Перейти до основного змісту
Вкрадені цінності: Евеліна Кравченко про те, як Росія вивозить музейні експонати з окупованих територій

Вкрадені цінності: Евеліна Кравченко про те, як Росія вивозить музейні експонати з окупованих територій

Ексклюзивно
Центральний музей Тавриди у Сімферополі
Центральний музей Тавриди у Сімферополі. Открытая археология

Окупанти продовжують грабувати та вивозити історичні артефакти та об’єкти культурної спадщини з ТОТ України. За словами експертів, частину цінностей є можливість відстежити в окупованому Криму, проте місцезнаходження більшості — невідоме.

Про це Суспільне Крим розповіла представниця Експертної мережі Кримської платформи Евеліна Кравченко.

"Україна поки що нічого не може зробити — все просто вивозиться і грабується. Як Херсон: приїхали, скинули це все в машину, перевезли в Центральний музей Тавриди в Сімферополі. Окрім того, грабуються музеї і на Півдні, і на Сході, невеликі комунальні (музеї — ред.). Там взагалі незрозуміло, куди воно вивозиться — чи воно вивозиться в Крим, чи воно іде відразу десь на продаж, чи просідає в приватних колекціях і потім іде на продаж. Це величезна проблема!" — заявила Кравченко.

За її словами, доки вивезенні цінності знаходяться в Криму, українська сторона може гіпотетично сподіватися, що після деокупації півострова вони там залишаться і повернуться на свої законні місця. Проте, експертка зауважила, що ймовірніше за все при першій же небезпеці окупанти вивезуть експонати на материкову територію РФ.

"Чому я так думаю? Тому що в них так і не було створено за цей час надійних сховищ для предметів культурної спадщини. Зокрема, після 2014 року окупанти говорили про створення великих підземних сховищ для культурних цінностей, але це лишилося лише на рівні розмов. Що це означає? Це означає, що немає плану залишати ці цінності в Криму. І я думаю, що вони розуміють, що вони в Криму не лишаться. Тому що вони не докладають зусиль. Наприклад, з реставрацією нерухомих пам'яток. Взагалі, там реставрація не йде. Тобто, вони не збираються там залишатися. Я думаю. що це все поїде в Росію", — наголосила старша наукова співробітниця Інститут археології НАН України Евеліна Кравченко.

Що стосується повернення викрадених цінностей, за словами представниця Експертної мережі Кримської платформи, якщо світова безпека буде такою, якою вона зараз є, з тими системами протидії ,які діють зараз — це все "буде лежати і далі в російських музеях, ми будемо з ними судитися".

Повернення української культурної спадщини можливе лише за умов зміни системи в РФ.

"Тобто, в от такому разі, якщо Росія посипеться, то відповідно є шанси повернути сюди речі. І то музеї, судячи з усього, будуть проти. Музеї будуть робити максимум зусиль для того, щоб це все лишити. Просто якщо слабка держава, то відповідно можна натиснути, щоб повернути. Є небезпека, що ці речі можуть опинитися на чорному ринку і розпорошитися по приватним колекціям Третього світу. І не тільки Третього світу. Це також проблема", — резюмувала Кравченко.

Вона такого зазначила, що на сьогоднішній день, завдання української сторони — якомога більше зібрати даних та відомостей про втрачені речі.

"Якщо є повний паспорт на зниклу річ, то набагато простіше довести її належність нам. І набагато легше повернути її сюди", — підсумувала Кравченко.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

Топ дня

Вибір редакції

На початок