Вранці 12 серпня з Соборної площі у Чернівцях прибрали пам'ятник невідомому солдату. Це зробили після публічних консультацій, де більшість голосувала, щоб знести його. Викидати радянський пам'ятник не будуть — ймовірно солдат стане експонатом у майбутньому музеї тоталітаризму.
Зранку на Соборній площі містяни оглядають монумент, з якого демонтували солдата. Суспільне запитало їхню думку щодо рішення міськради.
Частина перехожих підтримує перенесення фігури солдата з монумента Перемоги. Зокрема чернівчанка Анастасія вважає, що декомунізація в Україні — це правильний процес:
"Можливо, варто замінити на новий пам’ятник з вшануванням пам’яті всіх людей, які зробили свій внесок для відновлення Незалежності України", — говорить вона.
Чернівчанка Інна говорить, що демонтаж пам'ятника ображає пам'ять про ветеранів Другої світової війни.
"Я ще в неділю тут гуляла з дитиною, нічого не віщувало біди, а зараз я в шоку. Це ляпас в бік моєї сім’ї, в мене дід воював, він був ветеран і інвалід війни. Я це зовсім не розумію, в мене таке відчуття, що країна збожеволіла", — каже чернівчанка.
Позитивно до демонтажу пам'ятника ставиться переселенець з Харкова Ігор.
"Моє рідне місто щоденно бомблять, а у нас досі є об'єкти, які символізують радянську владу. Все це, звісно, неправильно", — каже Ігор.
Чернівчанка Валентина говорить, що багато українців теж брали участь у Другій світовій війни, відтак вважає, що демонтувати солдата не було потрібно.
Раніше у коментарі Суспільному історикиня Ганна Скорейко розповідала, що монумент Перемоги на Соборній площі з'явився ще до того, як входження Буковини до СРСР затвердили на Паризькій мирній конференції. Так радянська влада хотіла утвердитися на захопленій території.
За словами Скорейко, монумент Перемоги може мати мистецьку цінність через те, що він не є одним із тиражованих однакових пам'ятників, які встановлювали в СРСР. Авторкою пам'ятника була українська скульпторка Галина Петрашевич. Зводити його допомагали німецькі військовополонені на місці недобудованого монумента румунському Невідомому солдату.
Читайте також: У Чернівцях позбуваються пам'яток радянського минулого. Що про це кажуть митці, історик та ветерани
Зараз пам'ятник руйнується і якщо його хочуть зберегти, то перебувати він має не на Соборній площі, а в історичному парку. За словами Скорейко, експонати в такому парку мали б нагадувати про тоталітарне минуле, через яке пройшли українці, бо не можна вписувати в історію тільки хороше.
Що відомо
- Монумент Перемоги на Соборній площі створений на честь перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років. Він споруджений з нагоди звільнення міста від фашистів. На ньому написано, що "Червона армія достойно виконала звій обов'язок і звільнила країну від ворога".
- У Чернівцях проводили публічні консультації щодо демонтажу та перенесення радянських пам’ятників на території громади. Пропозиції можна було надіслати на електронну пошту та за номером.