Але корпорація Монатіка вкладає дуже багато зусиль в її розвиток, що помітно, навіть якщо не сильно слідкувати за музикою.

Власне, через це саме вона (так само авансом) змогла отримати статус "Відкриття року". А Monatik Corporation отримати відзнаку за менеджмент.

YUNA-2021. Як "українське Греммі" віддзеркалює стан популярної музики
Пресслужба YUNA

YUNA-2021. Як "українське Греммі" віддзеркалює стан популярної музики
Пресслужба YUNA

Всюдисутня Альона

Реп — головна музика у світі. Попри сотні реперів, які з’являються або намагаються про себе заявити щороку в Україні, найпомітнішими вже третій рік залишаються Аліна Паш та alyona alyona.

Всього за рік Альоні вдалося вирости з “виховательки з Баришівки” до всюдисутньої зірки та співзасновниці лейблу ENKO, на якому випускається другий найпомітніший реп-гурт країни — KALUSH.

Просто не варто більше сприймати alyona alyona як андеграундну виконавицю. Вона перестала нею бути ледь не одразу, як випустила дебютний кліп.

alyona alyona — це модель сучасного закордонного репу, яка запрацювала в Україні. З релізами кожного місяця та своєю бандою навколо. Так, вони з Аліною Паш минулого року отримали кілька статуеток за “Падло”, а цього — взяли "Хіп-хоп хіт" за “Гори” з Kalush.

Альона може дратувати, вражати, викликати суперечки, радувати чи засмучувати. Але вона помітна і постійно десь поруч. Її неможливо ігнорувати.

Пивоваров

Під час своєї промови на отримання “Найкращого виконавця” Монатік присвятив дуже багато часу Артемові Пивоварову. Він казав, що Артем уже заслужив цю відзнаку. І якщо не зараз, то пізніше вона точно до нього прийде.

"Найкращий хіт" — ледь не найголовніша премія YUNA. Її взяв Пивоваров із україномовним (що важливо!) хітом "Дежавю". І це не випадок пластмасової попмузики, яка написана для заповнення ефірів. Це народний хіт, який прекрасно себе почуває як в ефірі радіостанції, так і на фестивалі чи YouTube.

YUNA-2021. Як "українське Греммі" віддзеркалює стан популярної музики
Пивоваров отримав нагороду за "Найкращий хіт" - "Дежавю". Пресслужба YUNA

Пивоваров говорив найдовше. Він єдиний розчулився під час вручення нагороди. Він підготував найкраще шоу цього вечора (вибачте, The HARDKISS та MONATIK), хоча в залі залишилася заледве половина від початкової аудиторії.

І це було те, що музиканти називають "фірма". Подібні шоу мені доводилося бачити у виконанні топзірок головної сцени Sziget чи фестивалів подібного рівня.

Пивоваров починав свою кар’єру із метал-музики. Писав пісні для багатьох артистів. Та за кілька років йому вдалося вирости до одного з найпомітніших українських артистів.

Під час церемонії склалося враження, що він хіба не єдиний, для кого ця премія — справжнє одкровення. Йому це справді важливо. Він шукає любові аудиторії. Він шукає визнання індустрії. І, судячи із тих зусиль, які Пивоваров з командою приклали для створення виступу, який крутили після опівночі, він готовий вкладатися по повній.

Це заслуговує поваги та захоплення. Якщо "Дежавю" — це не одноразовий успіх, а формула хіта, то в Артема попереду рутинні виходи на сцену за статуетками різних музичних премій.

YUNA-2021. Як "українське Греммі" віддзеркалює стан популярної музики
Пресслужба YUNA

Що нам це все каже?

 1. Українська популярна музика вариться сама в собі. Незалежно від характеру премії, перемогу отримують приблизно ті ж люди. Не через те, що ці артисти роблять щось неймовірне, а через те, що вони просто добре працюють. Монатік, The HARDKISS, NK, Олег Винник, Mozgi, Тіна Кароль, Secret Service тощо дуже багато роблять, щоб залишатися на шоу-бізнесовому Олімпі. Це відбувається не через глобальну змову. Не через те, що в Україні недостатньо талантів. Просто мало хто з новачків та артистів середнього рівня готовий вкладати достатньо зусиль та ресурсів, щоб посісти їхні місця. Особливо враховуючи, що шоу-бізнес – дуже ризикована інвестиція з малим шансом капіталізації.
 2. Попри те, що YUNA є експертною премією, вона віддзеркалює події в індустрії, а не творчому процесі. Для жанрової музики у неї є нішеві категорії, де цілком справедливо взяли свої нагороди "ДахаБраха" (яку вже неможливо ігнорувати) та Олег Кензов (який привніс російський кальян-реп, на який є значний попит, в український простір).
 3. YUNA йде за глядачем, а не глядач за премією. Якщо закордонні музичні нагороди можуть зробити з невідомого артиста зірку (як це ставалося з Elbow та Mercury Prize), то українські премії просто фіксують процеси, які вже відбуваються. Для того, щоб потрапити у "Зал слави рок-н-ролу", потрібно щонайменше 25 років. Тіна Кароль отримала нагороду за внесок в індустрію на 15-му році діяльності. Це нормально для молодого ринку, але це говорить про відсутність наслідування та достатньої кількості зірок та жанрів, на базі яких можна формувати нову індустрію.

Кожного разу коли в мені виникає праведний гнів: "Чому саме цей виконавець/виконавиця?!", я думаю: "Окей, а хто тоді?". І в більшості випадків не знаходжу відповіді.

З одного боку, це дуже сумно як для величезної країни з купою артистів, які шукають свій шлях до вершин. З іншого — переважна більшість із них не готові миритися з правилами шоу-бізнесу, які склалися.

Так виникає пустка, через яку кожного року YUNA отримують одні й ті ж виконавці. А нові — не можуть запропонувати альтернативу зіркам, які знайшли своє місце і прагнуть його не втрачати. Хоча приклад TVORCHI та alyona alyona демонструє, що це цілком реально.

Результати YUNA-2021

"Найкраща виконавиця":

 • Alina Pash
 • alyona alyona
 • Jerry Heil
 • NK
 • Оля Полякова

"Найкращий виконавець":

 • KHAYAT
 • MAX BARSKIH
 • MONATIK
 • Артем Пивоваров
 • Сергій Бабкін

"Найкращий попгурт":

 • KADNAY
 • MOZGI
 • KAZKA
 • TVORCHI
 • "Время и Стекло"

"Найкращий рок-гурт":

 • O.Torvald
 • Pianoбой
 • БЕZ ОБМЕЖЕНЬ
 • The HARDKISS
 • "Бумбокс"

"Відкриття року":

 • GO_A
 • Kosmopolis
 • Lida Lee
 • Our Atlantic
 • АСАФАТОV

"Найкращий відеокліп":

 • "Бумбокс" та Крихітка – "Ангела" (реж. Стас Гуренко)
 • MONATIK та Віра Брежнєва – "ВЕЧЕРиНОЧКА" (реж. Таню Муіньо)
 • ТНМК "Історія України за 5 хвилин" (реж. Сашко Даниленко)
 • "АНТИТІЛА" – "Кіно" (реж. Сергій Вусик, Ростислав Васильєв, Олексій Веренчик)
 • The HARDKISS & MONATIK – "Кобра" (реж. Валерій Бебко)

"Найкращий альбом":

 • TVORCHI 13 Waves
 • MAX BARSKIH – 1990
 • NK – Eclectica
 • KAZKA – Nirvana
 • TAYANNA – "Жіноча сила"
 • Артем Пивоваров – "Земной"

"Найкраща пісня":

 • Юлія Саніна та Тіна Кароль – "Вільна"
 • The HARDKISS – "Гора"
 • Артем Пивоваров - "Дежавю"
 • "АНТИТІЛА" – "Кіно"
 • The HARDKISS та MONATIK – "Кобра"

"Найкраща пісня іншою мовою":

 • KRUTЬ – 99
 • NK – A HUEVO
 • TVORCHI – Bonfire
 • SERDUCHKA Make It Rain Champagne
 • MONATIK & Віра Брежнєва – "ВЕЧЕРиНОЧКА"

"Найкращий електронний хіт":

 • TVORCHI Bonfire
 • KADNAY – DanceDiscoParty
 • MARUV & BOOSIN – I Want You
 • ONUKA – "Сеанс"
 • Ivan NAVI – "Холодна ніч"

"Найкращий хіп-хоп-хіт":

 • Alina Pash – Bosorkanya
 • MamaRika – MAVKA
 • "Бумбокс" та Крихітка – "Ангела"
 • alyona alyona & KALUSH "Гори"
 • ТНМК – "Історія України за 5 хвилин"

"Інший формат":

 • ALLOISE
 • Pur:Pur
 • "ДахаБраха"
 • ЛУНА
 • Євген Хмара

"Найкращий дует/колаборація":

 • "Бумбокс" та Крихітка – "Ангела"
 • MONATIK та Віра Брежнєва – "ВЕЧЕРиНОЧКА"
 • Тіна Кароль та Юлія Саніна "Вільна"
 • БЕZ ОБМЕЖЕНЬ, KOZAK SYSTEM, СКАЙ, Артур Данієлян – "Героям"
 • The HARDKISS & MONATIK – "Кобра"

"Найкращий естрадний хіт":

 • Олег Винник – "Безумная любовь"
 • DZIDZIO та Оля Цибульська – "Киця"
 • Ірина Білик – "Красная помада"
 • Олег Кензов "По кайфу"
 • ПТП, Олег Винник, Оля Полякова – "Свят! Свят! Свят!"

"Найкраще концертне шоу":

 • Green Grey – Вертикальний концерт Live In Kyiv
 • KAZKA – NIRVANA
 • The HARDKISS The HARDKISS. Акустика
 • "АНТИТІЛА" – HELLO Kyiv Live
 • "Время и Стекло" – "Последний танец"

Список претендентів у категорії "Найкращий менеджмент артиста" сформовано оргкомітетом YUNA з менеджерів та компаній, які працюють з артистами, що були номіновані у категоріях “Найкраща виконавиця”, “Найкращий виконавець”, “Найкращий попгурт”, “Найкращий рок-гурт”:

 • MAMAMUSIC, NIKITIN Talent Management – KAZKA
 • Pivovarov Team – Артем Пивоваров
 • Primat Production – O.Torvald
 • Secret Service Entertainment Agency – Оля Полякова, MAX BARSKIH, Jerry Heil
 • YULA Company, Петро Заставний – TVORCHI
 • YULA Company, Сніжана Бабкіна – Сергій Бабкін
 • Аліна Макарець – KHAYAT
 • Андрій Іноземцев – Alina Pash
 • БЕZ ОБМЕЖЕНЬ Agency – БЕZ ОБМЕЖЕНЬ
 • Віталій Харенко, Володимир Ващенко, Олексій Согомонов, Ольга Черткова (Музика для мас) – "Бумбокс"
 • Єгор Кір’янов – The HARDKISS
 • Ілона Пашкевич, Валерія Коваль (NICE2CU) – NK
 • Ірина Монатік, MONATIK Corporation – MONATIK
 • Лейбл Enko – alyona alyona
 • Марія Куликова, Ольга Шурова – Pianoбой
 • Олексій Потапенко, Ірина Горова (продюсерський центр MOZGI Entertainment) – MOZGI, "Время и Стекло"
 • Олена Коляденко – KADNAY

Голосування у номінації "Найкраща пісня до фільму" цього року відбуватиметься лише у фінальному турі. Експертна рада премії через невелику кількість претендентів (що пов’язане із обмеженою кількістю кінопрем’єр в умовах карантину) вирішила всіх 6 претендентів номінувати автоматично. Ось вони:

 • Юлія Саніна & Тіна Кароль – "Вільна" (фільм "Віддана")
 • Джамала – "Ціна правди" ("Ціна правди")
 • Оля Полякова, Потап, Олег Винник – "Свят свят свят" ("Скажене весілля 2")
 • Камерний хор Inspiratum – "Viva Forever" ("Мої думки тихі")
 • KAZKA – "Літаки" ("Побачення у Вегасі")
 • Katya Chilly – "Тече річка невеличка..." ("Тарас. Повернення")
На початок