Майже 190 підприємств у Чернівецькій області мають статус критично важливих для економіки. Ще п'ятьом відмовили у цьому статусі й відтак вони не можуть бронювати своїх працівників.
Про це повідомили в обласній адміністрації у відповідь на запит Суспільного.
Станом на початок квітня 188 підприємств та організацій області входять до переліку критично важливих для економіки та забезпечення життєдіяльності населення під час воєнного стану. Понад половина з них – комунальні та державні підприємства. Щодо видів діяльності, то:
- понад 30% – підприємства, які працюють у сфері охорони здоров’я та соцзахисту;
- 27% — це заводи, фабрики та аграрні підприємства.
- майже 14% — підприємства зі сфери житлово-комунального господарства.
Водночас 15 підприємств області не підтвердили статус критично важливих. Це сталося після оновлення критеріїв бронювання за постановою Кабміну. Йдеться переважно про підприємства у сфері промисловості та житлово-комунального господарства.
Як змінилися критерії бронювання
Згідно з постановою, наразі діють оновлені правила бронювання – через "Дію" за електронними списками. Також підприємству необхідно надати довідку про відсутність боргів зі сплати податків.
Крім того, державні та комунальні підприємства зобов’язані платити працівникам не менше середньої зарплати за IV квартал 2021 року (за даними Держстату — ред.), а приватні підприємства мають забезпечувати заброньованому працівнику не менше 20 тисяч гривень зарплати.
Також при врахуванні потреб громад статус критично важливого підприємства узгоджуватиметься з Мінекономіки та Міноборони. Органи, які визначають підприємства критично важливими, зобов’язані моніторити їхню відповідність критеріям щокварталу.
Водночас галузеві та регіональні критерії критичності погоджуються Міністерством оборони та Міністерством економіки.
Торік у Чернівецькій області проводили аудит критично важливих підприємств – тоді цей статус скасували понад 20.
Регіональні критерії для бронювання
У січня цього року в ОВА оновили регіональні критерії, якими визначають важливість підприємств для забезпечення потреб області. Про це йдеться в розпорядженні, яке опублікували на сайті ОВА.
Підприємства, які відповідають критеріям, можуть забронювати половину військовозобов'язаних працівників. На рішення впливає відсутність заборгованості по ЄСВ, рівень зарплати за останній квартал та важливість підприємства за територіальним принципом.
Зокрема, за рік підприємство має заробляти не менше 30 мільйонів гривень і сплатити щонайменше мільйон гривень податків до міського бюджету або 400 тисяч — до сільського. Також на ньому мають офіційно працювати щонайменше 20 людей, а зарплата — бути не менше чотирьох мінімальних зарплат.
Якщо підприємство продає товари за кордон, то має отримувати від експорту не менше 100 тисяч доларів на рік. Для фермерських господарств важливо обробляти від 80 гектарів землі або вирощувати овочі на площі від 10 гектарів, сади — від 50 гектарів. Також враховується кількість тварин: наприклад, від 250 великої рогатої худоби, 3 тисяч свиней або 30 тисяч птахів.
Можна бронювати працівників і в держустановах, які надають послуги щонайменше ста людям. А ще на підприємствах, які забезпечують громаду водою, теплом, газом, світлом чи займаються вивезенням сміття.
Окремо працівників можуть бронювати компанії, які виготовляють товари для армії або будують оборонні об’єкти та мають чинні контракти з ОВА.
Повний перелік критеріїв опублікували на сайті адміністрації.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини