Як 29 років тому Україна та Росія поділили Чорноморський флот СРСР

Як 29 років тому Україна та Росія поділили Чорноморський флот СРСР

Ексклюзивно

На початку 90-х років минулого сторіччя під час розпаду СРСР Україна проголосила незалежність та створила свої Збройні сили. Сухопутні війська організовано склали присягу на вірність українській державі, але питання з Чорноморським флотом розтягнулося на роки. Як розповів політолог і співробітник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Максим Майоров, це пов'язано з тим, що Росія не хотіла втрачати контроль над пострадянським простором.

Журналісти Суспільне Крим дізнавалися, як 29 років тому, 9 червня 1995 року, Україна та Росія поділили Чорноморський флот СРСР, підписавши відповідну угоду українським президентом Леонідом Кучмою та російським лідером Борисом Єльциним.

"Десь це були гарячі конфлікти — той же Карабах чи Абхазія. Одним із факторів такого тиску і збереження України в сфері свого впливу було невирішене болюче питання Чорноморського флоту”, — розповів Максим Майоров для Суспільне Крим.

За словами політолога, тодішній очільник Чорноморського флоту СРСР Ігор Касатонов відмовився підпорядкуватися Києву.

"Вони сказали, що ми не будемо приводити до присяги, тому що армія має бути спільна — малося на увазі, що під командуванням об'єднаних збройних сил СНДСпівдружність Незалежних Держав. Росіяни довго плекали таке бажання, що СНД — це буде нова "вивіска" для Радянського Союзу. До того ж були такі симптоми, що готувалося приведення до російської присяги, з власне наказом колишніх російських керівників Єльцина, ХасбулатоваКолишній голова Верховної ради РСФСР Руслан Хасбулатов, які заявили претензії на весь Чорноморський флот", — зазначив Майоров.

Капітан першого рангу запасу ВМС України, виконавчий директор БО "Фонд відродження Українського флоту" Вадим Махно у період поділу флоту був головним ракетником у Севастополі. Він розповів у коментарі Суспільне Крим, що попри позицію вищого керівництва, моряки самовільно тоді розпочали перехід на український бік.

Капітан першого рангу запасу ВМС України Вадим Махно
Капітан першого рангу запасу ВМС України Вадим Махно. Суспільне Крим

"СРСР немає, ви вважаєтеся особами без присяги, вирішуйте й приймайте присягу, крапка. Зробили опитування, виявилось, що майже 90% мічманів на флагманському крейсері "Москва" — тоді був вертольотоносець "Москва", були за українську присягу. Я служив Союзу, можу служити СНД, якщо тільки Україна ухвалить таке рішення і можу служити Україні, а ось Росії я служити не буду. Чому? Ну тато і мама у мене українці, що мені робити?” — зауважив він.

Офіцер ВМС тоді був членом комісії міської ради по референдуму, відповідав за Ленінський район Криму (зараз Керченський район), як депутат міської ради. У Севастополі тоді проголосували 97% виборців за незалежність України, а по закритих дільницях, де був гарнізон Чорноморського флоту — 75%. Водночас етнічних українців було 20%.

Як пригадав Максим Майоров, тоді ж екіпаж підводного човна "Алроса", батальйон морської піхоти та комендатура Севастопольського гарнізону теж склали присягу на вірність Україні, самоорганізувалися. Після цього проти них почалися репресії.

"Їх почали відправляти в запас, звільняти, переводити на гірші посади, не кажучи вже про моральний тиск. Доходило навіть до фізичного впливу, до побиття. Тобто, почали підбурювати проросійських флотців на проукраїнських", — уточнив експерт Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

У відповідь на тиск, екіпаж одного з кораблів Чорноморського флоту СКР-112 під командуванням капітана-лейтенанта Сергія Настенка підняв синьо-жовтий стяг на борту і вирушив із Кримської військово-морської бази до Одеси.

"Прийняли присягу, їм почали погрожувати розформуванням. Там близько 120 людей, а хлопці всі присягу прийняли, навіть росіяни. Вони не витримали, знялись з якоря і пішли в Одесу. Росіяни наздогнали на кораблях, на бомбардувальниках, почали стріляти прямо по курсу, але ці хлопці дійшли в Одесу, під попереджувальні залпи. Настенко, його мати — рідна сестра дружини ЯнуковичаКолишній, біглий президент України Віктор Янукович. І таке буває", — розповів Махно.

Капітан першого рангу запасу ВМС України Вадим Махно
Капітан першого рангу запасу ВМС України Вадим Махно. Суспільне Крим

Водночас військово-морський експерт видання Defense Express Володимир Заблоцький у коментарі Суспільне Крим нагадав, що Чорноморський флот СРСР був величезним. У 1991 році було 883 кораблі. Це були бойові кораблі та допоміжні судна, підводні човни, логістичні, десантні, розвідувальні судна тощо.

"Ну це величезна кількість з якою може зрівнятися хіба що Північний флот, який був найбільшим в Радянському союзі", — зауважив він.

Процес поділу цього флоту затягнувся на майже п'ять років. Розглядали різні варіанти: від повної передачі Чорноморського флоту Україні чи Росії, до поділу навпіл або 18 на 82 на користь РФ.

Як повідомив Майоров, тоді вже була критична залежність України від російських енергоносіїв. Росія використовувала цю залежність як зброю. Зокрема, обманом завела Україну у величезні борги та просувала наративи, що нібито українська держава повинна відмовитися від всієї своєї частки флоту або її частини у рахунок списання величезних боргів за газ.

"Україна в тих умовах економічних, навіть якби отримала свої 50%, їх (кораблі — ред.) би довелося майже всі або списати, або відправити на металобрухт, або продати. У Росії була аналогічна проблема. Вона теж активно скорочувала свою армію і штучно заморожувала питання флоту, щоб тиснути на Україну", — додав політолог.

Серед причин саме такого поділу — поганий стан флоту, який залишився у спадок після розпаду СРСР, розповів Заблоцький.

"Справа не лише в грошах. У нас не було логістики, не було інфраструктури, Треба було вчити значну кількість офіцерів, матросів. Тоді кожен танк був на рахунку, а тут мільйони гривень на іржаві кораблі, які по 30 років в строю і останні 10 років не виходили в море і не ремонтувалися", — наголосив експерт.

Президент Леонід Кучма та президент РФ Борис Єльцин у Сочі обговорюють долю Чорноморського флоту, 9 червня 1995 року
Президент Леонід Кучма та президент РФ Борис Єльцин у Сочі обговорюють долю Чорноморського флоту, 9 червня 1995 року. Getty Images/DIMA TANIN/AFP

Зрештою, 1995 року Кучма від України та Єльцин від Росії підписали угоду про поділ Чорноморського флоту: майже 18,3% Україні, 81,7% – Російській Федерації. Замість 883 кораблів і суден на поділ було представлено понад 500, з яких Україна отримала лише 137 кораблів, а Росія – 388, зокрема, 118 бойових кораблів та катерів у рахунок погашення боргових зобов'язань на 521 млн доларів.

Україні не дісталося жодного корабля першого рангу, а РФ їх відійшло шість. Бойові кораблі другого і третього рангу були поділені таким чином: Україна отримала 6 і 12 відповідно, а Росія – 17 і 27.

За словами Заблоцького, після ремонту отриманих Україною кораблів і суден, придатними для використання виявилися лише частина.

"Там нічого не працювало. Команди попередніх кораблів за наказом адмірала Касатонова вивели з ладу все, розікрали все, що можна було. Загалом 40 кораблів ми все ж таки отримали і вони стали основою новоствореного українського флоту", — зазначив він.

Остаточно ж усі питання з поділом Чорноморського флоту вирішили 1997 року, тоді ж і узгодили, що Севастополь буде центром ЧФ РФ і вони базуватимуться у Криму до 2017 року. А в 2010-му тодішній очільник України Віктор Янукович підписав "Харківські угоди" і продовжив термін дії початкової угоди ще на 25 років.

Як зауважив Майоров, Україна залишилася з тим, що на її території легально базувалися іноземні збройні сили, які зіграли роль "троянського коня" уже в 2014 році, під час окупації Криму.

"Це було неконтрольоване угруповання, котре мало розгалужену мережу військових містечок, кораблі, озброєння, гарнізони. Там були сім’ї цих військовослужбовців. Чорноморський флот відігравав величезну роль, як "м’яка сила". Тобто, росіяни провадили величезну культурну діяльність, обробляли місцеве населення. Мовляв, оце флот, оці хлопці — це якраз "свої рєбята". Та варто зауважити, що тоді, 1997 року, росіянам не вдалося ані ліквідувати, ані вигнати військово-морські сили України із Севастополя, ані отримати у власність військові містечка, ані зберегти за собою весь флот", — пояснив він.

У 2014 році, коли Росія розпочала захоплення півострова вона використала і тих своїх військових, які десятки років базувалися в Криму. За словами Заблоцького, військових, які захоплювали Верховну раду АР Крим, на бронетранспортерах із Севастополя до Сімферополя привезла морська піхота Чорноморського флоту РФ.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок