Перейти до основного змісту
Одна з областей, де найбільше: скільки жителів Чернівецької області мають сонячні станції

Одна з областей, де найбільше: скільки жителів Чернівецької області мають сонячні станції

Понад 3 300 домогосподарств Чернівецької області мають сонячні станції. Так Буковина є регіоном, де цей показник – один з найвищих.

Про це на брифінгу 8 листопада розповів голова правління АТ "Чернівціобленерго" Олександр Ніверчук.

Також в області працюють понад 17 сонячних електростанцій, які генерують потужність у понад 82 мегавати, розповів на брифінгу начальник обласної адміністрації Руслан Запаранюк.

У Чернівцях зріс попит на сонячні станції

Раніше у коментарі Суспільному заступниця керівника чернівецької фірми, яка встановлює сонячні станції, Анастасія Шишковська розповідала, що попит на сонячні станції зріс і серед підприємців, і серед місцевих жителів.

Якщо у будинку встановити гібридний інвертор, акумулятори та сонячні панелі – можна не залежати від знеструмлень, бо акумулятори накопичуватимуть зайву енергію з панелей чи ж із загальної мережі. Потім її можна буде використовувати під час відключень світла. Залежно від потужності станції можна розподіляти, яку техніку вмикати у цей час.

У середньому для будинків купують станції на 5-7 кіловат.

"Для встановлення панелей має бути відповідна площа та орієнтація. У нашому регіоні це орієнтація 180 градусів на південь", – каже Анастасія Шишковська.

Кому вигідно встановлювати СЕС

Зараз сонячна електростанція може компенсувати енергопостачання під час погодинних відключень як для населення, так і для бізнесу, розповідає доктор технічних наук, голова Ради Української Асоціації відновлюваної енергетики Станіслав Ігнатьєв.

“Візьмемо, наприклад, досвід компанії “Епіцентр”. Вони будуть на дахах СЕС по-перше, для підвищення автономності обʼєкта під час графіків і аварійних, і погодинних відключень, а по-друге, енергія згенерована сонячною електростанцією по собівартості є нижчою, ніж тариф для бізнесу з мережі. І зараз вони мають окупність за 2,5-3 роки, залежно від територіального розташування обʼєкта”, – розповідає Ігнатьєв.

Енергонезалежність важлива, бо генерувальні потужності, які могли б покрити дефіцит в енергосистемі, не побудуються швидко, вважає Ігнатьєв. Водночас наразі в енергобалансі країни приблизно 18% електричної енергії дає зелена генерація. Він звертає увагу, що бізнес може покрити свої потреби завдяки СЕС, бо переважно працює вдень, коли є велика кількість сонячної радіації. Водночас у приватних господарствах вдень люди зазвичай не вдома, а потреба в електроенергії виникає в дефіцитні години – вранці та ввечері. Тому важливо поєднати накопичення електричної енергії з сонячною електростанцією.

“Тобто вдень, коли немає споживання, електрична енергія накопичується в акумуляторній системі, а в години пікового споживання чи під час відключень – можна використовувати її”, – каже Станіслав Ігнатьєв.

Акумулятори, які зарядили від сонця, можуть живити будинок наступні кілька годин. Тривалість залежить від потужності акумулятора й того, скільки споживають електроенергії в будинку.

За словами доктора технічних наук, ефективність СЕС взимку становить приблизно 20%. Це залежить і від регіональної привʼязки – на півдні, Буковині чи Закарпатті вона може бути вища – до 40%, а в Києві – не більше 20-25%.

Чи вигідно продавати вироблену електроенергію в мережу

Наразі тариф для бізнесу сплачується нестабільно, розповідає Станіслав Ігнатьєв. Тому радить спочатку забезпечити власні потреби, а вже надлишок віддавати в мережу.

“Зараз запрацювала система, яка дозволяє надлишок віддавати у мережу, а потім, коли у вас є дефіцит, з дисконтом 30% забирати електричну енергію пропорційно тієї, яку ви видали у мережу, забрати безкоштовно з мережі”, – розповідає Ігнатьєв.

Коли людина встановлює СЕС для власного споживання, то дозволів на це не потрібно. Якщо ж це гібридна чи мережева електростанція, яка має віддавати надлишок в загальну мережу, то потрібен пакет документів і укладений договір з енергопостачальною компанією.

“Зараз термін експлуатації сонячних панелей, залежно від виробника, становить від 20 до 25 років. Тобто, грубо кажучи, протягом 20-25 років ви отримуєте стабільне електропостачання, особливо влітку. Щодо зими, ми будемо мати ще більші відключення, і саме накопичення з СЕС дозволять мати бодай якесь електропостачання у будинку”, – розповідає Ігнатьєв.

За його словами, у середньому СЕС може окупитись за чотири роки.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Топ дня

Вибір редакції

На початок