Перейти до основного змісту
Був відсутній, коли голосували щодо угоди про надра та церкви, повʼязані з РФ. Що у ВР робить нардеп Козак

Був відсутній, коли голосували щодо угоди про надра та церкви, повʼязані з РФ. Що у ВР робить нардеп Козак

Ексклюзивно

Уродженець Сокирянщини Володимир Козак є народним депутатом від фракції “Слуга народу” і одночасно входить до міжфракційного обʼєднання опозиціонера Дмитра Разумкова.

У Верховній Раді у 40% випадків Козак голосував "за". Хоча не підтримував законопроєкти, які мали суспільне значення, як-от відкриття декларації. Утримався від голосування за перенаправлення військового ПДФО на потреби армії. І був відсутній, коли голосували за ратифікацію угоди про надра, створення інвестиційного фонду з відбудови чи релігійні організації, які пов'язані з Росією.

У міжрегіональному проєкті Суспільного "Обранці" журналісти спілкуються та аналізують діяльність депутатів за час повномасштабної війни. Козак від інтервʼю відмовився, бо "принципово не бере участі в етерах". Тож — без Козака, але з політологом та аналітиком — розбираємо результати його роботи у матеріалі Суспільне Чернівці.

Що відомо про Козака

Володимир Козак обраний до Верховної Ради за списком партії "Слуга народу"під №68. Це його перша каденція у парламенті та перше балотування.

Попри членство у фракції "Слуга народу", з 2021 року Козак входить до міжфракційного об’єднання, яке очолює колишній голова Верховної Ради Дмитро Разумков. Це об’єднання перебуває в опозиції до чинної влади.

До обрання народним депутатом Козак очолював агропідприємство "Буковинський сад", а також працював юрисконсультом у "Сварог Вест Груп". Згідно з реєстром YouControl, кінцевою бенефіціаркою "Буковинського саду" є його мама — Олена Козак.

Оновлено: у попередній версії матеріалу ми зазначили, що Володимир Козак є керівником та кінцевим бенефіціаром кількох компаній, зареєстрованих у Чернівецькій області. Насправді у реєстрах фігурує його дядько, який є повним тезкою — Володимиром Васильовичем Козаком. Тож це була помилка. Перепрошуємо, будемо уважніші надалі.

У Верховній Раді Козак очолює підкомітет з питань поштового зв’язку Комітету з питань транспорту та інфраструктури.

володимир козак
Народний депутат Володимир Козак (поцентру знизу) з іншими обранцями з "Розумної політики". Facebook/Володимир Козак

Що задекларував Козак за 2024 рік

  • квартиру в Києві (105 м²), паркомісце та будинок із землею в селі Ломачинці (160 м² і понад 2000 м² землі);
  • право користування ще однією квартирою у столиці — належить Юлії Приваловій, де зареєстровані його дружина з дітьми;
  • Porsche Cayenne (2016 року), який теж у власності Привалової, та Mercedes-Benz GL 350 (2013 року) — належить дружині;
  • два годинники (Ulysse Nardin, Omega), ювелірні прикраси дружини, зокрема — Rolex та кулон з діамантами.

У 2024 році Козак заробив у Верховній Раді понад 750 тисяч гривень. Його дружина, підприємиця — понад 3 мільйони гривень. Також вона зберігає готівкою 390 тисяч доларів, 40 тисяч євро, 70 тисяч гривень. На банківському рахунку дружина нардепа має понад 680 тисяч гривень, а у Банку Монреаля – 888 канадських доларів. Нардеп має 70 тисяч євро та 220 тисяч доларів готівкою, ще понад 555 тисяч гривень зберігає на рахунку у банку.

Що каже політолог про діяльність Козака

Політолог Ігор Бабʼюк каже, що Козак був одним з перших депутатів, хто приєднався до "Розумної політики" Разумкова та активно підтримує всі ініціативи колег.

"Нещодавно Дмитро Разумков відвідав Чернівецьку область. У першу чергу він поїхав у Сокирянську громаду. Батько Володимира Козака, Василь, є міським головою цієї громади. Саме тому вони так тісно співпрацюють".

Цей візит відбувся у березні. Тоді до Чернівецької області приїхали шість народних депутатів з міжфракційного обʼєднання “Розумна політика”: Дмитро Разумков, Оксана Дмитрієва, Володимир Козак, Валерій Божик, який обраний на окрузі переважно Дністровського району, Ольга Коваль та Василь Мокан.

На сторінці Дмитра Разумкова у Facebook зазначено, що це був робочий візит до регіону.

У коментарі Суспільному парламентський аналітик руху Чесно Віталій Мікула сказав, що такі поїздки депутатів це — робота з потенційними виборцями.

"Від початку створення міжфракційного обʼєднання депутати їздили, щоб виборці їх бачили. Це частково волонтерські поїздки, а частково — завуальована агітація. Такі візити тривали ще до повномасштабного вторгнення".
Був відсутній, коли голосували щодо угоди про надра та церкви, повʼязані з РФ. Що у ВР робить нардеп Козак
Народні депутати міжфракційного обʼєднання "Розумна політика" з візитом у Чернівцях. Володимир Козак крайній справа. Facebook/Дмитро Разумков

Водночас у соціальних мережах Володимир Козак не активний. Дописи на сторінці у Facebook — це пости колег, які його позначають. Все — від депутатів з "Розумної політики".

Щодо виступів у Верховній Раді — таких у Козака за час каденції було два. Перший на пленарному засіданні Верховної ради у жовтні 2024 року.

“Передаю слово Дмитру Разумкову”

Другий на годині запитань до уряду у січні 2025 року.

“Передаю слово Дмитру Разумкову”

Більше ані з місця, ані за трибуни депутат не виступав.

Чи проводило НАБУ обшуки у Козака

Про Володимира Козака немає багато публічної інформації. Втім, у медійному полі його прізвище привернуло увагу в 2023 році, коли нардеп Олексій Гончаренко повідомив, що НАБУ проводило обшуки у Козака.

"Причина цих обшуків невідома, і це, до речі, може залишатися відкритим питанням: чи справді проводились обшуки і з якими звинуваченнями вони були повʼязані", — каже Бабюк.

Відповіді на це запитання від Володимира Козака ми не отримаємо, оскільки він відмовився від участі в проєкті.

Для того, щоб зʼясувати, чи справді проводились ці обшуки й з чим вони могли бути повʼязані, ми звернулись до НАБУ. У інформаційному запиті ми запитали, чи проводило НАБУ обшуки у народного депутата Володимира Козака. Якщо так, то в рамках якого кримінального провадження проводилися слідчі дії та які матеріали були вилучені під час обшуку.

Однак у відповіді НАБУ на запит нам повідомили, що надати таку інформацію неможливо через таємницю досудового розслідування. Відомості можна розголошувати лише за письмовим дозволом слідчого або прокурора.

володимир козак, обшуки НАБУ
Скріншот відповіді НАБУ. Суспільне Чернівці

Ініціативи Козака в парламенті

За даними руху “Чесно”, Володимир Козак був відсутній на 11% засідань парламенту. У 40% випадків він голосує "за", майже не голосує проти — менш як 1%, утримується у майже 30% випадків і не голосує майже у 20%.

Ми брали до уваги законопроєкти, які мали суспільне значення та довкола яких було багато обговорень. Козак не підтримав законопроєкт про відкриття декларацій, але підтримав ініціативу, яка помʼякшувала відповідальність за брехню в них.

"Ініціативу, яка дозволяла народним депутатам і іншим декларантам не нести серйозної відповідальності за те, що не задекларували майно до певної суми Козак підтримав", — каже Мікула.

Водночас коли голосували за законопроєкт щодо регулювання діяльності релігійних організацій, повʼязаних з Росією, Козак був відсутній, як і під час голосування за ратифікацію угоди про надра, корисні копалини та рідкісноземельні метали між Україною та США, а також щодо створення інвестиційного фонду з відбудови.

А за закон про мобілізацію, який Верховна Рада ухвалила без норми про демобілізацію, Козак не голосував. Також він утримався від голосування за перенаправлення військового ПДФО з місцевих бюджетів на потреби армії.

Від початку повномасштабної війни до середини травня цього року Козак запропонував понад 100 ініціатив. Усі законопроєкти подано у співавторстві. І лише вісім з них отримали підтримку парламенту. Це три постанови про заяви Верховної Ради: щодо вчинення Росією геноциду, про звернення до держав-членів ЄС щодо підтримки вступу України до Євросоюзу та невизнання псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях.

А також пʼять законопроєктів: про внесення змін до податкового та митного кодексів для сприяння відновленню енергетичної інфраструктури, зміни до закону про військовий обовʼязок та військову службу щодо комплектування ЗСУ офіцерським складом на особливий період, зміни до закону щодо охорони здоровʼя та збереження генофонду українського народу.

За словами Мікули, відсоток прохідності ініціатив Козака є дуже низьким.

У межах проєкту "Обранці" Суспільне Чернівці хотіло запитати Володимира Козака про причини обшуків, якщо їх проводило НАБУ, та з чим це повʼязано. Також, чому він приєднався до "Розумної політики", якою є його позиція щодо законопроєктів про мобілізацію, заборону релігійних організацій, повʼязаних з РФ, а також що думає про угоду щодо надр. Чи планує Козак надалі займатися політичною діяльністю та чи бачить себе в політичній силі Дмитра Разумкова.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Топ дня
Вибір редакції
На початок