Понад 20 радників начальника Чернівецької ОВА: що про них відомо та чим вони займаються

Понад 20 радників начальника Чернівецької ОВА: що про них відомо та чим вони займаються

руслан запаранюк
. Начальник Чернівецької ОВА Руслан Запаранюк. Джерело: Facebook/ Чернівецька ОВА

У начальника Чернівецької обласної військової адміністрації Руслана Запаранюка загалом є 21 радник. Шестеро з них – штатні, решта працюють на громадських засадах. Частина з них пов'язані з "Ощадбанком", де раніше працював Запаранюк, або з партією "Слуга народу", обласний осередок якої він очолює.

Навіщо головам ОВА радники та хто обіймає ці посади в адміністрації на Буковині – у матеріалі Суспільне Чернівці.

Навіщо головам ОВА радники

Голови місцевих адміністрацій можуть призначати радників за законом "Про місцеві державні адміністрації", йдеться у матеріалі громадської організації "Антикорупційний штаб". Водночас кожна обласна адміністрація має мати документ, який визначає статус радників, – ці положення ухвалюють розпрядженням голови.

Радники можуть працювати як на громадських засадах, так і бути в штаті.

"Радники на громадських засадах – це зазвичай фахівці у певній галузі, які дійсно радять очільнику у вільний від основної роботи час у цій галузі. Просто вони мають окремий вид зайнятості, який не дозволяє їм обіймати чиновницьку посаду", – каже голова правління організації та юрист Сергій Миткалик.

Радники, які є в штаті, отримують за це зарплату з бюджету. Миткалик каже, радником можуть призначати і людину, яка немає досвіду чи потрібної освіти, щоб обіймати іншу штатну посаду в ОВА.

"Іноді перед призначенням на посаду голова бажає придивитись до кандидата. Після цього призначає на відповідну посаду ОВА. Інколи він дає шанс другу або бізнес-партнеру: це можуть бути люди, які нещодавно звільнились зі скандалом з посади або політичні соратники. Нерідко посада радника – це спосіб перечекати певний час для політика перед більш значущим призначенням", – коментує Миткалик.

За словами юриста, радники мають доступ до держорганів, але, зазвичай, на них не поширюється антикорупційне законодавство.

"Тобто вони навіть не зобов’язані подавати електронні декларації. Фактично впливова посада з мінімальною відповідальністю", – каже Миткалик.

Хто є радниками Запаранюка

Шестеро радників Руслана Запаранюка є в штаті обласної адміністрації та отримують за це зарплату. Їх призначають рішенням начальника ОВА, він також визначає кількість штатних радників, повідомили Суспільному у відповідь на запит.

Штатні радники працюють згідно з положенням про патронатну службу апарату ОВА. Ця служба підпорядковується голові адміністарації та має запобігати конфліктам з громадянами, керівниками підрозділів та працівниками, формувати позитивну репутацію ОВА.

Крім цього, у службі організовують зустрічі з начальником адміністрації, готують аналітику та матеріали для нарад, конференцій та брифінгів. Зокрема, працюють з інформацією, яка містить держтаємницю.

У відповідь на запит Суспільного в ОВА повідомили, що штатними радниками є:

Юлія Грицку-Андрієш – колишня заступниця начальника ОВА, яка займалася соціальним напрямком. У травні через "сімейні обставини" вона звільнилася з посади й стала радницею з міжнародної співпраці.

Грицку-Андрієш є депутатка облради від політичної партії "Слуга народу". На місцевих виборах 2020 року також балотувалася до Чернівецької міської ради, однак не була обрана. Працює експерткою з місцевого економічного розвитку проєкту USAID "Говерла", а на початку повномасштабної війни стала співзасновницею благодійного фонду “Help Ukraine Romania”. Цей фонд забезпечує надання гуманітарної допомоги з Румунії.

Грицку-Андрієш
Заступниця начальника Чернівецької ОВА. Facebook/Julia Hrytsku-Andries

Анатолій Іліщук – депутат обласної ради від фракції "Слуга народу" та з січня минулого року працює заступником голови Вижницької районної державної адміністрації, йдеться на facebook-сторінці Вижницької районної адміністрації. Раніше працював на посадах заступників голови райдержадміністрації в колишньому Путильському та нинішньому Вижницькому районах.

радник начальника Чернівецької ОВА Анатолій Іліщук
Анатолій Іліщук. facebook/Анатолій Іліщук

Олег Доскоч. Про цього радника відкритої інформації немає. З документів на сайті обласної адміністрації відомо, що Доскоч як радник брав участь у зустрічі Запаранюка з Міністром з Канцелярії Президента Польщі Анджеєм Дерою, а також у протокольній зустрічі начальника ОВА з президентом і засновником Scheherazade Foundation, волонтером Ваджіхою Харіс, а також представниками бізнесу в Румунії. Обидва заходи були у 2023 році.

Омелян Тарнавський – політолог. За даними YouControl, Тарнавський є ФОПом з питань комерційної діяльності та керування. Раніше працював в Агенції регіонального розвитку Чернівецької області — про це він пише на своїй Facebook-сторінці.

У 2015 році балотувався до обласної ради та Чернівецької міськради від партії "Відродження", йдеться на сайті Громадського руху "Чесно". Не був обраний.

Омелян Тарнавський
Омелян Тарнавський. facebook/Omelian R. Tarnavskyi

Іван Будей – з 2017 року очолює профспілкову організацію працівників Чернівецького обласного управління Ощадбанку, про це йдеться на сайті YouControl.

Роман Греба – адвокат та засновник адвокатського об’єднання "Джі Ес Партнерс". Очолював Наглядові ради "Ощадбанку" та "Укресімбанку". Про це йдеться на сайті національного юридичного університету імені Я. Мудрого, де Греба є членом наглядової ради.

Працював заступником керівника Апарату Прем’єр-міністра та заступника Міністра Кабінету Міністрів України. З квітня 2016 по вересень 2019 року працював заступником Міністра освіти і науки України. Також є президентом Української федерації учнівського спорту

У 2014 році балотувався до Верховної ради від партії "Народний фронт", втім не був обраний.

Роман Греба
Роман Греба. facebook/Roman Greba

Суспільне Чернівці просило вказати у відповіді на запит, яку зарплати отримав кожен штатний радник у розрізі місяців за останні два роки. Водночас нам вказали загальний розмір виплат згідно з кількістю радників. Наприклад, у квітні цього року шістьом радникам нарахували загальну суму у майже 110 тисяч гривень зарплати.

Радники на громадських засадах

Позаштатні радники начальника ОВА працюють зігдно з положенням про радників на громадських засадах. У положенні йдеться, що їх призначають розпорядженням голови.

"Радник призначається з людей, які своєю профейсійною або громадською діяльністю заслужили авторитет та суспільне визнання, досягли професійнх успіхів у відповідній сфері діяльності", – йдеться у положенні.

Склад цих радників начальник ОВА формує особисто, враховуючи потреби та напрямки роботи адміністрації. Більшість радників працюють за дорученнями Запаранюка.

На громадських засадах радниками працюють:

Зіновій Бройде є кандидатом технічних наук та очолює Державний науково-технічний центр з міжгалузевих і регіональних проблем екологічної безпеки та ресурсозбереження "Екоресурс". За даними YouControl, засновником центру є Чернівецька ОВА.

У відповіді на запит йдеться, що Бройде працює згідно з дорученнями начальника ОВА.

зіновій бройде
Зіновій Бройде. facebook/Чернівецька обласна адміністрація

Федір Малиш є радником з питань людей, які постраждали під час Революції Гідності. У лютому 2023 року його представили як командира добровільного формування територіальних громад, йдеться на сайті Вижницької РДА.

У 1998 році балотувався до Верховної ради як самовисуванець, йдеться на сайті "Чесно". Був старшим інспектором дозвільної системи Вижницького районного відділу обласного управління Міністерства внутрішніх справ.

Марія Нікітіна – громадська діячка та голова громадської організації "Громадське об'єднання "Захист". Була депутаткою Вижницької міської ради, працює у сфері захисту прав людей з інвалідністю. Вона також працює над питаннями, які доручає начальник ОВА.

марія нікітіна
Марія Нікітіна. ФБ: Марії Нікітіної

Наталія Батракова – радниця начальника ОВА з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії насильству за ознакою статі.

Батракова є виконавчою директоркою громадської організації "Центр громадської активності "Синергія". Майже 20 років працює в громадському секторі.

Наталія Батракова
Наталія Батракова. facebook/Nataliya Batrakova

Євген Веретенко – адвокат, йдеться в реєстрі адвокатів. У 2022 році ФК "Буковина" вказували його серед членів нового керівництва. Також у дописі йшлося, що він є директором мережі магазинів одягу "Obnova Euroshop".

Олег Стецевич був заступником голови та керівником апарату Чернівецької ОВА з 2016 по 2019 рік, йдеться у дописах на Facebook-сторінці ОВА.

До того очолював управління приватизації та комунальної власності Чернівецької обласної ради (1993-1994 роки), опісля до 2009 року був головою територіального обласного відділення Антимонопольного комітету України, повідомляє molbuk.

На громадських засадах працював помічником Максима Бурбака, коли того у 2014 році обрали до Верховної ради від партії "Народний фронт". Того ж року був секретарем виконавчого комітету Чернівецької міської ради.

Стецевич балотувався до Чернівецької міськради у 2010 році від партії "Фронт змін", а на місцевих виборах 2020 року до облради від "Партії чернівчан" – того року його не обрали.

Веретенко та Стецевич є радниками з питань, які визначає голова ОВА.

Олег Стецевич
Олег Стецевич. facebook/Чернівецька обласна адміністрація

Марія Басараба — у грудні 2022 року стала радницею начальника Чернівецької ОВА з питань молоді. Вона очолює Молодіжну раду при обласній адміністрації. Членкиня правління громадської організації "Молодь Буковини", голова молодіжної ради при Боянській сільраді.

Позаштатною радницею Басарабу призначили за результатами конкурсу.

На сайті Чернівецької ОВА у документах оприлюднили тільки положення про позаштатного радника з питань молоді – цього радника обирали на конкурсі.

Марія Басараба
Марія Басараба. facebook/Чернівецька обласна адміністрація

Радниками з гуманітарних питань є Руслан Іліка та Наталія Фока.

Руслан Іліка є власником та директором благодійної організації “Благодійний фонд “Миротворча варта”.

Раніше був директором податкової інспекції у колишньому Путильському районі, йдеться на Опендатабот. Також був заступником начальника служби руху Чернівецького тролейбусного управління. Працює адвокатом.

Наталія Фока цьогоріч подавала декларацію кандидата на посаду головного державного інспектора митного поста Вадул-Сірет Чернівецької митниці. Зарплати та місця роботи за 2023 рік у декларації немає.

Водночас вказаний дохід від продажу електричної енергії, які виробили установками приватного господарства.

Також з декларації відомо, що раніше Фока працювала заступником начальника управління з економіки та фінансів Чернівецького тролейбусного управління, а також у компанії “Паркет Дізайн”. На цю компанію мала третину корпоративних прав.

У дописах на сторінці Чернівецької ОВА, часто з'являється з Русланом Ілікою як благодійниця.

Руслан Іліка та Наталія Фока
Руслан Іліка (крайній зліва) та Наталія Фока під час передачі допомоги стрілецькому батальйону. facebook/Чернівецька обласна адміністрація

Олександр Пікулін є депутатом Чернівецької міської ради від фракції “Слуга народу”. Згідно з декларацією за 2023 рік, він працює в обласній Дитячо-юнацькій спортивній школі та за сумісництвом у комунальному “Чернівецькому регіональному центрі з фізичної культури і спорту інвалідів “Інваспорт”.

У 2019 році був помічником-консультантом на громадських засадах нардепа від партії  "Слуга Народу" Георгія Мазурашу.

Є президентом обласної федерації карате, заслуженим тренером України, майстром спорту України міжнародного класу та тренером національної олімпійської збірної України з карате.

Як радник, працює над питаннями, які доручає голова ОВА.

Олександр Пікулін
Олександр Пікулін. facebook/Олександр Пікулін

Світлана Бостан – радниця з питань регіональної координації Всеукраїнської програми ментального здоров’я.

Бостан є директоркою обласного центру соціальних служб, засновником якого є ОВА, йдеться на сайті Опендатабот. Також Бостан заснувала обласну неприбуткову громадську організацію "Інститут "Бессарабії", також очолює обласний осередок Всеукраїнського громадського центру “Волонтер”.

світлана бостан
Світлана Бостан. facebook/Чернівецька обласна адміністрація

Олександр Хмель володіє та очолює компанії “ПБТ”, яка займається телевізійним мовленням, та “Редакція журналу “Невгамовні”, а також благодійний фонд “Невгамовні. Мрії”, йдеться на Опендатабот.

Також є власником компанії “Лайн Медіа Груп Чернівці”.

Олександр Хмель
Олександр Хмель. facebook/Олександр Хмель

Олександр Коркоїл є власником благодійного фонду “Великі серця”, компанії “Редакція журналу “Невгамовні”, а також власником та директором компанії “Лайн Медіа Груп Чернівці”. Остання перебуває в стані припинення.

Також був директором благодійного фонду “Невгамовні. Мрії”, йдеться на Опендатабот.

Олександр Коркоїл
Олександр Коркоїл. facebook/Олександр Коркоїл

Ольга Ярхо раніше очолювала чернівецький телеканал C4. У соціальній мережі для пошуку і встановлення ділових контактів LinkedIn Ольга вказує, що має ступінь магістра журналістики, магістра психології, магістра права, а також спеціаліста медіатора.

Також в LinkedIn вказує, що є підприємицею, психологом, медіатором та головним редактором News.LIVE.

Згідно з даними YouControl, раніше була засновником двох київських компаній — “ПІАРСЕК” та “ММЕДІА”.

Ольга Ярхо
Ольга Ярхо. facebook/Olga Yarkho

Ще одним радником на громадських засадах є Назар Проданюк. Втім про нього інформації у відкритих джерелах немає.

Проданюк, Коркоїд, Ярхо та Хмель працюють над питаннями, які їм доручає Запаранюк.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected]

На початок