Підтримали без обговорень: чому питання про інвентаризацію земель Чернівців не перенесли, як пропонувала комісія бюджету

Підтримали без обговорень: чому питання про інвентаризацію земель Чернівців не перенесли, як пропонувала комісія бюджету

Підтримали без обговорень: чому питання про інвентаризацію земель Чернівців не перенесли, як пропонувала комісія бюджету
. Фото: Марія Пайлик/Суспільне Чернівці

Депутати Чернівецької міської ради затвердили понад тисячу необлікованих земельних ділянок, які виявили під час інвентаризації. Це рішення підтримали 25 депутатів, ще 9 – не голосували. Суспільне Чернівці розповідає, що це рішення дає місту та чому розгляд проєкту не відтермінували на місяць, як це пропонувала бюджетна комісія.

Чому розгляд проєкту не перенесли

На засіданні бюджетної комісії підтримали пропозицію перенести розгляд проєкту на лютневу сесію, аби встигнути ознайомитись з усіма 1010 ділянками. Депутат від фракції "Європейська солідарність" та голова бюджетної комісії Василь Максимюк у коментарі Суспільному казав, пропонують це, бо більшість ділянок потрібно оглянути, аби уникнути заперечень з боку чернівчан.

Також на комісії запропонували провести консультації для депутатів й роз'яснити роботу з інвентаризації. Попередньо домовилися, що фахівці департаменту урбаністики з депутатами оглядатимуть частину земельних ділянок, зокрема ті, щодо яких будуть звернення чи скарги чернівчан.

Водночас під час формування порядку денного сесії пропозицію бюджетної комісії не озвучили, а за сам проєкт рішення проголосували відразу й без обговорень. Депутатка від фракції "Народний контроль" Яна Брус вважає, що це порушує регламент сесії.

"Є пропозиція бюджетної комісії у протоколі засідання та в рекомендаціях, але в обхід регламенту й чинного законодавства міський голова не поставив при формуванні порядку денного пропозицію про зняття цього проєкту рішення. Так робити не правильно й нечесно щодо депутатів. Це порушує будь-яку законність ухвалення цього рішення", – каже Брус.

Сама депутатка та її фракція не голосували за це рішення. Каже, планує консультуватися з юристами щодо законності його ухвалення.

Міський голова Чернівців Роман Клічук у коментарі Суспільному повідомив, що більшість депутатів вирішили, що не треба переносити розгляд проєкту рішення й проголосували за нього за основу й в цілому. Каже, якби голосів не вистачило, тоді б розгляд питання переносили.

Депутат Максимюк каже, що депутати, які входять до бюджетної комісії, також не голосували. Водночас вважає, що це необхідне для громади рішення, яке не створить проблем.

"Якщо будуть виникати якісь зауваження, непорозуміння або непогодження у мешканців або юридичних осіб, нехай вони звертаються до департаментів або депутатів міськради. Всі питання будуть залагоджені", – каже Максимюк.

Чому потрібно було затвердити результати інвентаризації

У Першотравневому районі та частині району "Садгора" перевірили майже 5 тисяч гектарів земель — це майже третина міста. Там виявили понад тисячу необлікованих ділянок — 88 гектарів земель, які використовують для виробництва, торгівлі або розмістили там склади. Водночас за користування цією землею не сплачують оренду чи податок за землю, розповів у коментарі Суспільному директор міського департаменту урбаністики та архітектури Андрій Тимофійчук.

"Ми вирішили навести лад з такими земельними ділянками. Нечесно, коли два однакові бізнеси в різних умовах: одні працюють "в білу", а інші ухиляються від сплати платежів до бюджету. Щоб мати підстави для впорядкування прав на користування землею, винесли на сесію результати інвентаризації. Коли їх затвердять, зможемо оформити договори оренди та подати дані щодо сплати земельного податку", – каже Тимофійчук.

У проєкті рішення пропонують затвердити технічну документацію на 1010 ділянок та визначити їхнє цільове призначення. Опісля зможуть сформувати ці ділянки та спростити оформлення прав на землю, а також:

  • сформувати ділянки для продажу та залучення інвестицій;
  • сформувати ділянки, щоб безоплатно передати їх учасникам бойових дій, а також під нові заклади освіти, спорту чи зони рекреації.

За результатами інвентаризації 32% земельних ділянок планують сформувати під житлову забудову. Також:

  • 31% земель сформують під рекреацію;
  • 19% під громадську забудову та комерцію;
  • 4% на промисловість;
  • 14% – інші землі.

Інвентаризацію проводила хмельницька компанія “Подільський земельний центр”, яка виграла тендер. Це вартувало 7 мільйонів гривень.

Чому понад тисячу ділянок внесли в один проєкт рішення

За словами Тимофійчука, якби не провели інвентаризацію, потрібно було б рішенням сесії формувати окремо кожну земельну ділянку. Це вартувало б 7 тисяч гривень за кожну ділянку й потребувало б пʼяти років, аби сформувати усі.

Що про проєкт рішення казали депутати

Напередодні Суспільне запитало у депутатів різних фракцій, як планують голосувати.

Депутатка від фракції "Народний контроль" Яна Брус Суспільному розповіла, що матеріали щодо інвентаризації земель отримали 19 січня, тому детально ознайомитися з ними не встигли. Через це фракція не готова голосувати за проєкт на січневій сесії.

Депутат від фракції "Слуга народу" Віталій Другановський буде голосувати "за". Каже, завдяки інвентаризації земель, зможуть розуміти, як використовують ці ділянки та будувати на вільних ділянках школи, дитсадки чи лікарні. Також підтримує, аби таку роботу провели на решті території міста.

Пропозицію перенести розгляд проєкту рішення підтримував депутат від фракції "Рідне місто" Василь Продан.

"Проєкт рішення – корисний та потрібний, але було мало часу, щоб з ним ознайомитися. Як переглянути тисячу ділянок за 3 дні? Зрозуміти, вони сформовані правильно чи ні. Якщо можливо було б перенести на лютий розгляд, то це був би гарний варіант", – розповів Продан Суспільному.

За словами депутата від фракції "Пропозиція" Олексія Каспрука, проєкт рішення потрібно доопрацювати, оскільки він може спровокувати конфлікти за землю.

"Майже 3 тисячі ділянок планують передати учасникам бойових дій, але я не уявляю, як ті ділянки можуть комусь передати, бо по суті це городи людей у Садгорі. Потрібно шукати спосіб законно закріпити за жителями міста ділянку, яку вони десятки років обробляють, а не вигадувати, що якщо вона за ними не закріплена, то давайте її комусь віддамо. Можливо, слід виносити ті ділянки на аукціон, щоб люди могли докупити собі ті сотки на своєму городі. Будемо підтримувати перенесення питання на довивчення, доопрацювання", – каже Каспрук.

Водночас депутат від фракції "Єдина альтернатива" Дмитро Білоус вважає, що перевірити усю тисячу ділянок депутатами неможливо. Каже, інвентаризацію проводили фахівці – їхній роботі довіряє, тому планує підтримати проєкт рішення.

Депутати від фракції "Команда Михайлішина" ще не визначилися, як голосуватимуть за проєкт рішення. Мають обговорити це на засіданні фракції, розповіла депутатка Антоніна Бабюк.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

На початок