В ГУР розповіли, як створювали дрони MAGURA, якими Сили оборони знищують кораблі РФ

В ГУР розповіли, як створювали дрони MAGURA, якими Сили оборони знищують кораблі РФ

Цезарь Куніков
Кадри знищення ВДК "Цезарь Куніков". Фото: Telegram/ГУР МО України

В Головному управлінні розвідки Міноборони України розповіли, як з'явився відділ морських боїв, у чому унікальність дрона MAGURA V5 та чи може ця система звільнити окупований Крим.

Про це йдеться у матеріалі "Української правди".

ГУР розробляло дрони MAGURA V5, співпрацюючи з приватною компанією, яка займається збиранням цих систем і поки що, з міркувань безпеки, воліє не фігурувати в публічній площині. Спершу ця компанія займалась створенням дронів SeaBaby для Служби безпеки України.

Восени 2022 року керівник відділу безпілотних систем ГУР МО України генерал під позивним "Борець" разом із командою на запрошення розробників морських дронів прибули на певне місце поблизу річки.

"Нам показали, що може їхній виріб. Ми його оцінили, виглядало все дуже перспективно: в одному цьому засобі було видно реалізація технологічних можливостей ХХІ століття", – розповів він.

Розроблений для ГУР дрон отримав назву MAGURA, за іменем богині війни і перемоги в слов'янській міфології. У сучасних зразках майже всі функції, які стосуються зв'язку й управління, продубльовані: коли відпадає один канал, то можна працювати через паралельний.

Далі був період вдосконалення та налагодження виробництва. Першим успіхом українських морських ударних дронів став російський розвідувальний корабель Іван Хурс. Його вдалось потопити у травні 2023 року.

""Іван Хурс" був наш перший вихід успішний. Але це дистанція більше 500 кілометрів. Операція була дуже складна. Місія по часу затягнулася через погані погодні умови. Зв'язок постійно пропадав", – пригадує Борець.

Ще за два місяці, наприкінці липня 2023 року, "Магура" вперше наздожене і пошкодить у морі патрульний корабель "Сергій Котов". Удруге вони зустрінуться у вересні 23-го, і знову "Котов" разом з іншим кораблем, "Василем Биковим", отримають ушкодження, але не затонуть.

Літо 2023 року дало старт найбільшої конкуренції між різними проектами українських надводних дронів. На той час СБУ вже випустила свій основний дрон SeaBaby і співпрацювала з приватною компанією з використання швидкісного надводного дрона «Мамай». Загалом всі ці платформи зовні мало відрізняються, але все ж вони проектувались для різних задач.

SeaBaby – це багатоцільова платформа, яка займається мінуванням, ударами по таких статичних цілях як міст.

"Мамай" – це далекохідний дрон, який несе не дуже багато вибухівки, але здатен вражати великі цілі на величезних відстанях. Саме "Мамай", наприклад, використовували для двох успішних атак на Новоросійськ.

MAGURA V5 проектували як "чистого мисливця". Як пояснюють розробники, цю модель створювали спеціально для полювання на військові кораблі в морі, тому вона менша, швидша та значно маневреніша, ніж інші подібні дрони.

Після "Хурсу" та патрульного корабля "Сергій Котов", оператори морських дронів військової розвідки України зуміли знищити два швидкісні десантні судна "Акула" та "Серна", ракетний корабель "Івановець" та великий десантний корабель "Цезар Куніков".

За словами розробників MAGURA V5, цю модель ударних морських дронів створювали спеціально для полювання на військові кораблі в морі, тому вона менша, швидше і значно маневреніша, ніж інші подібні безпілотники.

"Ми пішли шляхом пошуку та знищення кораблів. Це наш вибір, ми розвиваємо такий метод. Постійне патрулювання – це для нас. Ми працюємо точково. Ми вирішили, що працюємо виключно кораблям"», – пояснив начальник ГУР МО України Кирило Буданов.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок