У Чернівцях зріс попит на сонячні станції – люди, які хочуть їх встановити, очікують по два місяці, розповіла представниця однієї з фірм, яка встановлює станції Анастасія Шишковська.
Якщо у будинку встановити інвертор та сонячні панелі – можна не залежати від знеструмлень, а залежно від потужності станції – розподіляти, яку техніку можна вмикати у цей час. Суспільне Чернівці розповідає, як встановлюють та скільки коштують сонячні станції.
"Шкодую, що не зробив це раніше"
Чернівчанин Валерій Бондаренко під час відключень світла користувався дизельним генератором. Чоловік вважає, що це неефективно, складно та неекологічно. Тому зараз вирішив встановити сонячну станцію в своєму будинку.
Шкодує, що не зробив це раніше, бо наразі фірма встановить обладнання за два етапи. На першому — гібридний інвертор та акумулятори, які заряджатиме поки від загальної мережі. На другому етапі через два місяці встановлять сонячні панелі. Тоді станція запрацює автономно.
"У нашому будинку, коли немає світла, то немає не лише освітлення, нема холодної та гарячої води, інтернету, а ще інших зручностей, пов’язаних із роботою побутових приладів, холодильників, опалення. Тож електроенергія — основне джерело всіх інших благ, якими користуємося вдома," — розповідає Валерій.
Фахівці порахували, аби забезпечити будинок Валерія, потрібна сонячна станція на 8 кіловат. Це коштуватиме 8-9 тисяч доларів.

"Раніше встановив станцію в магазині, тепер планую вдома"
Підприємець Аркадій Ільніцький має в Чернівцях магазин музичних інструментів, площею 150 метрів квадратних. Два роки тому обладнав там сонячну станцію. Тоді вона обійшлася орієнтовно в 300 тисяч гривень. З них 50 тисяч отримав компенсації від облдержадміністрації за програмою підтримки бізнесу.
Чоловік каже, що така станція дозволяє цілодобово забезпечити роботу магазину та систему охорони, до того ж не потребує окремого фахівця — під час відключень перемикання із загальної мережі на власне живлення і навпаки відбувається автоматично. Це зручніше, ніж користуватися генератором.
"Зараз поставили ще один акумулятор, бо відключень ще більше, готуємося до зими, розуміємо, що сонячні панелі будуть малоефективними взимку, а в той же час, коли буде поступати електроенергія, будемо її накопичувати", — каже Аркадій.

Сонячна станція в магазині Аркадія виробляє менше електрики взимку чи в хмарну погоду, тому її не завжди вистачає на всі потреби. Попри це, підприємцю вдається економити на платіжках упродовж усього року. Тож після дворічного досвіду в магазині, чоловік замовив сонячну станцію також для власної оселі.
Для його двоповерхового будинку планує встановити станцію орієнтовно за п'ять тисяч доларів та згодом продавати надлишок за зеленим тарифом.
На фірмі бракує фахівців-монтажників сонячних панелей
Попит на сонячні станції зараз зріс і серед підприємців, і серед місцевих жителів. Нині замовникам треба чекати приблизно два місяці – передусім через те, що не вистачає фахівців, розповіла заступниця керівника чернівецької фірми, яка встановлює сонячні станції, Анастасія Шишковська.

Якщо у будинку встановити гібридний інвертор, акумулятори та сонячні панелі – можна не залежати від знеструмлень. В залежності від потужності станції можна розподіляти, яку техніку вмикати у цей час.
"Одномоментно з акумулятора не рекомендується брати понад 50% потужності. Якщо у вас акумулятор на 5 кіловат, то одночасно ви можете заживити приладів на 2,5 кіловати. Це може бути, до прикладу, холодильник, який споживає в середньому 200 ват за годину. Освітлення — у всіх практично ледлампи, вони мало споживають. Пральна машина чи праска — також близько трьох кіловат," — розповідає Шишковська.
Обладнання для фірми привозять з Європи. Його вартість залежить від потужності сонячної станції. На цій фірмі – це приблизно від п'яти тисяч доларів за 5 кіловат і більше. У середньому для будинків купують станції на 5-7 кіловат.
"Для встановлення панелей має бути відповідна площа та орієнтація. У нашому регіоні це орієнтація 180 градусів на південь", – каже Анастасія Шишковська.

Якщо встановити сонячні панелі поки неможливо, то фахівці фірми радять встановлювати гібридний інвертор та акумулятор необхідної потужності, щоб живитися від загальної мережі. Так можна заряджати акумулятори, коли світло є, і використовувати їх під час відключень. Це може вартувати приблизно три тисячі доларів.
Водночас, якщо вже встановили сонячні панелі, електрику можна використовувати від сонця. Орієнтовно за п'ять років вартість сонячної станції окупиться за рахунок економії в платіжках. Натомість лише з гібридним інвертором без сонячних панелей людина платить повну вартість за електроенергію, бо акумулятори заряджаються від загальної мережі й при відключеннях будинок живитися з цих батарей.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини