"Темники" для "Укрінформу": як в метаданих документів з'явилося прізвище радника начальника Чернігівської ОВА

"Темники" для "Укрінформу": як в метаданих документів з'явилося прізвище радника начальника Чернігівської ОВА

Радник начальника Чернігівської ОВА Андрій Подорван 29 травня 2024 року
Радник начальника Чернігівської ОВА Андрій Подорван.

Ім’я та прізвище радника начальника Чернігівської ОВА Андрія Подорвана є у більшості метаданих файлівВластивості документа (так звані метадані) – це докладні відомості про файл, які описують його або вказують на його., які колишній гендиректор "Укрінформу" Олексій Мацука надсилав своїм кореспондентам в регіонах.

Про це йдеться в статті “Української правди” під назвою “Всі свої. Як Офіс президента бере під контроль Укрінформ”. Видання називає ці файли “темниками”Те́мник (від слова «те́ма») — документ, вказівка державної влади для журналістів та ЗМІ, що має на меті змінити редакційну політику цього ЗМІ і таким чином вплинути на точку зору аудиторії ЗМІ щодо тих чи інших суспільних подій. Зазвичай, термін стосується пострадянських країн, в основному, України та Росії[, в яких були списки “бажаних” та “небажаних” спікерів. Це люди, організації, місцеві політики, коментарі яких рекомендуються або не треба використовувати в матеріалах.

Як зазначає “Українська правда” серед "небажаних спікерів" – опозиційні до нинішньої влади діячі.

“Темники” для “Укрінформу”: як в метаданих документів з'явилося прізвище радника начальника Чернігівської ОВА
Перелік тем, спікерів і небажаних спікерів у Львівській області. Українська Правда

“Темники” для “Укрінформу”: як в метаданих документів з'явилося прізвище радника начальника Чернігівської ОВА
Перелік тем, спікерів і небажаних спікерів у Дніпропетровській області. Українська Правда

“Ці "темники" не дали результату. Колектив агентства відмовився працювати за такими "креативними" методами, які вже траплялися в історії України.

"Коли Мацука дізнався, що "темники" розійшлися по всьому агентству, а не лише серед регіональних кореспондентів, то перелякався. Спочатку все заперечував, потім казав, що надсилав тільки дві колонки (з темами і спікерами – УП), а третю (з "небажаними спікерами" – УП) хтось інший дописав. Через деякий час узагалі наказав власкорам у областях зробити матеріали з усіма "небажаними спікерами", – розповідає УП один із очевидців тих подій в агентстві.

Люди з медійної команди Офісу президента під час спілкування з УП заперечують свою причетність до появи "темників" в Укрінформі. А Олексій Мацука відмовився відповідати на запитання, звідки їх отримав”, — йдеться у матеріалі.

Як коментує ситуацію Подорван

Сам Андрій Подорван у розмові з УП запевнив, що не створював таких файлів, не знайомий з Мацукою і не розуміє, як його ім'я та прізвище потрапило в метадані.

“Темники” для “Укрінформу”: як в метаданих документів з'явилося прізвище радника начальника Чернігівської ОВА
Радник начальника Чернігівської ОВА Андрій Подорван. Чернігівська ОДА

У коментарі Суспільному він зазначив наступне:

“Мені зателефонувала у неділю (26 травня — ред.) журналістка Української правди. Я довго не міг зрозуміти про що вона запитує, бо я не знаю Олексія Мацуку. Вона хвилин 20 пояснювала мені. В мене метадані не такі, робочий комп'ютер називається “Директор”, домашній теж не такий. Перший варіант це те, що, можливо, їх (метадані, - ред.) хтось змінив вручну. Це легко зробити. Є друга в мене версія, що хтось на основі старого файлу міг щось змінити. До прикладу, є бланк адміністрації в метаданих, написане ім'я та прізвище працівника, який багато років вже тут не працює. Інші працівники його редагують і коректують, і потім він не має нічого спільного з початковим виглядом. Але хто і навіщо це зробив, я не знаю”, — розповідає Андрій Подорван.

Дещо згодом він зателефонував і повідомив, що переглянув свої файли.

“В більшості вони значаться як “Директор”, але і такі метадані теж є. Вони в кількох старих файлах. Один в один, як там наведено. Точний період файлів сказати не можу, в мене вже понад 2 роки MacBook і там програма зовсім по іншому підписує файли. Тому версія друга сходиться. Знову ж таки, хто це зробив, я гадки не маю”, — каже Андрій Подорван.

Суспільне звернулось до кореспондентки “Української правди” Ангеліни Страшкулич стосовно переліку “темників” по областях.

“Темники” для “Укрінформу”: як в метаданих документів з'явилося прізвище радника начальника Чернігівської ОВА
Кореспондентка "Української Правди" Ангеліна Страшкулич. Фейсбук-сторінка Ангеліни Страшкулич
“Є Закарпаття, Волинь, Дніпропетровська, Луганська, Львівська, Одеська, Івано-Франківська, Запорізька, Житомирська, Сумська, Харківська, Тернопільська, Херсонська, Чернівецька, Черкаська, Кіровоградська, Рівненська. Чому ми звернулись до нього, бо він згадувався там найчастіше і чи не один був там верифікований. Всі інші автори значились як “Адмін” чи “Адміністратор”. Його ім'я, як автора файлу, зустрічається в більшості метаданих. Файлу по Чернігівській та Київській області серед переліку не було”, — розповідає Ангеліна Страшкулич.

Чернігівські “темники”

Також вона зазначила, що походження цих “темників” їм не вдалося встановити.

“Андрій Подорван все це заперечує і каже, що ніякого відношення до цього не має. А Олексій Мацука принципово не коментує це питання. І відмовився коментувати будь-що. Хоча ми надсилали офіційні запити, телефонували, писали й запрошували на інтерв’ю”, - каже Ангеліна Страшкулич.

Водночас чернігівський телеканал “Дитинець” (вплив на який має колишній міський голова Владислав Атрошенко, а його команда має конфлікт з ОВА та міською військовою адміністрацією, — ред.) опублікував скріншоти, як стверджує автор публікації, “темників”, які готували для Чернігівської області.

“Темники” для “Укрінформу”: як в метаданих документів з'явилося прізвище радника начальника Чернігівської ОВА
Перелік тем, спікерів і небажаних спікерів у Чернігівській області. Телеканал "Дитинець"

“Темники” для “Укрінформу”: як в метаданих документів з'явилося прізвище радника начальника Чернігівської ОВА
Властивості файлу "темника" по Чернігівській області. Телеканал "Дитинець"

Згідно з файлом, “небажаними спікерами” є колишній заступник начальника Чернігівської обласної військової адміністрації, а нині СЕО “Добробат” Дмитро Іванов (пішов з посади в ОВА після конфлікту з її начальником В’ячеславом Чаусом, — ред.), керівниця Агенції регіонального розвитку Марія Руденко, в.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако та інші.

Зі слів головної редакторки телеканалу “Дитинець” Євгенії Анцибор їм документ надали джерела в редакції "Укрінформу".

В.о міського голови Олександр Ломако (колишній директор телеканалу "Дитинець", — ред.) після оприлюднення написав на своїй сторінці в Telegram наступне:

“Без сумніву, цей список складався в стінах Чернігівської ОВА спільно з МВА. Прізвища виконавців зрозумілі. Громада з нетерпінням чекає також і на позицію начальника ОВА В‘ячеслава Чауса. Цікава його участь в цій ганебній історії. Чи будуть покарані його підлеглі чиновники, які отримують гроші з бюджету за те, щоб вести наступ на свободу слова?”.

“Темники” для “Укрінформу”: як в метаданих документів з'явилося прізвище радника начальника Чернігівської ОВА
Скрін повідомлення з Telegram-каналу Олександра Ломака. Telegram-канал

Андрій Подорван на допис “Дитинця" відреагував так:

“Моя версія, що це самі вони й придумали.Тепер мені зрозуміло, хто це зробив. Загалом відомо про напружені стосунки з обласною військовою адміністрацією і мерією, яка постійно запускає різні “чорнушні” речі: вигадали історію з гуманітаркою, з автомобілями і я думаю, що це чергова спланована провокація й автори сидять у мерії. Метадані можна підробити та написати все що завгодно. І щодо обрання спікерів, це якраз їхня тема. Тому що, коли я працював у мерії, саме так була побудована робота з телеканалами “Дитинець” і “Новий Чернігів”. Були обрані спікери й ті, у кого було не можна брати коментарі. Або ж це їх спільна робота”, - розповів Андрій Подорван у коментарі Суспільному.

Представник ІМІ в Чернігівській області Павло Пущенко розповів Суспільному: якщо ці факти підтвердяться — це повернення до часів “темників”.

“Темники” для “Укрінформу”: як в метаданих документів з'явилося прізвище радника начальника Чернігівської ОВА
Представник ІМІ в Чернігівській області Павло Пущенко. Фейсбук-сторінка Павла Пущенка
“Це неприпустимо. Це те, за що боролися українці і в 2014 році, і раніше, проти чого виступає ІМІ, за свободу слова, журналістику. Це дуже негативні речі. Практика “темників” починається ще з Кучмівських часів, практика Медведчука, це він був таким “сірим кардиналом”. І потім це продовжувалось за часів Януковича”.

За словами Пущенка, на цей факт мають відреагувати правоохоронні органи.

“Треба, щоб цю справу довели до кінця. Зараз ми тільки бачимо непрямі докази цього. А хочеться, щоб були розставлені крапки над цією історією і винні понесли покарання”.

Що відомо про Андрія Подорвана

Андрію Подорвану 43 роки. Родом з Чернігова. Закінчив міську середню школу №1.

Має 3 вищі освіти. На державній службі з 2007 року.

З 2010 року починає працювати в Чернігівській ОДА. Там був заступником начальника та начальником управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю, директором департаменту інформдіяльності та комунікацій з громадськістю, заступником голови ОДА та радником голови ОДА.

До Революції Гідності працював в ОДА, коли її очолював Володимир Хоменко. Після — Володимир Івашко, Сергій Журман (був в.о.), Валерій Куліч.

У 2018 році з призначенням головою ОДА Олександра Мисника пішов з посади й очолив пресслужбу Чернігівської міськради. Тоді міським головою був Владислав Атрошенко.

У 2019 році приєднався до команди голови ОДА Андрія Прокопенка, був його заступником.

У 2020 році, коли очільницею ОДА стала Анна Коваленко, пішов з посади.

Після призначення В’ячеслава Чауса на посаду голови Чернігівської ОДА у 2021 році приєднався до його команди. Нині він радник начальника ОВА (Чауса) зі стратегічних комунікацій.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок