Іван Миколайчук — 83 роки з дня народження. Спогади племінника Михайла Грицюка

Іван Миколайчук — 83 роки з дня народження. Спогади племінника Михайла Грицюка

Племінник Миколайчука Михайло Грицюк
Михайло Грицюк. Суспільне Чернівці

У селі Чортория на Буковині понад 30 років працює музей-садиба, присвячений відомому українському акторові та кінорежисеру Івану Миколайчуку. Майже 10 років музеєм опікується племінник актора Михайло Грицюк, який знав його з дитинства. Він також жив у дядька, коли навчався у Києві.

До 83-річчя з дня народження Івана Миколайчука публікуємо розповідь племінника.

Вітав мене з днем народження

Іван зробив мені перший день народження. У нашому селі ніхто таке не святкував. Всі святкували іменини. Пам'ятаю, як він приїхав з навчання і йшов додому в той день. В руках сумка, а через плече — баян. Привіз цукерки і солодку воду, а потім грав нам на баяні і ми танцювали. Іван, коли навчався в музичному училищі, не мав свого баяна. Сім'я була велика, і купити інструмент було непросто. Він зичив баян і з ним приходив на вечірки. Часто брав інструмент на неділю додому, грав, а вранці о 5 годині сідав на поїзд і їхав на навчання.

Пішов до школи раніше

Іван грався з місцевими хлопцями і коли вони пішли до школи, то він теж захотів з ними. І вчителька його записала в перший клас. Тоді це так строго не було. Тим більше, що Іван був на голову вищий від своїх однокласників. У Чорториї він закінчив 4 класи, з 5 по 7 навчався у Брусниці, а 8 клас закінчив у Вашківцях. Потім поїхав вступати до музичного училища.

Іван Миколайчук — 83 роки з дня народження. Спогади племінника Михайла Грицюка
Михайло Грицюк. Суспільне Чернівці

Хотів бути артистом

Іван хотів навчатися на актора. Поїхав до Чернівців і питав людей, де можна вивчитися на актора, але ніхто не знав. Проходячи біля музичного училища, він почув, як студенти грали на музичних інструментах. Іван розповідав, що подумав: музика — це щось ближче до акторства, і вирішив спробувати вступити туди. У приймальній комісії перевірили його голос і слух, а потім запитали про документи про закінчення музичної школи. Іван не вчився у музичній школі, тому не вступив того року. Однак, напевно, мав харизму, бо викладачі почали з ним займатися, і через рік він став студентом.

Як став актором

Коли Іван навчався на третьому курсі музичного училища, він дізнався, що театральна студія при театрі імені Ольги Кобилянської в Чернівцях набирає акторів. Тоді театр готував для себе кадри. Іван почав займатися в цій студії. Через два місяці він грав дві головні ролі в театрі і отримував зарплату — 40 рублів. Там він і познайомився зі своєю майбутньою дружиною Марічкою.

Отримав роль на другому курсі

У 1961 році в Києві відкрили кінофакультет. Іван дізнався про це та вирішив поступати на актора. Його батько був проти, оскільки сам не мав освіти і не розумів, навіщо так довго вчитися. Проте Іван поїхав і успішно вступив. На другому курсі він отримав дві великі ролі — Шевченка і Палійчука.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

На початок