Онлайн-марафон зі статей для кримськотатарської "Вікіпедії": організатори пояснили, що треба знати учасникам

Онлайн-марафон зі статей для кримськотатарської "Вікіпедії": організатори пояснили, що треба знати учасникам

Ексклюзивно

В Україні з 20 червня до 20 липня проходить марафон з написання статей для кримськотатарської версії світової онлайн-енциклопедії "Вікіпедія". Учасники самостійно обирають тему для статті, пишуть та додають її на сайт. Згодом вона пройде перевірку.

Про це повідомила менеджерка з комунікацій громадської організації, організатора онлайн-марафону "Вікімедіа Україна" Ірина Бойко у коментарі Суспільне Крим.

"Головне, аби стаття була із списку запропонованих тем, адже одне із завдань марафону це наповнити кримськотатарську "Вікіпедію" якісними базовими статтями. У "Вікіпедії" статтю перевіряють лише постфактум її публікації. У випадку з марафоном оргкомітет марафону бачить, які статті були додані чи покращені з переліку тем, перевіряє чи є посилання на джерела, з яких була взята та чи інша інформація, наскільки ці джерела авторитетні, якість статті, чи відповідає вона правилам "Вікіпедії", — розповіла вона.

Менеджерка навела приклад: якщо людина скопіює готовий текст з іншого сайту та не вкаже джерело, то це порушить авторське право. Власну думку теж заборонено писати у таких статтях.

"Також не буде зараховуватися невичитаний машинний переклад, адже марафон націлений не лише на кількість статей, але й на їх якість та читабельність для інших", — додала вона.

Бойко радить перед написанням статті ознайомитися з правилами участі у марафоні та правилами "Вікіпедії". Водночас для тих, хто раніше не писав статті у Вікіпедію, є шпаргалка або ще брошура для редагування.

Крім того, є відео, які можуть допомогти зареєструватися, доповнити, створити або проілюструвати статтю.

"Для зареєстрованих учасників та учасниць марафону 26 червня ми проведемо вебінар, на якому покажемо основи та поділимося порадами щодо написання та редагування статей", — анонсувала менеджерка "Вікімедіа Україна".

За її словами, кримськотатарська "Вікіпедія" існує вже 16 років. Станом на зараз, там є близько 30 тисяч статей. Це менше, ніж у багатьох інших версіях онлайн-енциклопедії, але тих, хто знає кримськотатарську менше ніж, носіїв, наприклад, української мови.

"Завдяки небайдужим волонтерам та волонтеркам "Вікіпедії", кримськотатарський розділ продовжує розвиватися. Тож сподіваємося, що цей марафон дасть поштовх зокрема для новачків, які хочуть підтримати поширення та збереження кримськотатарської мови, але до цього не розглядали Вікіпедію як можливий варіант для цього", — зазначила Бойко.

Мета онлайн-марафону

Як наголосила менеджерка, головна мета цього марафону — наповнити кримськотатарську "Вікіпедію" якісними та важливими статтями, а також посприяти збереженню мови та поширенню вільних знань кримськотатарською.

"Це особливо важливо, зважаючи на російську окупацію Криму, а також тим, як окупаційна влада переслідує кримських татар та перешкоджає розвитку кримськотатарської мови та культури, її вільному використанню, що є базовим правом на власну ідентичність", — додала вона.

Бойко зауважила, що представники всіх народів повинні мати доступ до різних знань рідною мовою, а "Вікіпедія" є однією з найпопулярніших онлайн-енциклопедій.

"Це буде корисно як носіям, так і тим, хто вивчає мову і хоче читати більше кримськотатарською", — сказала менеджерка.

Хто може взяти участь

Бойко повідомила, що до участі можуть долучитися всі, хто знає кримськотатарську мову та має доступ до інтернету. Для цього учасники повинні мати акаунт у Вікіпедії, зареєструватися у гугл-формі, обрати тему з переліку та написати чи покращити статтю.

Яка тематика статей

Тематика статей — базові поняття з різних галузей науки та життя. Організатори підготували два списки — тисячу тем, які повинні бути у всіх мовних розділах "Вікіпедії" (міжнародний перелік, який використовується у різних розділах "Вікіпедії"), а також 250 важливих кримськотатарських і українських тем.

"Зараз відсутні такі статті як галактика чи життя, або про відомих особистостей як-от Платон тощо. Тобто таке, що має бути доступним всіма мовами. Звісно, ви можете для себе редагувати чи створювати інші статті. Єдине, що ваш внесок тоді не буде зарахований у межах марафону", — пояснила вона.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та Facebook

На початок