Щодня о шостій-сьомій вечора чернігівські енергетики дізнаються від "Укренерго" про те, які черги споживачів вони відключатимуть від електропостачання наступного дня. Про це Суспільному розповів директор міських мереж АТ "Чернігівобленерго" Олександр Короп. Про те, як відбуваються відключення та як чернігівці живуть без електрики — далі у матеріалі.
У мікрорайоні Масани гудуть генератори
У мікрорайоні Масани у Чернігові, коли за графіком відключили електропостачання, працівники магазинів та кав’ярень готують генератори, щоб продовжити працювати.
"Часто виключають і на три години, і на шість годин. Нічого — якось справляємось. Правда, з сусідами трішки біда. І людей можна зрозуміти: їм генератори заважають. Але нам, що залишається робити? Якось теж треба працювати", — каже бариста Юлія.
Через скарги людей, розповідає вона, генератор винесли подалі від кав’ярні, щоб не було шуму.
"Щоб його постійно не витягувати. І наш керівник придумав свою систему, щоб було зручно. І, щоб в машині з ним нічого не сталося, він поставив вентиляцію", — пояснює Юлія.
На шум генераторів у мікрорайоні місцеві жителі реагують по-різному.
"Запах цей весь йде — це все впливає на легені, на рак. Це не день, не два — це місяцями продовжується. Наскільки знаю, в інших районах такого немає", — говорить місцевий житель Ігор.
Місцева жителька Юлія каже:
"Шум генераторів мені не дуже заважає. Ми на сьомому поверсі живемо, але, якщо й на першому жили б, я розумію, що зараз такий час і всі повинні якось виживати. Просто хотілося, щоб воно було якось рівномірно по місту, в одного питаєш — взагалі не вимикають, а ми — ось так живемо".
"Рівномірно вимикати світло — нереально"
Рівномірно вимикати світло в усіх споживачів не реально, розповідає директор міських мереж Олександр Короп.
"Є фідериФідер — передавальна лінія, пристрій, по якому здійснюється направлене поширення електромагнітних хвиль від джерела до споживача., на яких розташовані заклади критичної інфраструктури, підприємства, які не підлягають відключенню. Конфігурація мереж не завжди дозволяє виконати таке перерозподілення", — каже Олександр Короп.
За його словами, у Чернігові споживачі розбиті на шість черг.
"Про черги, які будуть введені на наступну добу, через НЕК “Укренерго”, через диспетчера нашого підприємства, інформується безпосередньо оперативно-диспетчерська група Чернігівських міських мереж. Це відбувається орієнтовно близько шостої-сьомої вечора. В цій інформації є черги, які відключити, та навантаження", — пояснює Олександр Короп.
Відключення відбувається так:
"За ГПВ (графіком погодинних відключень, — ред.) — час 8:48: відключаємо шосту, другу черги абонентів, включаємо — п'яту, першу. — Добре, виконую".
Після такого дзвінка диспетчер має в автоматичному або ручному режимі відключити світло споживачам відповідних черг. І це займає час, каже черговий диспетчер Роман Зимбалевський.
"Кожне відключення кожної лінії потрібно зафіксувати в оперативному журналі записом часу і дією, яка виконана. Чи вручну, чи дистанційно. Все в нас фіксується"
Автоматичне відключення здійснюється безпосередньо диспетчером.
В ручному режимі по місту вимикають постачання електрики дві бригади.
Ручне перемикання світла займає більше часу, ніж автоматичне, розповідає Олександр Короп. Тому без світла люди можуть залишатись більш ніж три години.
"Буде накладка, коли відбувається аварійне відключення, то одна група займається ліквідацією, інша бригада займається перемиканнями по ГПВ", — пояснює Олександр Короп.
Окрім графіків погодинного відключення, у Чернігові застосовують і графіки аварійного відключення. Вони можуть збігатися, каже Олександр Короп.
"Три черги було застосовано найбільше. Якщо протягом доби, то по 12-13 годин деякі споживачі були без світла".
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.