У США винесли вирок Хаді Матару — його засудили до 25 років тюремного ув'язнення за напад з ножем на Салмана Рушді у 2022 році. В результаті цього письменник втратив око та отримав багато поранень.
Про це повідомляє New York Times.
Прокурор закликав суд врахувати вплив нападу не тільки на самого письменника Салмана Рушді, а й на понад 1400 людей, які стали його свідками, бо вони, на його переконання, теж є жертвами.
Суддя ж заявив, що напад Матара був спрямований не тільки про конкретної людини, а й проти права на свободу вираження поглядів. Тому ці 25 років необхідні, щоб запобігти вчиненню нових нападів як на Рушді, так і на інших людей.
Під час винесення вироку Хаді Матар виступив з короткою промовою, в якій заявив, що вважає Рушді лицеміром і тираном, а також що вірить у "різницю між нападом на святе і свободою слова".
Його також визнали винним і у пораненні Ральфа Різа, який був на сцені разом з Рушді під час нападу. Суддя призначив покарання у вигляді 7 років позбавлення волі, але він відбуватиме покарання одночасно з 25-річним терміном за замах на вбивство.
Окрім того, Матара звинувачують у федеральних злочинах, пов'язаних з тероризмом, але дата суду поки не визначена.
Його адвокат, Натаніель Бароун, заявив, що його клієнт має намір подати апеляцію. Він також закликав суддю до більш мʼякого покарання у вигляді 12 років за ґратами, зважаючи на відсутність попередніх судимостей та юний він нападника (на час скоєння злочину Матару було 24 роки). судимостей
Напад на Рушді
На Салмана Рушді напали 12 серпня 2022 року під час його виступу на літній мистецькій конференції у Нью-Йорку. Нападника одразу затримали — ним виявився 24-річний Хаді Матар. Однак той не визнав себе винним за звинуваченням у замаху на вбивство і нападі на Рушді.
Сам Рушді став головним свідком на суді, детально розповівши про напад і отримані травми. Зокрема, він розповів, що в наступні хвилини після нападу "чітко усвідомив, що помираю — це була панівна думка".
Свідчення дав і хірург, який оперував письменника після нападу. Той зазначив, що травми були б смертельними без швидкого лікування.
Хто такий Салман Рушді
Салман Рушді — британський письменник, критик, публіцист індійського походження (народився у 1947 році в Бомбеї, зараз Мумбай, в Індії), президент PEN America з 2004 по 2006 роки, президент і засновник Міжнародного парламенту письменників.

Його твори часто поєднують магічний реалізм з історичною фантастикою і переважно стосуються зв'язків, розривів та міграцій між східною та західною цивілізаціями.
Роман Рушді "Опівнічні діти" (1981) отримав Букерівську премію в 1981 році й був визнаний "найкращим романом серед усіх переможців" двічі, з нагоди 25-ї та 40-ї річниці заснування премії.
У 2007 році британська королева Єлизавета II надала письменнику рицарське звання за заслуги в галузі літератури.
2008 року газета Times поставила Рушді на 13 місце у списку 50 найвидатніших британських авторів з 1945 року, а у квітні 2023 року журнал Time назвав його одним зі 100 найвпливовіших людей світу.
У квітні 2024 року вийшли мемуари письменника "Ніж: Роздуми після замаху на вбивство" — про напад на нього під час виступу в Нью-Йорку. За мотивами книги режисер і продюсер Алекс Гібні планує зняти документальний фільм.
Книга "Сатанинські вірші"
Книга Салмана Рушді "Сатанинські вірші" заборонена в Ірані з 1988 року, оскільки багато мусульман вбачають у ній наругу над релігією.
Її назва походить від частини Корану, що описує біографію пророка Мухаммеда. Основна тема — це емігранти й еміграція, психологічна складність вибору, неможливість асиміляції в новій культурі та неминуче повернення до власного коріння. Крім того, порушено питання сенсу буття та релігії.
За рік після публікації книжки тодішній лідер Ірану аятола Рухолла Хомейні видав фетву із закликом до смерті Рушді. А тому, хто вб'є Рушді, запропонована нагорода у розмірі майже 3 мільйони доларів.
Це призвело до кількох невдалих замахів на письменника, а також до нападів на пов'язаних із ним людей.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]