Івану Марчуку — 86: думки художника про мистецтво, політику та жінок

Івану Марчуку — 86: думки художника про мистецтво, політику та жінок

Івану Марчуку — 86: думки художника про мистецтво, політику та жінок
. Фото зі сторінки Олега Вергеліса

12 травня виповнюється 86 років Івану Марчуку, одному з найбільш відомих художників сучасної України, лауреату Шевченківської премії. У 2007 році він потрапив до рейтингу 100 геніїв сучасності, який уклала британська газета The Daily Telegraph.

Три роки тому Іван Степанович став гостем ефіру Радіо Культура. Ми зібрали найцікавіші цитати майстра про життя та творчість.

Про власну майстерню

"Художник — це як завод. Це велика індустрія. Тут (у майстерні, — авт.) всього-всього має бути дуже багато. Я, наприклад, тут не можу робити 2 на 2 метри картину. Я її сюди не витягну і вниз не спущу. Тому вони в мене середнього формату. А в совєтські часи я тут малював картини взагалі 40 на 40, 40 на 50, щоб їх можна було сховати, або десь передати за межі України. Тому що я не знав навіть, чи я виживу".

Іван Марчук

Про "милу ласку" радянської влади

"Коли мене перший раз взяли, я забув, який то рік був, 1972-й чи 73-й, то я просто хотів викинутися з п'ятого поверху. Я знав, що найстрашніше — каральна ця система. Я то знав з дитинства".

Іван Марчук

Про життя за кордоном

"Мені вдалося в десять раз більше зробити за кордоном, ніж в Україні. Тому що, поскільки живу все життя свідоме по чорному календарю, там кожен день належав мені стопроцентно в часі. Ніхто мені не заважав. Друзів нема. Ходити ні до кого нема".

"Україна народжує найбільші таланти на квадратний метр у світі, але вони їй не потрібні. Квітку, той вазончик, треба поливати. В нас немає ніякої індустрії такої мистецької, і ніколи й не буде. Але я повернувся. Чого? Бо дурний".

Іван Марчук картина

Про жінок та шлюб

"Мене не можна обмежувати як художника. Тим паче вже зараз. Тому що я такий затятий, такий ненаситний, що, розумієте, ніхто, ніяка чарівна жіночка мені не могла б підставити підніжку. Вона повинна тільки це шанувати і навпаки — розпалювати це".

Іван Марчук картини

Що відомо

7 травня у Музеї Києва відкрили виставку Івана Марчука "Я ЄСМЬ…" – ретроспективний проєкт художника, в якому здебільшого представлені твори з власної колекції. Деякі з них експонуються вперше.

Як відомо, художник віддавна мріє про власний музей. У 2005 році президент Віктор Ющенко обіцяв посприяти його створенню музею, але за 17 років він так і не з'явився.

У квітні 2021 року Київрада розірвала договори оренди на земельні ділянки, які у 2007 році віддали під будівництво Музею художника Івана Марчука. Офіційною причиною столична влада називає несплату оренди та невиконання умов щодо забудови. Сам художник називає винуватцем заборгованості державу, яка за цей час так і не віділила обіцяні кошти на будівництво.

Історія створення музею Марчука

  • У 2005 році президент Віктор Ющенко обіцяв посприяти створенню музею Івана Марчука. У Києві під майбутній музей заклали капсулу, презентували кілька проєктів.
  • 17 червня 2020 року Господарський суд Києва ухвалив рішення про стягнення 5,5 млн грн з ТОВ "Виставковий центр-музей художника Івана Марчука" на користь Київської міської ради через несплату оренди земельної ділянки.
  • У квітні 2021 року Київрада розірвала договори оренди на земельні ділянки, які у 2007 році віддали під будівництво Музею художника Івана Марчука.
  • У травні 2021 року мер Віталій Кличко заявив, що міська влада знайшла в історичній частині столиці приміщення для облаштування музею.
Війна — усі останні новини

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок