Причетних до розграбування Херсонесу можуть засудити в Україні через 5-7 років

Причетних до розграбування Херсонесу можуть засудити в Україні через 5-7 років

Ексклюзивно
Причетних до розграбування Херсонесу можуть засудити в Україні через 5-7 років
. pixabay

Крім ЮНЕСКО, є ще організації, у тому числі в Україні, які займаються фіксацією руйнувань та викрадень культурних цінностей з окупованого Криму. Причетних до розграбування Херсонесу Таврійського можуть засудити на національному рівні через п'ять-сім років.

Про це розповіла юристка ГО "Регіональний центр прав людини" Дарина Підгорна в етері програми "Кримське питання".

Так, з точки зору міжнародної політики, ЮНЕСКО можна вважати практично єдиною всеміжнародною організацією, яка може фіксувати і підраховувати економічні збитки, завдані від руйнування та викрадення культурних цінностей.

"Однак не варто забувати, що у нас є ще інші організації, які також можуть цим питанням розпоряджатися. До прикладу, ми маємо організацію, яка завідує музеями, і до її компетенції входять лише музеї або картинні галереї. Це так звана IKRO, вона представлена в нас і в Україні. Є така організація, яка називається “Блакитний щит”, яка, по суті, є відповідником Червоного Хреста, але лише щодо питань культурної спадщини в умовах збройного конфлікту. Її задача - це також і підрахування збитків, і фіксація злочинів, фіксація пошкоджень вивезення соціальних цінностей", - повідомила Підгорна.

За її словами, фіксують відповідні злочини також на національному рівні - в Україні. Йдеться про громадські організації, у тому числі “Регіональний центр прав людини”, та органи державної влади, прокуратура, СБУ, поліція, а також ЗСУ.

Водночас Підгорна вважає, що поки Росія в ЮНЕСКО, на неї можна тиснути та впливати всередині організації. Якщо її виключити, то виникнуть суперечки щодо збереженості унікальних пам'яток, які знаходяться не лише на окупованих територіях України, а й на території Росії, де є багато унікальних пам'яток різних народів, етносів і націй, які проживали там протягом довгого часу.

"Але питання саме виключення Росії з ЮНЕСКО - воно практично неможливе, за рахунок того, що в самому складі ЮНЕСКО в структурі секретаріату і апарату присутні доволі велике лобі росіян. І власне росіян там доволі немало присутньо, тому питання буде доволі складним", - зауважила вона.

Юристка уточнила, що Україна все одно має продовжувати створювати інформаційний, адвокаційний тиск всередині ЮНЕСКО, провокувати їх на більш радикальні, на більш чіткі позиції щодо української культури, щодо її належності не лише до історії країни, а й до історії регіону і світу, адже в Україні є досить багато пам'яток ЮНЕСКО.

Злочини щодо руйнування культурної спадщини на окупованих територіях України Росією діляться на два типи. Перший - якщо культурні цінності та пам'ятки руйнуються обстрілами або перетворюють їх на військові бази.

"У такому випадку відповідальність має нести або представник Збройних сил, які використовують цю пам'ятку, або які обстрілюють цю пам'ятку, або вище політичне військове керівництво Російської Федерації", - пояснила Підгорна.

Другий склад злочину - "реставраційні роботи" у Криму, окупованій частині Донецької, Луганської областей, а також незаконні археологічні розкопки.

"У такому випадку ми маємо фіксувати саме тих, хто проводить ці розкопки, і тих, хто їх фінансує і за чиїм дозволом відбуваються ці процеси. Тоді ми можемо говорити про відповідальність не так військового політичного керівництва Російської Федерації, як, власне, науковців і освітян, які проводять цю діяльність, і тих, хто фінансує. Серед тих, кого можна назвати - це благодійні так звані фонди, адміністрація президента Російської Федерації, "Историческое военное общество Российской Федерации". Таких організацій надзвичайно багато і, на жаль, вони до сих пір присутні і мають величезний вплив у Європі", - розповіла юристка.

За її словами, їх все одно можна покарати, зокрема, на національному рівні.

"Того ж самого Внукова і Соловйова, які активно провадять процеси викрадення і розграбування Херсонесу Таврійського, вони є присутніми в національних санкційних списках України і щодо них є відкриті кримінальні провадження на рівні прокуратури. Тобто ті люди вже на гачку української держави, українського правосуддя і, буквально, ми можемо очікувати за найближчі років п'ять-сім винесене рішення з повними стягненнями того, що має відбуватися після судового рішення", - зазначила Підгорна.

Що відомо про об'єкти культурної спадщини України в Криму

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook

На початок