Перейти до основного змісту
1 грудня — річниця Всеукраїнського референдуму: як за незалежність України боролися у Криму

1 грудня — річниця Всеукраїнського референдуму: як за незалежність України боролися у Криму

Ексклюзивно

Читайте цей матеріал кримськотатарською

1 грудня 1991-го року відбувся Всеукраїнський референдум. Загалом у ньому взяли участь майже 32 мільйони людей. При цьому понад половина — 54% виборців Криму та 57 % мешканців Севастополя підтримали державну незалежність України. Більше 90% українців проголосували за підтвердження Акту проголошення незалежності.

Наступного дня, після оголошення результатів референдуму, Крим як частину незалежної України почали визнавати країни світу. Першими це зробили Польща і Канада, за кілька днів до них доєдналися Литва і Латвія. Тільки за грудень 1991-го незалежну Україну визнали понад 50 держав.

Суспільне Крим розповідає, що відбувалося на той час у Криму та який вплив мали кримські татари на результати референдуму.

Кандидат історичних наук Андрій Іванець пригадує, як напочатку у Києва були сумніви щодо доцільності референдуму.

"У Києві хвилювалися, чи варто проводити референдум, побоювались, що результати можуть бути не ті. Зокрема, це були такі побоювання у демократичних сил. Але керівництво України тоді ухвалило рішення проводити референдум, і це було стратегічно правильне рішення", — поділився Іванець.
1 грудня — річниця Всеукраїнського референдуму: як за незалежність України боролися у Криму
Київ, 30 листопада 1991 року. Associated Press

За словами історика, Росія після проголошення незалежності України зробила недружні заяви, зокрема, щодо можливих претензій на Крим. Інформаційні канали Москви продовжували працювати на півострові і були дуже потужними. Попри це, більше половини виборців Криму (54,19 %) та Севастополя (57,07 %) проголосували за незалежну Україну.

"Багато надії тоді було у кримчан на те, що незалежна Україна зможе забезпечити цивілізоване ставлення до людини, забезпечити економічні потреби, дасть можливість реалізувати бажання людей жити гідно", — підкреслив історик.

Результати голосування кримчан допомогли Україні, коли Росія почала провокувати сепаратистські настрої на півострові під час розподілу Чорноморського флоту і піднімати питання про статус Криму. Вже у 1992-му році були заяви російського парламенту про нібито незаконність передачі Криму. Наступного року від Росії вже лунали заяви нібито про те, що Севастополь не передавався Україні. Але результати референдуму завадили РФ реалізувати сценарій по відторгненню Криму від України.

1 грудня — річниця Всеукраїнського референдуму: як за незалежність України боролися у Криму
Бюлетень для голосування на Всеукраїнському референдумі. rada.gov.ua

Ідею незалежності України підтримали представники корінного народу півострова — кримські татари. На той час з місць депортації додому повернулись близько 100 000 кримських татар.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров згадує, як напередодні, майже після 73-річної перерви, зібрали національний з’їзд — другий Курултай кримськотатарського народу (II Qırımtatar Milliy Qurultayı) попри те, що більшість ще була у місцях вигнання. Делегати Курултаю обрали представницький орган — Меджліс кримськотатарського народу.

1 грудня — річниця Всеукраїнського референдуму 1991 року
Другий Курултай кримськотатарського народу. Сімферополь, червень 1991 року. Меджліс

За кілька тижнів до референдуму у Сімферополі проводять конференцію делегатів Курултаю, де визначають, як підтримати незалежність української держави.

"Я не знав таких кримських татар, котрі виступали би проти незалежності української держави, бо ми бачили в схваленні акту про незалежність України умови того, що ми обов'язково повернемося, бо ми йдемо від Москви, яка здійснила і здійснювала злочини проти нас, — згадує Голова Меджлісу.

Головною метою Меджлісу кримськотатарського народу на той час було — не допустити, аби за підтвердження Акту проголошення незалежності проголосувало менше половини населення півострова.

"Завдяки тому, що вже були кримські татари у Криму, завдяки їхнім голосам, чисельність тих, хто проголосував "за", перевищила 54%. Голоси кримських татар допомогли тому, щоб Крим не опинився єдиним регіоном, де кількість тих, хто підтримував би незалежність України, була би менше половини населення. Ми можемо тільки уявити, як би потім це використовувалося Росією", — підкреслив Чубаров.

Як стверджує голова Меджлісу, кримськотатарський національний рух тоді тісно взаємодіяв з національно-демократичними силами України.

"Коли ми закликали кримських татар голосувати, ми говорили про те, що наші права можуть бути відновлені в незалежній Україні, яку ми разом будуємо як демократичну країну. Ми завжди пов'язували незалежність України з демократичним устроєм і принципами демократії. Це для нас було невідʼємно одне від одного", — підсумував Рефат Чубаров.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня

Вибір редакції

На початок