Через обстріли росіян у Турʼянському старостинському окрузі на Чернігівщині 58 будинків пошкоджені, 35 – згоріли повністю, компенсацію за знищене житло отримали п’ятеро людей. У 80% звернень щодо компенсації жителі прикордоння мають проблеми з документами, які підтверджують право власності на житло. У решти проблеми з відбудовою через розташування будинків у зоні ведення бойових дій.
Про це Суспільному розповів староста Турʼянського старостинського округу Олександр Артюшенко.
За його словами, жителям прикордоння, які мають пошкоджене житло, складно отримати компенсацію.
"Людина подається на «єВідновлення», а їй кажуть, ми можемо компенсувати на будівельні матеріали, щоб відбудувати. А потім питають, де ваш населений пункт знаходиться, — там і там. Але громада в зоні бойових дій, і ми не можемо компенсувати, бо відбудовувати треба тільки там".
В такій ситуації опинився Петро Лінський — переселенець з Єліного, що за чотири кілометри від Росії. Чоловік жив там майже 35 років. На початку лютого 2023 року через інтенсивність російських обстрілів його родина переїхала до Тур'ї. Того ж року, 2 січня, в Єліному загинули чотири людини.
"У мене хата цегляна, з однієї сторони «Градом» «уліпили» — вирва за півтора метра від хати. І друга вирва у дворі, у коридорі стінка упала. Вікна були повибивані, я їх заліпив раз, через деякий час приїхали заліпили другий раз. Плівку рве. А що воно, постійно як є вибухи, сама земля здригається", — розповів Петро Лінський.
Чоловік каже: до пошкодженого будинку у Єліному періодично навідується.
"На цей час ми живемо на квартирі. Хоча було все своє. Плюс до того, в Єліному, де жили батьки дружини, в ту хату також був приліт і в нас нема нічого".
За державною програмою "єВідновлення", українці, чиє житло постраждало через бойові дії, можуть отримати кошти лише на ремонт. За повністю знищені будинки можна отримати сертифікат на купівлю житла в будь-якому населеному пункті, пояснює виконувач обов’язків начальника управління містобудування та архітектури Облдержадміністрації Сергій Куреня. Він говорить, що в будь-якому разі люди мають подавати заяви на програми відновлення.
Вони всі стають в електронну чергу. Тому комісія в будь-якому випадку буде реагувати на такі заяви. Єдине, що можливо внаслідок бойових дій виїзд буде не швидко, а трошки з часом чи залежно від ситуації".
Загалом у Сновській громаді на компенсації від держави за пошкоджене та зруйноване житло надійшло 130 заяв, розповіла секретар міськради Наталія Авдієвська. За словами старости Олександра Артюшенка, до їхнього округу входить шість сіл. Через російські обстріли Млинок та Єліне стали безлюдними.
Невелика кількість заяв на відновлення, каже Олександр Артюшенко, пов’язана з тим, що у 80% людей проблеми з документами на житло.
"Може це ситуація більш фінансова була. Щоб оформити будинок – це треба кошти. Це не тільки старі люди. І середнього віку, і молодь там живе. Ну, перейшла собі в будиночок та й живуть".
Як каже Артюшенко, можливо надалі буде розроблено певний механізм розв'язання цього питання на державному рівні.
"Закінчиться війна, буде якась програма державна, я на це сподіваюсь, з приводу таких випадків, що будинок неприватизований. Але виїде комісія, ми підтвердимо факт, що людина проживала і якимось чином допоможемо".
На сьогодні жителі Чернігівщини подали 4,5 тисячі заяв за державною програмою "єВідновлення". З них 2 тисячі 700 мають позитивну відповідь. Про це Суспільному повідомив Сергій Куреня. За його словами, на житлові сертифікати в області подалось 907 людей. Вже видали 429 сертифікатів, 149 з яких використали.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.