"Ловимо поза КПП і біля колючого дроту". Як патрулюють кордон на Буковині

"Ловимо поза КПП і біля колючого дроту". Як патрулюють кордон на Буковині

"Ловимо поза КПП і біля колючого дроту". Як патрулюють кордон на Буковині
. Прикордонники, які патрулюють місцевість поблизу пункту пропуску "Красноїльськ". Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

У Чернівецькій області від початку повномасштабного вторгнення понад 1 500 людей намагалися незаконно перетнути держкордон. Військовозобов'язані підробляють документи, щоб пройти через КПП, але частіше намагаються пройти поза пунктом пропуску. У цьому їм допомагають місцеві, які мають тепловізор та слідкують за переміщенням прикордонників, каже пресофіцер Чернівецького прикордонного загону Костянтин Ліснік. Суспільне Чернівці побувало на чергуванні прикордонників.

Купують схеми перетину та не зважають на колючі дроти

Прикордонник Олександр Рапчевський разом з двома колегами розпочинає чергування на прикордонному пункті Красноїльськ, який межує з Румунією. З собою чоловіки беруть зброю та спецзасоби, які потрібні для патрулювання. На нічні зміни — тепловізори. Одне чергування може тривати від чотирьох до 12 годин. Коли прикордонники виходять на зміну у понад 12 годин, отримують сухпайки.

Прикордонники на Буковині заступають на чергування
Прикордонники розпочинають патрулювання. Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Вони охороняють 26 кілометрів держкордону. Лінія проходить горами, які мало не щодня намагаються незаконно перейти. Рапчевський каже, здебільшого це чоловіки призовного віку, які намагаються ухилитися від служби.

Найбільше порушників кордону виявляють поза межами пропускного пункту, їх за гроші ведуть "місцеві провідники". Тут нещодавно затримали трьох чоловіків призовного віку з Одеси, розповідає інспектор кінологічної служби Олександр Туркін.

На патрулювання кордону також виходять кінологи
Кінолог Олександр Туркін. Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Люди намагаються перетнути кордон попри колючий дріт – інколи намагаються розрізати його або розкладають над дротом переносну драбину. Бувало, що отримували поранення, каже Ліснік.

"Вони переважно виходять ввечері або зранку. Якщо під час патрулювання ми чуємо шум, то маскуємося біля кущів й очікуємо – якщо це людина, вона буде перезалити через нашу систему, то здебільшого застосовуємо фізичну силу. Якщо це десь вдалині, робимо попереджувальні постріли вгору. Якщо людина не зупиняється, біжимо за нею", – розповідає Рапчевський.

Прикордонники під час перерви на патрулюванні
На патрулювання прикордонники беруть з собою сухий пайок. Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Прикордонники на патрулювання беруть сухпайок
Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Загалом ділянка, яку патрулює Чернівецький прикордонний загін, складає понад 400 кілометрів. Цьогоріч в межах та поза межами пунктів пропуску виявили більш ніж 500 людей, які хотіли незаконно перетнути кордон.

За супровід або надання схеми перетину кордону місцеві жителі можуть вимагати від трьох та п'яти тисяч доларів. За це передбачена кримінальна відповідальність – організаторам загрожує від семи до дев'яти років ув'язнення.

"Ми виявляли таких людей. Вони мають і радіостанції, і тепловізори. Використовують мережі українських та румунських операторів – так намагаються відстежувати наших прикордонників, де саме вони несуть службу", – каже пресофіцер Чернівецького прикордонного загону Костянтин Ліснік.

Коли з групами затриманих починають працювати слідчі, ті розповідають, що знайомилися з організаторами незаконного перетину кордону через інтернет, а підроблені документи надсилають поштою.

Прикордонники КПП "Красноїльськ" на патрулюванні
На патрулювання прикордонники виходять втрьох. Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Підробляють свідоцтво про третю дитину

Пропускний пункт "Красноїльськ" відкрили торік восени. Він розташований поруч з відділенням прикордонників. Там держкордон можуть перетинати пішоходи, легкові авто та порожні вантажівки, каже Ліснік.

Пресофіцер Чернівецького прикордонного загону Костянтин Ліснік.
Пресофіцер Чернівецького прикордонного загону Костянтин Ліснік. Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Щодня через пункт проїжджають понад триста автівок – це переважно місцеві жителі, які їдуть на закупи до сусідньої Сучави, або жінки з дітьми, каже прикордонник Артем Гордієнко. Також виїздять багатодітні батьки, люди з інвалідністю та чоловіки, яких визнали непридатними для військової служби.

Люди, які намагаються незаконно перетнути кордон, підробляють документи про результати військово-лікарської комісії, фіктивний шлюб чи народження дітей.

"Бувало, що людина має двох дітей, а виїжджала як багатодітний батько. Тобто, третє свідоцтво про народження дитини вона підробила. Під час розмови з'ясували, що третьої дитини немає, бо чоловік не зміг пояснити, коли народилася його дитина", – каже Гордієнко.

Як прикордонники на Буковині запобігають спробам незаконно перетнути кордон
Чоловіки переодягалися в жіночий одяг, щоб перетнути кордон. Джерело: Чернівецький прикордонний загін

У горах люди часто рухаються групами, а через пункт пропуску поодинці тоді, як їхні родичі можуть їхати позаду в іншій машині, каже Артем Гордієнко. Були випадки, коли військовозобов'язані переодягалися в жінок.

Чоловіки, яких затримали при спробі незаконно перетнути кордон на території Буковини
Затримані чоловіки, які намагалися незаконно перетнути кордон. Фото: Чернівецький прикордонний загін

Намагаються виїхати через систему "Шлях"

Наразі виїхати за кордон можуть водії вантажівок та волонтери. Для цього отримують дозвіл на виїзд, каже водій Микола.

"Маю документи, їду через систему "Шлях". Працюю у фірмі, яка перевозить пасажирів, зараз от чоловіка везу. Заїжджаю й виїжджаю щотижня. Без проблем", – розповідає чоловік.

За словами прикордонника Артема Гордієнка, люди часто використовують систему "Шлях" для виїзду чоловіків за кордон, тому майже з кожним чоловіком проводять співбесіди.

"Багато людей не підтримують мету своєї поїздки й ми вирішуємо відмовити їм й повернути назад. Є люди, які приїжджають дуже підготовленими, – на елементарні питання відповідають без проблем, а коли глибше починаєш розпитувати, людина втрачає впевненість, починає губитися у відповідях".
"Фіктивні документи та бебі-бокси". Як прикордонники на Буковині запобігають спробам незаконно перетнути кордон
Джерело: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Як прикордонники на Буковині запобігають спробам незаконно перетнути кордон
Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Що відомо про незаконний перетин кордону на Буковині:

  • Загалом за період дії воєнного стану за фактами незаконного переправлення осіб через державний кордон є досудове розслідування у 153 кримінальних провадженнях. До суду передали обвинувальні акти стосовно 73 осіб. Про це на сесії облради сказав керівник обласної прокуратури Антон Ковальський.
  • Система "Шлях" для перетину кордону дозволяє чоловікам-водіям (волонтерам) легально перетинати кордон України в умовах воєнного стану. Вона була створена насамперед для усунення корупційних ризиків у процесі видачі дозволів та спрощення самої процедури.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок