Цей день в історії: Меджлісу кримськотатарського народу 33 роки

Цей день в історії: Меджлісу кримськотатарського народу 33 роки

Ексклюзивно

Меджлісу кримськотатарського народу 33 роки. Заснований 30 червня 1991-го року виконавчо-представницький орган, за словами його голови — Рефата Чубарова — поклав початок самоврядуванню кримських татар.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це він розповів в інтервʼю Суспільне Крим.

"Це вищий єдиний виконавчо-представницький орган, який обирається Курултаєм. Тобто, він презентує кримських татар. Це була подія колосальна, історична! Ну і після того кожні чотири роки, потім ми змінили положення, через пʼять років, вже обирали новий склад Курултаю", — зазначив Чубаров.

У кримських татар загалом є два національні органи — Курултай та Меджліс. Курултай — це національні збори, куди обирають делегатів, на кшталт депутатів. Курултай формує склад Меджлісу. До прикладу, перший Меджліс у 91-му році був сформований із 33 членів, очолив його лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв. Зараз голова Меджлісу — Рефат Чубаров. Його обрали у 2013 році під час останнього перед російською окупацією Курултаю кримськотатарського народу.

"Вони мають представницький орган, який захищає їхні права в правовому полі і ставить собі за мету подальше відродження мови, культури й ідентичності народу", — зауважив історик Мартін-Олександр Кислий.

До російської окупації Криму у майже 300 населених пунктах було сформовано місцеві Меджліси, серед них – 15 районних та 7 міських. Після окупації росіяни назвали представницький орган кримських татар "екстремістською організацією". Рефату Чубарову та Мустафі Джемілєву підконтрольна Москві влада заборонила в’їзд на півострів. Двох заступників голови Меджлісу судили — це Ільмі Умеров та Ахтем Чийгоз. Згодом їх обміняли за посередництва Туреччини. Перший заступник очільника Меджлісу Наріман Джелялов — майже три роки провів за ґратами, окупаційний суд засудив його до 17 років позбавлення волі за сфабрикованою справою. 28 червня 2024 року Джелялова звільнили в рамках обміну.

"Наріман Джелял — перший заступник голови Меджлісу, який продовжував лишатися зі своїм народом в незалежності від того, як це було складно, але він лишався до останнього моменту. Перед Кримською платформою я його вмовляла не їхати сюди, розуміючи які можуть бути жахливими наслідки. Наріман сказав: "Це принципова позиція, я нічого поганого не роблю, я кажу в Криму, що Крим — це Україна", — розповіла постійна представниця президента України в АРК Таміла Ташева.

До окупації в Криму, за словами Рефата Чубарова, Меджліс займався подоланням наслідків депортації — геноциду, здійсненого Радянським союзом щодо корінного народу Криму. Після 2014-го року, коли Меджліс змушений був перебратися на материкову частину України, з’явилися нові завдання.

"Ми здійснюємо колосальний обсяг роботи, щоб забезпечити переведення кримськотатарської писемності на латиницю. Це якщо взяти за приклад освіту. Але, зрозуміло, що основна увага і вся робота спрямовані на деокупацію Криму. Практично все, чим ми займаємося у Києві, спрямоване на те, як Крим має бути звільнений і як ми будемо розвиватися після звільнення", — наголосив голова Меджлісу.

У 2021 році Верховна Рада України ухвалила Закон “Про корінні народи України”. Згідно з ним, Меджліс має набути офіційного статусу представницького органу кримськотатарського народу. Та поки Кабмін не схвалив це рішення.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок