Провайдер "Бегет Україна" пов'язаний із російською компанією: розслідування журналістів

Провайдер "Бегет Україна" пов'язаний із російською компанією: розслідування журналістів

Технічні кабелі
Технічні кабелі. Джерело: pexels.com

Російський хостинг-провайдер "Бегет" входить до трійки лідерів галузі в РФ, представлений на окупованих Росією українських територіях, в тому числі і в Криму. Журналісти-розслідувачі знайшли докази того, що ТОВ "Бегет Україна" пов'язаний із російською компанією та попри війну кінцеве знаходження українських серверів все ще в Росії.

Про це повідомив Центр Журналістських розслідувань 16 квітня.

Зазначається, що до компанії "Бегет" досі не застосовані міжнародні санкції, хоча вона безпосередньо надає послуги незаконним органам влади, мілітаризованим організаціям та пропагандистським проєктам в окупованих Росією Криму, Донбасі та Запорізькій області.

До подій 2014 року українська компанія з такою ж назвою, яка була створена у Києві в серпні 2012 року, прямо називала себе представництвом російського хостинг-провайдера. Тоді засновниками українського "Бегету" були росіяни Ільїн Александр та Манікін Олексій.

"Керівником київської ТОВки пітерські засновники призначили українця Голобородька Владислава Олександровича. Але у 2018 році структура власності "Бегет" кардинально змінилась: частки, що належали росіянам, перейшли до київського керівника, а в назві з’явилось слово "Україна", — йдеться в розслідуванні.

Владислав Голобородько досі є власником ТОВ, а також його директором і бухгалтером. Повідомляється, що у розмові з автором розслідування він розповів, що викупив компанію, бо вона приносила прибуток.

"На питання, як він розподілявся з росіянами, відповів так: "Прибуток розподілявся дуже просто. Клієнти, які фактично були з України, це був мій прибуток, який я викупив. А російська компанія "Бегет" надавала послуги в Росії, в Казахстані, в Німеччині, в інших країнах всього світу. Грубо кажучи, "Бегет Україна" надавала послуги тільки для громадян України", — пише автор розслідування.

Як компанія "Beget" веде бізнес на ТОТ і на не окупованих територіях України — Центр журналістських розслідувань
Владислав Голобородько, керівник ТОВ "Бегет Україна". Фото: Facebook/Владислав Голобородько

Владислав Голобородько стверджував журналістам, що український та російський "Бегет" більше нічого не пов’язує. Однак у розслідуванні представлені докази, що це не зовсім так.

"Почнемо із очевидних ознак, тобто, таких що на поверхні і загальнодоступні на сайтах компаній. Перше, що кидається в очі, це спільний логотип – брендова назва компанії "Beget", хіба що в українському варіанті букву g пофарбували в кольори державного прапора. Але це можна пояснити "історичним зв’язком". Як і аналогічний дизайн веб-сторінок. Та є ознаки, які на колишнє спільне минуле не спишеш, бо вони – сьогоднішня реальність", — зазначають журналісти.

На сайті російської компанії "Бегет" розміщені номери телефонів у Росії (Москва, Санкт-Петербург), в Казахстані та два – в Україні.

Як компанія "Beget" веде бізнес на ТОТ і на не окупованих територіях України — Центр журналістських розслідувань
Сторінка контактів російського ТОВ "Бегет", березень 2024. . Фото: Центр журналістських розслідувань

Ці номери телефонів автори розслідування помітили у реквізитах ТОВ "Бегет Україна".

Як компанія "Beget" веде бізнес на ТОТ і на не окупованих територіях України — Центр журналістських розслідувань
Реквізити ТОВ «Бегет Україна», березень 2024 р. Фото: Центр журналістських розслідувань

У футері веб-сторінки української компанії дрібним шрифтом вказано: "ТОВ "Бегет Україна" є партнером реєстратора доменних імен ООО "Бегет".

"Наступне за цим речення після спілкування з Владиславом Голобородьком було дещо перефразоване, редакція має скріншот сторінки до зміни. У першому варіанті воно починалось так: "Деякі дії з доменними іменами в зонах .RU і .РФ виробляються у відповідності з Правилами завантаження доменних імен в доменах .RU і .РФ". Тепер же це сформульовано так, щоб не світити назви зон .RU і .РФ, вони вказані як "зони координатора cctld.ru". Але активне посилання веде прямісінько на сайт "Координационного центра доменов .RU/.РФ", створеного у 2015 році міністерством зв’язку і масових комунікацій РФ", — йдеться у розслідуванні.

Журналісти знайшли у публічній оферті, яка була затверджена Владиславом Голобородьком у лютому 2023 року, інформацію про те, що ТОВ "Бегет Україна" здійснює реєстрацію доменних імен в міжнародних зонах через трьох своїх партнерів, двоє з яких – з Росії: АТ "Региональный сетевой информационный центр" (RU-CENTER) та його "філіал" ТОВ "Регистратор Р01".

Автори розслідування зазначили, що російський "Бегет" має тих же партнерів-реєстраторів доменів, що і український: RU-CENTER, R01, PublicDomainRegistry.

Журналісти запросили пояснення у керівника ТОВ "Бегет Україна" стосовно цієї інформації.

"По-перше, мені треба підняти ці договори, я не пам’ятаю…Слухайте, я підписую дуже багато паперів, я не пам’ятаю. Грубо кажучи, якщо вони вказані, значить, у нас були певні договори, які співпрацювали і були заключені раніше і ми маємо, грубо кажучи, згідно них, поставити в цих договорах відповідні, значить, отакі посилання…Ви знаєте, якщо це так і є, я це перевірю. Але це може… Я маю перевірити. Це могла бути просто технічна помилка, яка ні до чого нас, грубо кажучи, не зобов’язує", — відповів Голобородько.

Журналісти запитали у Голобородько про те, де ж знаходяться сервери українського провайдера. Як йдеться в розслідуванні, він відповідав "трохи сумбурно", тому автори запросили у нього письмову відповідь.

Він пояснив, що сервери знаходилися на території Росії, Казахстану та Німеччини. Після 24 лютого 2024 року та блокування Україною можливості використовувати сервери в РФ, користувачів російського серверу перевели на два інших. Також він зазначив журналістам, що розміщення серверів в Україні неможливо через "постійні повітряні атаки".

Автори розслідування помітили, що у ТОВ "Бегет Казахстан" засновниками є росіяни: Владіслав Колєсніков, Алєксандр Клюков, Алексєй Манікін, Алєксандр Ільїн.

"Тож можна сказати, що "Бегет Казахстан" – повний клон російської компанії. Отже, сайти клієнтів "Бегет Україна" були перенесені з серверів російського "Бегета" в Пітері на сервери російського "Бегета" в Астані?" – йдеться в розслідуванні.

Журналістів зацікавив сервер компанії в Німеччині.

"Щодо Німеччини, то тут ми також знайшли товариство з обмеженою відповідальністю – BeGet, GmbH. Воно було засноване у Берліні ще 5 травня 2015 року, а керуючим директором значився Алєксандр Ільїн, співвласник пітерського "Бегета". Але компанія була ліквідована ще у квітні 2021-го", – повідомили автори.

Оскільки сервер "Бегет Україна", за даними сервісу Whois, знаходиться за Cloudflare, побачити кінцеві сервери змоги у журналістів не було, однак вони провели, як йдеться у розслідуванні, "експеремент".

"На сайті "Бегет Україна" є форма для реєстрації аккаунту, куди треба вписати адресу е-пошти. У відповідь ми отримали лист від служби підтримки з текстом: "Ви надіслали заявку на реєстрацію аккаунту хостинг-провайдеру ТОВ "Бегет" Україна. Для продовження реєстрації вкажіть:". І далі – перелік даних, які треба надати. У правому кутку відкритого листа є три знайомі всім крапки "Більше", після натискання на які випадає перелік варіантів, що з цим листом можна зробити: відповісти, переслати, роздрукувати, видалити і т.д. Нам потрібна опція <Оригінал>. Клікаємо – і… Ой, а що тут робить beget.ru?", – розповіли розслідувачі.

Як компанія "Beget" веде бізнес на ТОТ і на не окупованих територіях України — Центр журналістських розслідувань
Скриншот повідомлення при реєстрації на сайті "Бегет Україна". Фото: Центр журналістських розслідувань

Отримані дані журналісти попросили проаналізувати IT-фахівця однієї з провідних компаній.

"Система генерації автоматичних відповідей з сайту є підтвердженням/перевіркою того, що "Бегет Україна" дійсно пов’язана з російським "Бегетом", хоч і прихована "обгорткою". Коли сайт генерує автоматичний лист на запит користувача (наприклад, на реєстрацію), то цей лист перед доставкою проходить шлях через кілька поштових серверів: безпосередньо від серверу сайту – до серверу вашої скриньки. При цьому кожен з них додає до листа відмітку з технічними даними: звідки та коли листа було отримано, за яким внутрішнім ідентифікатором, тощо. У випадку "Бегет Україна" ми чітко бачимо, що лист, який було надіслано у відповідь на запит з його сайту, було відправлено з IP-адреси сервера, що належить до блоку адрес компанії Beget LLC, і територіально знаходиться в Санкт-Петербурзі, Росія".

Що відомо про діяльність російського провайдера "Бегет" в Криму

В окупованому Севастополі клієнтом "Бегета" є відділення "ДОСААФ Россії", яке готує фахівців з військово-облікових спеціальностей для збройних сил РФ. Провайдер, відповідно даних сервісу Whois, зареєстрував домен сайту севастопольського відділення "ДОСААФ" у липні 2021 року. ЦЖР повідомляє, що ресурс знаходиться на його серверах досі.

В окупованому Криму "ДОСААФ" займається мілітаризацію дітей, про що журналісти ЦЖР повідомляли у розслідуванні "Курси убивць для дорослих і малих".

За цим проєктом готують понад 400 дітей-операторів безпілотників віком від 11 до 16 років. "Підготовка" відбувається не лише в Севастополь, а й на інших окупованих Росією територіях України: в АР Крим, Запорізькій, Луганській та Донецькій областях.

У кінці березня, вже після інтерв’ю ЦЖР з Вячеславом Голобородьком, доступ до сайту севастопольського відділення "ДОСААФ" був заблокований провайдером без пояснення причини. Однак адреса сайту все ще вказана як дійсна на порталі "ДОСААФ Россії".

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок