У Чернівцях позбуваються пам'яток радянського минулого. Що про це кажуть митці, історик та ветерани

У Чернівцях позбуваються пам'яток радянського минулого. Що про це кажуть митці, історик та ветерани

У Чернівцях позбуваються пам'яток радянського минулого. Що про це кажуть митці, історик та ветерани
Суспільне Чернівці

У Чернівцях пропонують знести пам'ятник радянській армії на Соборній площі, прибрали танк Нікітіна та планують перейменувати низку вулиць, названих на честь радянських та російських діячів. Ми запитали в історикині, мистецького критика, художника та ветеранів, що вони думають про радянські пам'ятки у незалежній Україні в умовах війни.

Звідки у Чернівцях назви вулиць на честь радянських військових

Знищення пам'ятників і заміна їх на свої — це не новий метод. Румунська влада теж, коли утвердилася на Буковині, знищувала австрійські пам'ятники. Під час Другої світової війни, коли в області змінювалася влада, почалася "війна пам'ятників", розповідає доцентка кафедри історії України Чернівецького національного університету Ганна Скорейко.

"Через руйнування старих пам'ятників і вставлення нових, влада якнайшвидше старається втрутитися в історичну пам'ять місцевих та зафіксувати свої ідеологічні спрямування. Тому в Чернівцях і з'явилися вулиці, названі в честь ідеологічно близьких героїв, як, наприклад, Гастелло, Полєтаєв та Чапаєв", — каже Скорейко.

У Чернівцях позбуваються пам'яток радянського минулого. Що кажуть митці, історик та ветерани
Демонтаж танку Нікітіна у березня 2022 року. Суспільне Буковина

Про радянські пам'ятники

Ще до того, як входження Буковини до СРСР затвердили на Паризькій мирній конференції, у Чернівцях встановили два пам'ятники — постамент з танком Нікітіна поблизу залізничного вокзалу та монумент Перемоги на Соборній площі, каже Ганна Скорейко.

За її словами, монумент Перемоги може мати мистецьку цінність через те, що він не є одним із тиражованих однакових пам'ятників, які встановлювали в СРСР. Авторкою пам'ятника була українська скульпторка Галина Петрашевич. Зводити його допомагали німецькі військовополонені на місці недобудованого монумента румунському Невідомому солдату.

Читайте також: "Мозаїки, монумент та готель. Історії радянських пам'яток у Чернівцях"

Зараз пам'ятник руйнується і якщо його хочуть зберегти, то перебувати він має не на Соборній площі, а в історичному парку, говорить Ганна Скорейко. За її словами, експонати в такому парку мали б нагадувати про тоталітарне минуле, через яке пройшли українці, бо не можна вписувати в історію тільки хороше.

"Ми проти перейменувань, бо пам'ять має бути"

Голова обласної організації ветеранів Василь Юрійчук каже, що серед членів організації провели опитування щодо доцільності перейменувань назв вулиць, які пов'язані з радянським минулим. За його словами, ветерани виступили проти того, аби змінювати назви вулиць, названі на честь буковинців, які брали участь у Другій світовій та визволяли Чернівці від нацистів.

У Чернівцях позбуваються пам'яток радянського минулого. Що кажуть митці, історик та ветерани
Фрагмент пам'ятника радянським воїнам у парку імені Шевченка в Чернівцях. Суспільне Буковина

У Чернівцях позбуваються пам'яток радянського минулого. Що кажуть митці, історик та ветерани
Фрагмент пам'ятника Боброву у парку імені Шевченка. Він брав участь у боях за Буковину і помер в Румунії. Фрагмент пам'ятника на могилі радянських воїнів. Фото: Суспільне Буковина

У Чернівцях позбуваються пам'яток радянського минулого. Що кажуть митці, історик та ветерани
Підпис до пам'ятника воїнам радянської армії в парку імені Шевченка. Суспільне Буковина
Читайте також: "У Чернівцях пропонують перейменувати понад 150 вулиць, назви яких пов'язані з Росією"

Проте усі члени організації ветеранів погодилися з тим, що танк Нікітіна потрібно було прибрати. Оскільки він мав "символічне значення, до того ж дуло танку було направлене в бік країн, які тепер є нашими союзниками", — сказав Юрійчук.

Також Василь Юрійчук говорить, що хотів би, аби пам'ятник солдату на Соборній площі все ж залишили, проте внесли до нього деякі поправки. Зокрема, до підпису. За словами Юрійчука, в підписі до монумента варто було б зазначити, що цей пам'ятник присвячений боротьбі з фашизмом. А поруч поставити пам'ятник сучасним військовим, які захищають Україну з підписом, що вони борються з російським фашизмом.

"Це має виглядати, як наочний урок історій. Але якщо громада вирішить знести радянський пам'ятник, то ми колотнечі серед людей робити не будемо", — каже Юрійчук.

"Не зносити, а внести згадку про нові покоління захисників"

Мистецький критик Костянтин Дорошенко вважає, що українці мають поважати меморіали на честь людей, які загинули у боротьбі з нацизмом, оскільки українці різних національностей зробили багато, аби перемогти тоталітарний режим.

"Попри їхню стилістику, на якій лежить відбиток радянського часу, вони залишаються місцем пам'яті про тих, хто боронив свою землю від людиноненависницької навали. Днями я бачив, як молода жінка стала на коліна перед монументом Перемоги на Соборній площі. На моє запитання: "Чому?", вона сказала: "Так я дякую тим, хто гинув, рятуючи нашу землю тоді, і хто рятує нас зараз, нашим ЗСУ", — каже Костянтин Дорошенко.

У Чернівцях позбуваються пам'яток радянського минулого. Що кажуть митці, історик та ветерани
Монумент Перемоги. Суспільне Чернівці

За його словами, вирішувати питання перейменувань та знесення пам'ятників мають не депутати, а фахівці з історії та культури. "В Європі пам'ятники захисникам зберігають, додаючи згадку про нові покоління тих, хто мусив рятувати батьківщину", — каже Дорошенко.

"Коли зникне пам'ять, ми сприйматимемо пам'ятки не на почуттєвому рівні, а більше на візуальному"

За словами художника-монументаліста Олександра Богомаза, знищувати пам'ятник радянському солдату на Соборній площі, як і інші радянські пам'ятки, не потрібно. Його варто розглядати як твір мистецтва.

"Пам'ятники радянського часу здебільшого дуже професійно виконані, це прекрасні твори мистецтва, хоч вони раніше використовувалися як твори пропаганди. Європа не була б такою різноманітною та красивою, якби ми просто знищували пам'ятки та архітектуру, яка нам не подобається", - каже Богомаз.

Художник наводить приклад досвіду країн Балтії, які після виходу з СРСР не знищували пам'ятники, а переносили їх до музеїв, де їх розглядали як твори монументального мистецтва радянського часу.

Що відомо

  • Знести пам’ятник солдату на Соборній площі запропонував військовий капелан Василь Гасинець. Він звернувся з проханням до міського голови.
  • Раніше прибрати пам’ятник та танк Нікітіна пропонував письменник Максим Дупешко. Він зареєстрував петицію у 2018 році. Проте вона набрала 167 голосів з 250 необхідних.
  • 3 березня 2022 року в Чернівцях демонтували танк, встановлений у радянський період біля залізничного вокзалу. Він був пам'ятником звільненню міста від нацистської армії та її союзників у 1944 році.
  • У Чернівцях зареєстрували петицію щодо перейменування понад 150 вулиць назви яких пов'язані з Росією. Автор петиції Владислав Лесів створив таблицю, у якій вказав назви вулиць та пояснення, чому їх потрібно перейменувати.
  • 24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін оголосив про початок вторгнення в Україну. В Україні оголосили воєнний стан та загальну мобілізацію.
  • Російські війська обстрілюють та руйнують ключові об'єкти інфраструктури, проводять масовані обстріли житлових районів українських міст і сіл з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет.
  • За даними Генерального штабу ЗСУ, війська РФ перебувають в готовності до наступальних дій на Донбасі, продовжують спроби захопити окремі квартали Маріуполя, обстрілюють Харків, Херсон, Луганщину.

Читайте нас у Telegram: головні новини Буковини

Станьте частиною Суспільне Буковина: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок