Понад дві тисячі жінок Чернігівської області за сім місяців роботи обстежила виїзна бригада гінекологів та психологів Ніжинського пологового будинку.
Про це Суспільному розповів координатор медичного проєкту Assisto, який починав свою роботу на Київщині після її деокупації, Віктор Бобко.
Саме там фахівці отримали запит на такі обстеження від жінок віддалених населених пунктів. У 2024 році стали працювати й на Чернігівщині. Нині в середньому здійснюють від 10 до 12 виїздів на місяць.
"Доросла жінка, яка сказала, що останній раз була у гінеколога 24 роки тому. Це неправильно", — говорить Віктор Бобко.
У Яблунівській громаді Прилуцького району, яка не має лікарів вторинної ланки, на обстеження чекали 20 жінок. Серед них була жителька села Крутоярівка Любов. Жінка зізнається, на огляді востаннє була близько 10 років тому. Каже: щоб обстежитися у цього лікаря, їй треба їхати щонайменше 35 кілометрів від свого села.
"Не було можливості, не було як доїхати. Автобуси не ходять. Машину треба наймати. До Прилук нам далеко. Ці села, які маленькі, вони дуже далеко від цивілізації, можна сказати. Ніяк нам не вигідно. Медсестри немає. Аптеки так само. От відклала на 10 років. Хоча потрібно було перевіритись".
Пані Наталія говорить, також вирішила приїхати з Крутоярівки, бо не була у гінеколога щонайменше два роки. Цих жінок на медичний огляд до центру громади на власному авто привезла староста села. Жінки подолали 10 кілометрів.
"Всі зібралися і поїхали. В кого було бажання", — розповідає Наталія.
Директорка місцевого Центру первинної медико-санітарної допомоги Тетяна Коновал пояснює: після утворення громади вони надають населенню тільки первинну медичну допомогу. Мають 1 800 пацієнтів.
"Це є проблема для нашої громади і такі виїзні бригади — це дуже гарно. До нас попередньо виїжджали вузькопрофільні спеціалісти, не тільки гінекологи. Тут і хірурги працювали, і кардіологи, невропатологи.
Микола Руденко – акушер-гінеколог Ніжинського пологового будинку, готує до роботи апарат УЗД з кольпоскопом.
"Це нове для нас обладнання. Ним ми через піхву дивимось тіло матки, ендометрій дивимось і виявляємо на ранніх стадіях захворювання. Це може бути рак яєчників, патологія ендометрія, фіброміома матки".
Окрім акушера-гінеколога, до складу виїзної бригади входять гінеколог-мамолог та два психологи, каже Віктор Бобко.
"Сам проєкт народився, як продовження проєкту Assisto благодійного фонду сім’ї Адрєєвих. Ми спочатку почали працювати в Київській області після деокупації. З’явився запит від жінок. Наші спонсори – японська неурядова організація «Вітри миру» – допомогла нам в його реалізації".
За словами координатора проєкту, зазвичай, у кожній з громад вони проводять по кілька прийомів. У Яблунівській запланували три.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.