Замість Лермонтова – Шевченко. На Буковині за рік перейменували понад 400 вулиць

Замість Лермонтова – Шевченко. На Буковині за рік перейменували понад 400 вулиць

Замість Лермонтова – Шевченко. На Буковині за рік перейменували понад 400 вулиць
. Фото: Марія Пайлик/Суспільне Чернівці

У Чернівецькій області досі є вулиці Ватутіна, Суворова чи Жовтнева. Також є вулиці та провулки названі на честь Гагаріна та Пушкіна. Загалом наприкінці лютого 2022 року в області понад тисяча вулиць підлягала перейменуванню у межах декомунізації та дерусифікації. З них за останній рік перейменували понад 400.

Про це у коментарі Суспільному розповів голова громадської організації "Деколонізація.Україна" Вадим Поздняков.

"Чернівецька область – найменша в Україні. Наприклад, у Хмельницькій області потрібно було перейменувати 2200 вулиць, зараз їх лишилося 600 – тобто, навіть менше, ніж на Буковині. Хоча вулиць було вдвічі більше. Але процес рухається", – розповідає Поздняков.

За його словами, багато громад перейменовували вулиці у квітні-червні 2022 року, втім є ті, які запустили процес громадських обговорень пізніше, в грудні-січні. Деякі громади Буковини не відповідали на інформаційні запити організації.

Мають перелік вулиць по кожній області

За словами Вадима Позднякова, повну базу вулиць України взяли з державного реєстру виборців. Вона була актуальна станом на кінець лютого 2022 року. Перелік вулиць сформували по областях, а потім дивилися, скільки та які вулиці потрібно перейменувати у кожній громаді. Списки надсилали на пошти місцевих адміністрацій та на урядову гарячу лінію, яка проходить через обласні адміністрації. Так хотіли запобігти ситуації, коли громади ігнорували б повідомлення.

"Але дуже часто громади таки ігнорують запити, особливо в Чернівецькій області. Тому поки не маємо повної картини, скільки вулиць перейменували на Буковині. Але знаємо, що понад чотириста вулиць мають нові назви", – каже Поздняков.

Ще майже двісті вулиць потрібно перейменувати у Хотинській громаді. Активний процес перейменування почався у Чернівцях, Новоселицькій та Герцаївській громадах.

"Громади мали сім років на перейменування вулиць"

Більшість назв не підпадають під дію закону про декомунізацію, тому громади можуть такі вулиці не перейменовувати. Водночас інший закон — про дерусифікацію культури, все ще розглядають у комітетах Верховної Ради. Навіть, якщо його ухвалять зараз, він набере чинності не раніше літа, каже Поздняков.

"Тобто формально може бути вулиця Ломоносова, Пушкіна й навіть Ватутіна. На жаль, зараз це законно. Питання, чи готова громада морально під час повномасштабного вторгнення залишати вулиці, названі на честь росіян".

Втім, за словами Позднякова, на території Чернівецької області є багато вулиць, які підпадають під дію закону про декомунізацію.

"Враження, наче в деяких населених пунктах у 2016 році процес перейменування не відбувався. Наприклад, у Хотинській громаді тільки за законом про декомунізацію потрібно було перейменувати майже 30 вулиць. Такого не було практично ніде", – каже Поздняков.

За його словами, місцеві адміністрації, департамент культури ОВА та громадськість мали б впливати на темпи перейменування. Також закон про декомунізацію передбачає кримінальну відповідальність. Втім Поздняков каже, що в Україні за час дії закону голів громад не притягували до відповідальності.

"Рішення про перейменування затверджують на сесії. Ніхто не буде притягувати до відповідальності усіх депутатів, які не проголосували за рішення. Голова його лиш підписує".

Що відомо

  • З 2014 року у Чернівцях перейменували приблизно 90 вулиць. Серед них — протяжні, зокрема Героїв Майдану та Небесної Сотні.
  • У 2022 році нові назви отримали понад 50 вулиць, які були пов'язані з російським та радянським минулим. Тепер деякі вулиці носять імена українських громадських та політичних діячів.
  • Загалом у Чернівцях планують перейменувати ще приблизно 200 вулиць, назви яких пов'язані з РФ. Топонімічна комісія розпочала роботу по перейменуванню вулиць, які походять від назв російських міст чи названі на честь російських і радянських діячів.

Читайте також

"Пушкін і Толстой стали подразниками". Як у Чернівцях перейменовують вулиці — інтерв'ю з історикинею

У Чернівцях проведуть громадські обговорення щодо перейменування понад 40 вулиць: як долучитись

На початок