Мобілізація, гуманітарна допомога і підозра заступнику: інтерв’ю з начальником Чернівецької ОВА Сергієм Осачуком

Мобілізація, гуманітарна допомога і підозра заступнику: інтерв’ю з начальником Чернівецької ОВА Сергієм Осачуком

Мобілізація, гуманітарна допомога і підозра заступнику: інтерв’ю з начальником Чернівецької ОВА Сергієм Осачуком
. Сергій Осачук. Фото: Суспільне Чернівці

За 100 днів війни Чернівецька область прихистила десятки тисяч переселенців та стала однією з тих, куди переїхало найбільше підприємств. З гуманітарних штабів відправляли тонни допомоги, а водії-волонтери потрапляли в полон і гинули через обстріли. Темпи мобілізації в області нижчі, аніж в сусідніх регіонах, водночас учасники ТРО виконують завдання у зонах бойових дій.

Про те, з якими викликами зіштовхнулись в регіоні за 100 днів війни, та як начальник ОВА коментує вручення підозри своєму заступнику – в інтерв’ю Осачука Суспільному.

За 100 днів війни Чернівецька область стала тиловим регіоном, куди переїхали переселенці та релокували понад 100 підприємств. Що було найбільшим викликом за цей час?

– Найбільшим викликом стала війна. Це те, що ми намагалися відвернути з 2014 року. На превеликий жаль, всі зусилля дипломатів України, Європи та світу були знівельовані брутальним наступом. Тому сьогодні єдина домінанта в нашому житті, Буковини й всієї вітчизни – це визволення від окупантів.

Інше – це похідне. Можемо говорити про внутрішню міграцію: Буковина стала другою домівкою для багатьох тисяч українців. Президент Польщі в українському парламенті зазначив, що біженці у них не є гостями, так само і я хочу зазначити, що на Буковині вони не є гостями, а отримали другу домівку.

Ми безпечна територія, куди ще не впала жодна російська ракета, тому що наші військово-повітряні сили двічі збивали ракету над областю.

Як організували логістику, аби розселити 100 тисяч переселеців?

– Це добра взаємодія місцевої влади з центральноюї владою та з іншими областями. У Чернівці відправлялись евакуаційні потяги та автобуси. У перші дні наші дороги були завантажені величезними колонами, а на контрольно-пропускних постах вимушено перечікували сотні людей. Потім усе змінилося – стало більш організовано. І люди вже їхали не автівками, а потягами.

У нас нема ситуацій, щоб люди приїхали сюди, розглядали все навкруги й не знали, куди піти. Ми заздалегідь знаємо, хто прибуває на залізничний вокзал і яка громада зустрічає автобусами вимушених переселенців і дає прихисток. І я вважаю, що ця робота була у нас організована добре.

Яка громада прийняла найбільше переселенців?

– Я б хотів змістити акценти у вашому питанні й говорити не про кількісні показники, а про якісні. Звичайно, що поряд з Чернівцями – це Вижницька громада, Хотин, Сторожинець. Коли я буваю в громадах, які менші за розмірами або які мають меншу кількість переселенців, я бачу, з якою щирістю та готовністю вони там працюють. Для мене це рівнозначні показники, тому тут я б не хотів виокремлювати, у кого менше чи більше переселенців. Головне – це ставлення до людей.

В області планували поселити переселенців у переобладнаних будинках та викуплених квартирах. Скільки такого житла є зараз?

– Цей процес має лише початися. Він буде реалізовуватися в наступні періоди, оскільки все динамічно змінюється. Наразі більшість переселенців живе у комунальних установах, освітніх закладах, громадах, у різних гуртожитках.

Також хочу подякувати кожному, хто прийняв людей у приватних помешканнях, тобто скористався програмою "Прихисток"Урядова ініціатива для забезпечення житлом вимушених переселенців. Вона почала діяти з 22 березня.

"Зараз усі ресурси йдуть на оборону": інтерв’ю з начальником Чернівецької ОВА Сергієм Осачуком
Фото: Суспільне Чернівці

В область переїхало понад сто підприємств. Які можливості для регіону відкривають ці компанії?

– Військова адміністрація запрошувала підприємства до нас. Це тимчасова релокація, і сподіваюся, що після війни визволені регіони будуть мати свої підприємства на постійному місці дислокації.

Для нас це – шанс познайомитися з новим видом бізнесу, з новими видами промисловості, адже до нас переїхали і машинобудівні підприємства, і науково-виробничі, і різні інноваційні стартапи. Мені здається, що це дуже добра синергія і буковинському бізнесу потрібно скористатися присутністю колег.

Чи сплачують підприємства податки в області?

– Вони сплачують податки за місцем своєї реєстрації. Я вважаю, що у цьому є справедливий сенс. Не можна користатися скрутою в інших регіонах і змушувати підприємства, які переїхали до нас, перереєстровуватися в нас і сплачували місцеві податки.

Податки мають залишитися на тій території, бо у них є потреба у відбудові зруйнованої інфраструктури. Якщо ж підприємства захочуть залишитися тут назавжди, тоді вони зареєструються тут та будуть сплачувати податки нам.

Скільки робочих місць створили через переїзд цих підприємств на Буковину?

– Тисячі робочих місць. Нам активно допомагають центри зайнятості. На Буковині була досить активна тенденція робочої міграції: фахівці виїздили за кордон – там і працювали. Тепер велика кількість наших буковинців воюють у Збройних силах України, тому знайти кваліфікованих фахівців не так легко. А ці підприємства часто потребують кваліфікованої робочої сили. Тому така взаємодія всіх рекрутингових компаній, центрів зайнятості дає можливість людям зробити свій внесок в нашу перемогу.

26 травня ви повідомили, що літак-винищувач збив російську ракету над областю. У розмові сказали, що це було двічі. Чи можете детальніше розповісти про другий раз?

– Ми не працюємо коригувальниками для російського агресора. І уточнювати саме координати, де, коли і що впало – це моветон. Хочу попросити всю громадськість не перепитувати – коли військова адміністрація повідомляє, то прошу їй довіряти.

Збили ракету до 26 травня чи після?

– Це було багато тижнів до цього.

Чому про першу ракету не повідомили?

– Не повідомляли, бо немає військової доцільності й необхідності ворогу (РФ – ред.) говорити, де впала їх ракета.

Цьогоріч мають завершити будівництво КПП Дяківці та Красноїльськ. Чи відома дата відкриття цих пунктів?

– Я б хотів бути головним проєктним менеджером, але, на жаль, уряд України мене не уповноважив. Ми знаємо, як зробити це швидко. Для цього є компетентні органи. Ви знаєте, що в нас всі ресурси скеровуються для потреб оборони – це у пріоритеті.

Європейська комісія профінансує ремонт КПП Дяківці та Красноїльськ. Як тільки кошти надійдуть, то від 2 тижнів до 1 місяця всі роботи будуть завершені та пункти пропуску будуть працювати.

Чи планує область залучати інвестиції для розвитку регіону?

– Інвестиції – це або кредитні програми, або донорські кошти, які беруться під гарантії держави або можуть братися під гарантії обласного бюджету. Я вважаю, що наразі пріоритетом є наші воєнні перемоги. Але закликаю органи місцевого самоврядування не ховатися за пріоритетами та робити поточні ремонти.

Якщо немає капітальних видатків для будівництва доріг, то ніщо не заважає наводити порядок у парках, скверах, на дорогах – робити життя не тільки безпечним, а й комфортним.

Вашому заступнику Артуру Мунтяну вручили підозру. Чи відомо вам про порушення в його роботі?

– Мені про порушення не відомо. Мене дивує, як там все викладено. Це ніби твір на вільно задану тему, а не реальність. Я особисто не можу в це повірити, в ті підозри, які йому висуваються.

Я вважаю, що це є частина кампанії дискредитації ОВА в угоду політичним силам, які мають вплив на правоохоронний блок на Буковині. Тобто це проросійські партії, які представлені в обласній раді, які опозиційно налаштовані до президента України та керівної партії в нашій державі. Для них, очевидно, війна вже закінчилася. Вони переходять в активну фазу політичної боротьби, бо бояться, що на наступних виборах не переможуть.

Я впевнений, що Артур Мунтян не використовував машини швидкої допомоги, які зараз усі перебувають у ЗСУ. Він їх не використовував і це просто смішно.

Чи будете відсторонювати від роботи Мунтяна на час слідства?

– Якщо буде відповідна ухвала суду, то ми будемо її виконувати.

На брифінгу ви сказали, що ваша команда та ви особисто піддаєтеся нападу від правоохоронців, а точніше від СБУ? Чому ви так вважаєте?

– Я бачу повне блокування з боку т.в.о. начальника служби (Управління Служби безпеки України Чернівецької області – ред.), який не розуміє, що головне покликання – це збереження єдності і координації. Його всі кроки налаштовують мене на таку думку, що це все політично вмотивована проросійська позиція.

У СБУ не коментують цю заяву.

Ви також сказали, що правоохоронці самі вчиняють протиправні дії. Що вам про це відомо і чи ви звернулися з цією інформацією до правоохоронних органів, які мають це розслідувати?

– Я прошу мою відповідь вчорашню на брифінгу і сьогоднішні слова розуміти саме так, що я звертаюся до всіх органів розслідувати цю ситуацію.

Кожен буковинець знає, як заробляють правоохоронці, як знущаються з представників бізнесу і які хабарі з них вимагають. Питання грабунку надр місцевого значення, нелегальних кар’єрів, грабунку лісів, контрабанди цигарок, наркотичних мафіозних груп, які виробляють та збувають наркотики тощо. Вони не ліквідували ці проблеми за всі ці роки, а мали багато пояснень щодо неможливості виконання цього.

Після ситуації з Мунтяном, чи довіряєте ви іншим своїм заступникам та своїй команді?

– Я переконанаий, що кожна людина в українській державі має право на захист своєї честі та гідності і ніхто немає права паплюжити її репутацію.

Скільки гуманітарної допомоги з початку війни відправили зі штабу в Олімпії?

Я хочу сказати, що в нас величезна армія волонтерів вони справжні герої, які залишилися тут. Їх родичі воюють на фронті, а вони працюють тут волонтерами. Багато держслужбовців після роботи цілодобово працювали. Працюють не тільки в Чернівцях, а й у всіх громадах.

Зі спортивного комплексу "Олімпія" доправили понад 3 тисячі тонн продуктів. До регіонів, які були в окупації, де люди не мали можливості придбати собі їжу, у тому числі і наші ЗСУ. Уже не говорю про інші категорії гумдопомоги: одяг, взуття, спорядження, побутові речі.

Чи можете ви відповідати за прозорість передачі гуманітарної допомоги?

Це питання не тільки законності це питання людської совісті. Буковинці практично нічого не залишали тут, а все, що отримували, одразу доправляли в інші області України. На превеликий жаль, серед водіїв-волонтерів є жертви та загиблі. Їх обстрілювали та брали в полон.

Розкажіть про темпи мобілізації в Чернівецькій області у порівнянні з іншими регіонами?

Темпи мобілізації високі й вони виконуються. У кожній області є мобілізаційні завдання, які формувалися до початку війни. Вони постійно коригуються згідно з потребами сил оборони. На підбиванні підсумків в оперативному командуванні "Захід" минулого тижня ми побачили свої показники. Вони не є найвищими. Маємо підтягнутися. Тому доручили всім центрам комплектування активніше працювати.

Натомість хочу наголосити, що Чернівецька область посідає перше місце у поставці транспортних засобів.

Чи кількість людей, яких треба мобілізувати, в різних регіонах однакова?

У залежності від чисельності населення, вікової структури, професійної приналежності мобілізаційні завдання завжди коригувалися. З Чернівецької області буде значно менше мобілізованих у порівнянні з областями, де живе багатомільйонне населення.

Разом з тим, давайте чесно заявляти, якщо це не твоя війна, то, на жаль, це треба усвідомити вже на 100 день війни. Це війна на знищення, це війна ресурсів. Нам важливий кожен.

"Зараз усі ресурси йдуть на оборону": інтерв’ю з начальником Чернівецької ОВА Сергієм Осачуком
Сергій Осачук. Фото: Суспільне Чернівці

На Буковині чоловіки завжди мають носити військовий квиток з собою, а чоловіки-переселенці не можуть поселитись у комунальні заклади, не ставши на військовий облік. У небагатьох регіонах є ці вимоги, чому виникла така потреба у нашій області?

Для того, щоб діалог з центрами комплектування і військовозобов'язаними був максимально ефективний і не потрібно було поїздок із пошуком документів. Це зручно для всіх носити при собі документи й на запит просто їх надавати. Це в інтересах двох сторін.

Хочу зазначити, що обов’язково буде завершена реформа оцифрування та діджиталізації й рано чи пізно у нас запрацює єдиний електронний реєстр усіх військовозобов'язаних. Тоді не прийдеться носити при собі паперові довідки.

Частина тероборони Буковини виконує бойові завдання поза межами області. Чи можете розповісти, яке забезпечення у них зброєю та засобами захисту?

Бригада територіальної оборони пройшла дуже добрий період одна з перших. За це ми отримали похвалу ще до початку війни. На конгресі регіональних місцевих рад у Харкові за декілька днів до війни саме там відзначалася Чернівецька область. Ми успішно почали цей процес, тому все залежить від командира. Він у нас надзвичайно спроможний, бойовий офіцер полковник Андрій Цісак, який був учасником бойових дій починаючи з 2014 року. Він спромігся організувати свою бригаду, налаштувати всі батальйони і забезпечити бойове злагодження та навченість.

Ті підрозділи його бригади, які сьогодні в зоні виконання завдань, мають все необхідні, щоб виконати завдання.

Якою була співпраця ОВА з обласною та міською радами за ці 100 днів війни?

На початку війни міський голова завжди був поруч зі мною і це була спільна робота. Вона залишається до сьогодні. Органи місцевого самоврядування зобов’язані взаємодіяти з ОВА і при виникненні будь-яких питань ми одразу отримуємо інформацію від громад, у тому числі від міста. Ми разом діємо, допомагаємо і працюємо над попередженням проблемних моментів. Тому міський голова бере участь у всіх наших нарадах.

Обласна рада на період воєнного стану практично не діє, бо її функції в частині розпорядження обласним бюджетом та іншим здійснює ОВА. Обласна рада це такий політичний орган, який має представництво політичних партій, проросійських в тому числі. Вони не покаялися перед буковинцями, не склали мандати, а просто змінили маски.

Час від часу міськрада заявляє про нерівний розподіл гуманітарної допомоги, як от, наприклад, щодо розподілу апаратів ШВЛ в лікарні області та міста. Як можете це прокоментувати?

Час від часу в міській раді є політично заангажовані люди, які такими заявами маскують свою бездіяльність. Вважаю, що вся гуманітарна допомога, яка була потрібна, міськрада і отримувала, і сама організовувала, в тому числі за сприяння ОВА. Проблеми у цьому не бачу.

Читайте також

“Тут усе починаємо з нуля”. Історія релокованого на Буковину підприємства

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок