"Пташки" потрібні на вчора": як чернівецькі айтівці виготовляють дрони для ЗСУ

"Пташки" потрібні на вчора": як чернівецькі айтівці виготовляють дрони для ЗСУ

Айтівці з громадської організації "Strong Boys" у Чернівцях за майже пів року виготовили та передали військовим майже сотню дронів. Починали з друку деталей на 3D принтерах, а наразі роблять до десяти дронів на тиждень.

Щоб тестувати дрони на справність, кожен айтівець навчився пілотування. Зараз намагаються розробити таку комплектацію дронів, щоб вони були дешевшими й можна було збільшити виробництво до десяти на день. Втім для цього потрібне фінансування. Як айтівці виготовляють дрони – у матеріалі Суспільне Чернівці.

"Нам замало було просто надрукувати й відправити"

"У більшості випадків "пташки" потрібні на вчора. До нас звертаються щодо дронів. Ми питаємо, на коли вони потрібні, а нам відповідають, що вже. Отримуємо технічне завдання, вносимо корективи, обліт – і в дорогу".

Команда громадської організації "Strong Boys" – це шестеро інженерів, які працюють в ІТ-компанії. Майже пів року тому вони вирішили купити 3D-принтер, долучитися до проєкту "ДрукАрмія" та друкувати пластикові запчастини до обладнання військових. Наприклад, захисні ковпачки, скиди чи стартові платформи для дронів.

"Через тиждень у нас було 5 принтерів – це була наша маленька ферма. Ми друкували запчастини різної складності та обсягів, але для нашого інженерного духу цього було мало: замало було просто надрукувати й відправити", – каже голова ГО Олександр Великий.

Згодом в інтернеті побачили інформацію про збір FPV-дронів й вирішили спробувати скласти такі самі – зробити це вдалося за один вечір. Перші дрони інженери передавали колегам, які долучилися до ЗСУ. Отримували від них відгуки й розуміли, як можна покращити технологію.

го "strong boys"
Айтівці під час тестування дронів. Суспільне Чернівці

Роблять дрони для скидів та "камікадзе"

Наразі інженери виготовляють до десяти дронів на тиждень. Для цього облаштували "інженерний кабінет" з 3D-принтерами та майстерню, де збирають дрони.

"У нас невелика ферма з 3D-друку, де ми робимо комплекти для дронів та снарядів: тримачі для скидів, відеоадаптери та антени. На принтерах можемо задавати певну відстань між приймачами та кріпленнями, тобто можемо це відразу корегувати й виробляти запчастини у себе, а не замовляти в іншого виробника", – каже Олександр.

За його словами, орієнтуються переважно на восьмидюймові дрони, які можна використати один раз або більше – це залежить від потреб військових.

"Вже на позиціях військові самі визначають, як використати дрон. Якщо це південний напрямок з дальніми польотами, то можна використовувати більші дрони для скидів. На східному напрямку використовують переважно одноразові дрони, бо там немає далеких відстаней, а потрібно відразу уразити чи знищити техніку", – каже інженер.

чернівецькій айтівці з ГО "Strong boys"
Виробництво дронів. Суспільне Чернівці

Також уся команда пройшла навчання з пілотування – так можуть самостійно тестувати виріб та визначити, чи має дрон дефекти, які потрібно усунути. Загалом передали майже сотню дронів – переважно співпрацюють зі спецпідрозділами.

Гроші на матеріали надають самі підрозділи або ж інженери закуповують за власні. Також допомагають знайомі та друзі.

тестування дронів для ЗСУ
Тестування дронів. Суспільне Чернівці

"Пташка" без обльоту може просто піти в утилізацію"

Крім цього, організація надає можливість буковинцям виготовляти дрони в їхньому офісі. Зокрема, спільно закупити матеріали, зібрати та налаштувати дрон під наглядом фахівця, а також протестувати виріб на полігоні.

Олександр каже, у відео в інтернеті здається, що зібрати дрон легко, але важливо правильно підібрати комплект.

"Не заперечую, що такий дрон може легко злетіти. Але є багато недобросовісних продавців комплектів. Тоді дрон може гарно літати на стадіоні, але його не можна застосовувати в бойових умовах. Якщо така "пташка" без обльоту та потрібних параметрів потрапляє військовим, то може просто піти в утилізацію", – каже Олександр.

чернівецькій айтівці виготовляють дрони для ЗСУ
Один з дронів, які виготовляють айтівці. Суспільне Чернівці

Зараз вартість одного найпростішого дрона становить 16 тисяч гривень. За словами інженера, це дорого, тому хочуть здешевити виробництво.

"З потужностями, які зараз маємо, ми можемо без проблем робити понад дві сотні дронів на місяць. Без відриву від основної роботи. У нас є певні напрацювання й ми хочемо здешевити вартість акумулятора вдвічі. Замовляємо елементи й самі збираємо батарею. На 3D-принтерах друкуємо каркаси, які зберігають відстань між акумуляторами, тоді вони краще охолоджуються", – каже Олександр.

У майбутньому інженери планують збільшити виробництво від десяти дронів на день.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected]

На початок