Платила штраф за знущання над собою. Як суди Буковини карають за домашнє насильство

Платила штраф за знущання над собою. Як суди Буковини карають за домашнє насильство

Платила штраф за знущання над собою. Як суди Буковини карають за домашнє насильство
. Колаж Суспільне Чернівці

Щодня через домашнє насильство до поліції звертається приблизно дев'ять буковинців. У 2020 році загалом було майже 3300 таких заяв, вироків у суді — у 100 разів менше. Суспільне дізналось, які покарання несуть кривдники та чому іноді жертви відмовляються від своїх звинувачень.

Забирають заяви, бо бояться за свою безпеку

Облік повернених заяв поліція не веде, втім у відповіді на запит Суспільного вказала, що торік з відділків забрали понад 60 звернень. За словами директорки «Гарячих ліній Ла Страда-Україна» Альони Кривуляк, люди, які потерпають від домашнього насильства можуть боятись, що воно стане жорстокішим після звернення до правоохоронців.

"Після заяви вироку суду одразу не буде, а людині треба повертатись додому до кривдника. Також люди, які скоюють домашнє насильство, можуть маніпулювати — обіцяти, що такого більше не повториться, лише треба забрати заяву", — каже Кривуляк.

Платила штраф за знущання над собою. Як суди Буковини карають за домашнє насильство
Суспільне Буковина

Якщо людина боїться за свою безпеку, вона може одразу із заявою про домашнє насильство попросити терміновий заборонний припис. Тоді поліція може примусово відселити кривдника та заборонити йому наближатись до жертви.

Вдарив пляшкою по голові — заплатив тисячу гривень

Торік чернівецькі суди винесли 30 вироків у справах про домашнє насильство. Більшість з них стосуються насильства над старими батьками — психологічне насилля, легкі травми через побої. Експертка "Ла Страда-Україна" каже, що літні батьки зазвичай не заявляють на своїх дітей: "Не хочуть, аби в них були проблеми, це ж їхні "кровиночки".

Зокрема серед цих справ трапляються такі, де літні люди не приходять на суд, бо "не мають звинувачень" до кривдника.

Перший вирок в області минулого року був у Чернівцях. Мама похилого віку подала заяву на свого сина, який з нею живе. Вказала, що він її бив та регулярно погрожував розправою. Син же вказав, що до цього мати його провокує — обзиває та проклинає. Свою вину він не визнав.

Шевченківський суд постановив, що чоловік — винний, за домашнє насильство він отримав 200 годин громадських робіт. Його не затримали.

Платила штраф за знущання над собою. Як суди Буковини карають за домашнє насильство
Суспільне Буковина

У Хотині за психологічне насильство над мамою син отримав півтора року ув'язнення. Згідно з судовим реєстром, батьків виганяють з дому чи зачиняють там, погрожують їх вбити. За це найбільше отримують три роки під вартою.

Інколи кривдника змушують відселитись і не контактувати з потерпілими.

Решта справ стосуються теперішніх та колишніх дружин, а також співмешканок. У Чернівцях три місяці чоловік погрожував та ображав дружину. За це справно платив штрафи від 170 до майже 400 гривень. Під час останнього розгляду суду жінка заявила, що платила штрафи за свої погрози сама. Це її змушував робити чоловік. За психологічне насильство він повинен рік відвідувати центр пробації.

Живуть з кривдниками під одним дахом

У більшості справ кривдник чи кривдниця живуть в одному будинку з людиною, над якою знущаються.Часто суд не зобов'язує їх не контактувати та відселитись від сім'ї.

За словами Кривуляк, якщо людина боїться свого кривдника, вона може розраховувати на тимчасовий притулок. Для цього потрібно звернутись у соціальні служби міста чи області. Аби це зробити, не потрібно заяви у поліцію чи вироку суду. Також можна знайти благодійні організації або фонди, які допомагають людям, що потерпають від домашнього насильства.

Понад місяць тому у Чернівцях через побої співмешканця померла 34-річна жінка. Її знайшли без свідомості в гаражі. Жінка подавала заяву щодо домашнього насильства, втім згодом її забрала. Чоловіку оголосили підозру щодо вбивства.

Що відомо

  • На початку 2019 року в Україні криміналізували домашнє насильство. У законі виділили його типи та визначили відповідальність за порушення.
  • 3 лютого Верховна рада у першому читанні підтримала законопроєкт про посилення відповідальності за домашнє насильство.
На початок