У Чернівецькій області третій день поспіль влаштовують акції проти підвищення тарифів на газ та його траспортування. Такі ж акції відбуваються в інших містах України. Інвестбанкір Сергій Фурса називає їх "штучно спланованими", а в компанії "Чернівцігаз Збут" зростання ціни пояснюють ринковими умовами. Суспільне розповідає, як формуються тарифи та чи можливо їх знизити.
Чого хочуть учасники акції та хто їх організовує
10 січня на Буковині перекривали дороги в декількох населених пунктах, наступного дня пікет влаштували вже у Чернівцях — біля ратуші перед початком сесії міськради. Основна вимога — переглянути тариф на газ. “У мене пенсія становить 1900 гривень. Я платитиму за комунальні послуги, а їсти мені нічого не треба?”, — каже учасниця акції біля міської ради Марія Гриценко.
Окрім зниження тарифу на паливо, пікетувальники хочуть, аби місто забрало в приватних компаній газові мережі, а деякі — взагалі вимагають скасувати тариф на розподіл разу. “Вся інфраструктура газових мереж була побудована за рахунок держави, тобто за рахунок платників податків”, — говорить учасник пікету Ігор Йовик.
![На Буковині третій день поспіль протестують проти газових тарифів: чому це відбувається На Буковині третій день поспіль протестують проти газових тарифів: чому це відбувається](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/a7e0cd8d6167a67b.jpg)
На перекритті дороги в Атаках місцеві переконували, що самоорганізувались у соцмережах, а ініціатором нікого назвати не можуть. На акції у Чернівцях організаторами називали спільноту “Вільна Буковина”, яка координується у Viber та Facebook. Водночас представник групи Ян Табула заперечив інформацію про це та сказав, що не називатиме організаторів: “Частина цих людей залежить від влади і боїться репресій”.
Як формується тариф
З 1 січня змінився тариф компанії “Чернівцігаз Збут”, один кубометр тепер коштує 9, 92 гривень. У грудні він вартував на 11% менше — 8, 88 гривень. У відповіді на запит Суспільного директорка компанії Катерина Параска повідомила, що з 1 серпня в Україні запровадили ринок газу, відтак кожен постачальник самостійно визначає ціну на нього. Вона передусім залежить від вартості газу на європейських біржах. В Європі впродовж останніх місяців газ подорожчав.
“Доступ до вітчизняного газу для багатьох компаній обмежений, бо продається на українських хабах у мізерній кількості. НАК “Нафтогаз” — монополіст на цьому ринку, який має привілейований доступ до газу українського видобутку. Лише рівний доступ всіх газопостачальних компаній до українського газу дозволить мати справедливу ціну на газ для українців”, — йдеться у відповіді.
![На Буковині третій день поспіль протестують проти газових тарифів: чому це відбувається На Буковині третій день поспіль протестують проти газових тарифів: чому це відбувається](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/7941bfd26636109f.jpg)
Ціну на паливо у “Нафтогазі” називають до 40% вигіднішою, ніж у більшості гравців на ринку. "Зміни цін на газ у січні обумовлені, в першу чергу, сезонним фактором та збільшенням оптової ціни на блакитне паливо. Разом із тим ГК “Нафтогаз України”, починаючи з серпня, пропонує своїм клієнтам газ за одними з найнижчих цін серед постачальників. Таку ціну компанія може собі дозволити завдяки помірній націнці на блакитне паливо, довгостроковому контракту на оптову закупівлю газу, а також оптимізації операційних витрат", — відповіли у “Нафтогазі” на запит Суспільного.
Що із ціною на транспортування
Цього місяця на Буковині майже вдвічі – до 2 гривень 30 копійок – зріс тариф на розподіл газу. Його затвердила Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). На сайті комісії йдеться, що нові тарифи — економічно обгрунтовані. За словами комерційного директора АТ “Чернівцігаз” Дмитра Голубченка, при формуванні ціни НКРЕКП враховує витрати підприємств, зокрема, на обслуговування газових мереж.
Начальник юридичного управління Чернівецької міської ради Олександр Шиба у коментарі Суспільному сказав, що мережі перебувають у комунальній власності, однак їх передали “Чернівцігазу” у господарське відання, бо міська рада не має фінансової можливості їх утримувати.
Чи можна знизити тарифи
Ключовою проблемою українського ціноутворення на газ є прив’язка до європейських газових хабів, сказала в ефірі “Українського радіо” економічна оглядачка Наталя Прудка: “Нещодавно Європейське енергетичне співтовариство оприлюднило свій звіт, в якому йдеться, що воно не радило жодному уряду в Україні прив'язувати ціну газу до європейських хабів. Тому що, згідно зі звітом, в Україні достатньо своїх ресурсів, щоб задовольнити потреби населення. Україна повинна створювати свій ринок газу та формувати свою ціну”.
За її словами, тариф все ж можна знизити: “У Верховній Раді вже є проєкт закону, яким пропонується вивести зі складу “Нафтогазу” компанію “Укргазвидобування”, щоб вона зі своїм ресурсом виходила на ринки. Там собівартість видобування складає 47 доларів за кубічний метр. Навіть із накрутками на розвиток може становити 100-120 доларів, тобто, приблизно втричі менше, ніж зараз”.
Штучно організованими називає акції інвестиційний банкір Сергій Фурса. А їхньою метою вбачає бажання “посварити” Україну з МВФ, який вимагає ринкового формування тарифів. “З одного боку, дійсно зростає ринкова ціна на газ. З другого боку, до природного зростання ціни додається завищення сум у платіжках з боку облгазів, які належать одному олігарху, і це стимулює всі ці протести”, — сказав Фурса у коментарі Суспільному. Водночас, за його словами, знижувати тарифи після таких акцій є нелогічним та популістичним: “Не можна казати, що нам подобається ринок, коли ринкова ціна падає, а потім передумати, коли вона зросте. Цю проблему потрібно вирішувати не популізмом, а системними діями з боку Антимонопольного комітету. Є природні монополісти і вони маніпулюють цифрами”.
Що пропонує держава
Уряд напрацював два підходи, як можна знизити тарифи на газ, про це у Telegram написав прем’єр-міністр Денис Шмигаль. За його словами, перший підхід — це формування тарифів на газ за формулою “ціна на європейських хабах мінус транспортування газу до України”. Другий підхід — посилення конкуренції на ринку через публікації всіма газопостачальними компаніями свого річного тарифу на газ.
Читайте також
Підвищення тарифів і реформа митниці. Що вимагає МВФ від України за 5 млрд доларів