Провідна неділя – коли і як відзначають у Чернівцях

Провідна неділя – коли і як відзначають у Чернівцях

Церква на Буковині
Чернівчанин тримає свічки в храмі. Фото: Ольга Галіцина

У першу неділю після Великодня православні віряни традиційно відзначають Провідну неділю. Цього року це 12 травня. Це день, коли родичі згадують померлих і відвідують їхні могили. У цей день на чотирьох кладовищах Чернівців проведуть поминальні панахиди.

Про традиції святкування Провідної неділі на Буковині Суспільному розповів настоятель храму Преподобної Параскеви Сербської ПЦУ Микола Семелюк.

Як каже настоятель, у Чернівцях Провідну неділю розпочнуть з поминальної панахиди за загиблими воїнами. ЇЇ проведуть о 12:00 на Алеї Слави центрального кладовища міста. Після цього чернівчани можуть запросити священників на освячення могил своїх рідних.

У Чернівцях панахиди на Провідну неділю проводитимуть на чотирьох кладовищах:

  • центральне кладовище на вулиці Героїв Майдану, 159-А;
  • кладовище "Роша" на вулиці Дорошівській, 2;
  • кладовище "Садгора" на вулиці Яна Налєпки;
  • кладовище "Руське" на вулиці Кишинівська, 1.

Що означає Провідна неділя

Провідна неділя, її ще називають Антипасхою, розпочинає поминальний тиждень. Це другий тиждень після Великодня, в який, за традицією, поминають померлих родичів. В народі цей тиждень називають Радоницею або Проводами. Віряни вірять, що в цей день душі померлих повертаються на землю, щоб побачити своїх близьких.

Після Воскресіння усі прославляють перемогу життя над смертю, правди над неправдою, добра над злом. На Провідну неділю родини йдуть на кладовище до своїх близьких зі звісткою про Воскресіння Христове. В цей день прийнято давати помани за померлих та зачитувати молитву за них”, – каже настоятель.

За його словами, у кожному регіоні традиція Проводів може відрізнятися. У деяких регіонах Буковини померлих поминають на другий день після Великодня, деякі — в другий понеділок після Пасхи. У Чернівцях — у першу неділю після Великодня.

"В гірському регіоні, наприклад, на Путильщині, люди робили помани на могилах рідних. Через особливості гірської місцевості, вони не могли обійти могили усіх рідних, тому справляли поману прямо на могилах. В Чернівцях заведено вручати помани індивідуально або замовляти панахиди в церквах", — каже настоятель.

Як і що давати за поману

За словами настоятеля, у час Великодніх днів заведено давати за поману пасхальну їжу. Традиційно за поману дають паску або калач, яйце та свічку. Решта речей, які дають за поману, залежать від звичаїв, притаманних тому чи іншому регіону.

У провідні дні люди приходять на кладовище з наміром помолитися за упокій своїх рідних. Поману дають для того, аби за душу померлого помолилося більше людей. Головне – молитва, а те, що дадуть за поману: чашка, полотенце чи солодощі має менше значення”, – каже настоятель.

Людина, яка вручає поману, має промовити: “Нехай Бог прийме за душу спочилого чи спочилої” та назвати ім’я померлого родича, щоб людина, яка отримала її, знала за кого промовляти молитву.

Настоятель просить чернівчан не приносити на могили штучні квіти, бо це шкодить довкіллю і створює зайві відходи. Каже, що набагато краще принести живі квіти.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок