Перейти до основного змісту
Кримчанин Юнус Машаріпов: п’ять років у психлікарні РФ після звинувачень у диверсії

Кримчанин Юнус Машаріпов: п’ять років у психлікарні РФ після звинувачень у диверсії

Юнус Машаріпов
Юнус Машаріпов. КРЦ

Юнус Машаріпов, 61-річний кримчанин, вже п’ять років перебуває на примусовому лікуванні в російській психіатричній лікарні після того, як "суд" в окупованому Криму визнав його винним у "виготовленні та зберіганні вибухових речовин".

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це пише видання "Ґрати".

Машаріпова затримали у вересні 2017 року, звинувативши у виготовленні вибухових пристроїв для "дестабілізації ситуації в регіоні". Він визнав провину під тиском, але в суді відмовився від зізнання, заявивши про тортури.

"Через фізичний біль, який я був уже не в силах більше терпіти, я став себе проти власної волі обмовляти, тобто говорити те, що хотіли чути", — писав Машаріпов із СІЗО Криму в листі експрезиденту України Петру Порошенку та екскерівникові управління ФСБ у Криму і Севастополі Віктору Палагіну.

У 2018 році ялтинський суд засудив Машаріпова до чотирьох років колонії та штрафу. Після касації справу відправили на повторний розгляд, а згодом суд змінив вирок на примусове психіатричне лікування. При цьому одна з апеляцій скасувала головні докази у справі, визнані недійсними.

"Суд припинив кримінальну справу щодо мого підзахисного в частині виготовлення вибухівки. Також суд виключив із доказів акт вилучення біологічних зразків, яке проводили оперативники ФСБ без адвоката. Крім того, суд визнав недійсним висновок біологічної експертизи, яка пов’язувала Машаріпова зі зберіганням вибухівки", — заявив адвокат Олексій Ладін.

З 2020 року Юнуса утримують у лікарні з "інтенсивним наглядом" у Волгоградській області. Ув’язнений не має зв’язку з родиною, а коли активістка Маріана Маркова знайшла його та почала спілкування, адміністрація лікарні швидко це припинила. Попри численні порушення під час слідства та суду, судді неодноразово відмовляли в проведенні незалежної експертизи.

Правозахисний центр "Меморіал" включив Машаріпова до списку ймовірних жертв політичних репресій, але не визнав його політичним в'язнем. Попередньо правозахисники мають вивчити матеріали кримінальної справи.

"Наразі ми не маємо документів і достатньої інформації щодо кримінальної справи та подій, пов'язаних із нею, що не дає нам змоги визнати Юнуса Машаріпова політв'язнем. Однак ми бачимо в його кримінальній справі ознаки політичної мотивації та порушення закону", — пояснили своє рішення правозахисники.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції
На початок