Кримські культурні пам'ятки, які знаходяться в окупації з 2014 року, росіяни доводять до руйнування. ЮНЕСКО не проявляє практично жодного інтересу до того, що відбувається з ними в окупованому Криму, та не намагаються впливати на ситуацію жодним чином.
Про це повідомила юристка Регіонального центру прав людини Дарина Підгорна на брифінгу "Чорна археологія" державним коштом: як Росія нищить українську культурну спадщину" 15 серпня.
"Ці пам`ятки вони й надалі руйнуються, вони й надалі не в дуже гарному стані, завдяки росіянам, особливо Бахчисарайський палац. Однак, ЮНЕСКО не проявляє практично жодного інтересу до того, що там відбувається: у них немає фізичного доступу й вони не вважають за потрібне це писати. Раз в рік-півтора з`являються повідомлення, що "так, ми ЮНЕСКО й засуджуємо такі події, це протизаконно, однак, що ми можемо зробити, у нас мандат не дозволяє", — сказала вона.
Натомість, як наголосила Підгорна, мандат ЮНЕСКО дозволяє вести добру адвокаційну політику, але вони її не ведуть.
"Їхні дії є невчасними. Вони є постфактумні і не впливають на ситуацію аж ніяким чином", — зауважила юристка.
Археологиня Інституту археології Національної академії наук України Евеліна Кравченко заявила, що окупанти розграбували фонди багатьох музеїв на окупованій території, зокрема, Херсонський краєзнавчий музей, Кам'яну Могилу на у Запорізькій області. Вони також витягають цінності із землі вздовж траси "Таврида" та у Херсонесі Таврійському, який входить до світової спадщини ЮНЕСКО.
Як уточнив експерт з питань охорони культурної спадщини Регіонального центру прав людини Андрій Луцик, інформація щодо культурних пам'яток з півострова — обмежена, та їм показують лише ті дані, які хочуть показати.
"Для того, щоб адекватно порахувати завдану шкоду, треба звільнити цю територію і проводити розслідування", — сказав він.
За словами експерта, на півострові росіяни активно ведуть масштабну кампанію з будівництва, але їх не хвилює, які саме потенційно значущі культурні пласти та пам’ятки вони знищують під час роботи.
"Крім пам'яток, які безпосередньо лягли у площину її інженерних комунікацій, розкопані пам’ятки, які в принципі не мали б зачіпатися", — заявив Луцик, та навів як приклад Курган Госпітальний уздовж траси Таврида, яку побудували під час окупації.
Водночас Дарина Підгорна зауважила, що є механізми, які можуть змусити Росію відшкодувати завдані Україні збитки. Зокрема, російських чиновників та діячів, археологів, імена яких є у відповідному санкційному списку.
Для цього необхідно документувати їхні протиправні дії щодо культурних пам'яток та пояснювати їх світові з боку міжнародного та національного права, а також надавати ці матеріали у прокуратуру, поліцію та СБУ.
"Декого з цих археологів буде засуджено на національному рівні. А другий сценарій розвитку – це коли ми зможемо вище посадове керівництво РФ певним чином засудити не лише на національному рівні, а й на міжнародному. Для цього так само потрібно документувати та пояснювати з точки зору права, чому їх дії є умисними та протизаконними", — сказала вона.
За словами юристки, для другого сценарію докази злочинів окупантів щодо культурних пам'яток треба надавати в Інтерпол та структури, які переслідують злочинців у світі і по Європі, зокрема Міжнародний кримінальний суд. Наприклад, Рада Європи може накладати на них економічні та політичні санкції, а ООН може засудити такі дії у резолюціях.
Що відомо про об'єкти культурної спадщини України в Криму
- За перші два роки окупації Російська Федерація привласнила всі об'єкти культурної спадщини України, розташовані в окупованому Криму. Ці об'єкти складають 10% усіх таких пам'яток в Україні.
- З початку окупації в Криму місцева “влада” забудовує природоохоронні зони та створює військові бази. Які наслідки слід очікувати для екології дізнавалися Суспільне Крим.
- У лютому 2022 року Національна комісія України у справах ЮНЕСКО рішуче засудила дії окупаційної адміністрації в Криму, котра під виглядом «заходів з охорони культурної спадщини» проводить незаконні будівельні роботи на пам'ятці «Бахчисарайський палац кримських ханів».
- У травні 2022 року стало відомо, що окупаційна влада Криму вирішила у приватну власність роздати ділянки біля підніжжя гори Демерджі, де знаходяться визначні пам'ятки півострову.
- У 2023 році Мінкульт України заявило, що постійно мониторить ситуацію навколо "реставрації" окупаційною владою Криму Ханського палацу у Бахчисараї. У відомстві наголошують, що ситуація навколо палацу є предметом загальнонаціональної трагедії, а дії окупантів становлять значну загрозу знищенню його історичної та культурної цінності.
- Ексдиректорка заповідника у Бахчисараї розповіла про нищення росіянами Ханського палацу.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook