Перейти до основного змісту
18 травня — День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу: заходи в Україні та за кордоном

18 травня — День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу: заходи в Україні та за кордоном

Оновлено
День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу
Заходи до дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу відбудться в Україні та за кордоном. Кримськотатарський ресурсний центр

Понад сім тисяч тематичних бігбордів та 149 сітілайтів розмістять на території України до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, який відзначають 18 травня. Заходи вшанування заплановані не лише в Україні, а й за кордоном: у Туреччині, Польщі, Німеччині, Чехії, Латвії, Литві, Канаді та США.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це під час пресконференції в Українському кризовому медіацентрі повідомив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Він закликав 18 травня приходити до Меморіалу пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу в Києві: вшанування триватиме протягом усього дня.

Кожен, хто братиме участь у пам’ятних заходах у Києві, зможе долучитися до ініціативи "Листи до вільного Криму" та написати листа політв’язням, — додав заступник постійного представника президента України в АРК Денис Чистіков.

Програма заходів до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу в Україні та за кордоном:

16 – 19 травня

Інформаційна інсталяція біля Меморіалу пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Місце проведення: м. Київ, Сквер Миру, метро Либідська.

18 травня

Протягом дня всі охочі зможуть долучитися до вшанування жертв геноциду кримськотатарського народу, зокрема заплановані: написання листів "До вільного Криму", розміщення стенда з роздатковими матеріалами, безперервний показ фільмів та відеороликів відповідної тематики на екрані в сквері поблизу Меморіалу.

Місце проведення: м. Київ, Сквер Миру, метро Либідська.

18 травня (час проведення заходу буде оголошено окремо) Публічний меморіальний захід за участі кримськотатарської та української громади, зокрема молоді. Виступи посадовців, політиків, духовних осіб, громадських діячів. Протягом дня відбуватимуться акції із запалення свічок у формі кримськотатарської тамги, як знаку вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Місце проведення: м. Київ, Сквер Миру, метро Либідська. 18 травня В Національній філармонії України о 19:00 пройде концерт "Мій Крим", в якому пролунають Симфонія №1 Ельвіри Емір та фортепіанний концерт Усеїна Бекірова у виконанні Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України під диригенством Ділявера Османа.

19 травня

Виїзний просвітницький захід до Новопечерської школи з метою вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та формування історичної свідомості серед учнівської молоді. У рамках програми буде проведено: показ документальної стрічки "1944"; експозиція на основі художніх робіт Садих Аджи-Селіма; родинні історії про депортацію вихованців "Birlik School".

19 травня

Просвітницький захід для молоді про досвіди передачі історій з депортації від старшого покоління до молодшого в ресторані кримськотатарської кухні Selyam. Спікерами заходу стануть представники молоді серед кримських татар.

Місце проведення: м. Київ, вул. Петра Сагайдачного, 35.

26 травня

В Театрі на Подолі відбудеться вечір пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. Легендарний Національний ансамбль солістів «Київська Камерата» під орудою диригента Антонія Кедровського представить культурний синтез, що поєднає музику, вірші та художні виступи.

28 травня

Час: 18:00

Місце:

м. Трір, Німеччина. Відбудеться показ документального фільму «1944» авторства Фатіми Осман та Юнуса Паші, доповнений музичним виступом заслуженої артистки України та АР Крим — Ленари Османової.

Депортація кримськотатарського народу

18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.

За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.

Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.

Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили у 1989 році.

У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp, Facebook, TikTok та YouTube

Топ дня
Вибір редакції
На початок