Кліщі на тілі людини й тварини та у природі на Чернігівщині: в чому їх небезпека та як діяти, якщо укусив кліщ

Кліщі на тілі людини й тварини та у природі на Чернігівщині: в чому їх небезпека та як діяти, якщо укусив кліщ

167 людей захворіли на хворобу Лайма на Чернігівщині за 2023 рік. А із 700 кліщів, яких перевірили за цей час у лабораторії Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, 15% виявилися зі збудником цього захворювання. Про це розповів заступник генерального директора центру Артем Ярошенко в ефірі "Українського Радіо Чернігів". Чи можна вберегтися від кліщів, обробивши територію? Як діяти, коли на тілі виявили кліща, і чим це може бути небезпечно? Та що робити, якщо кліщ укусив собаку? Про все це — далі у матеріалі.

Статистика по Чернігівській області

За словами Артема Ярошенка, за 2023 рік на Чернігівщині захворіли на хворобу Лайма на чотири людини менше, ніж у 2022 році. З початку 2024-го — п'ятеро звернулися зі скаргами на самопочуття ще до настання тепла й активізації кліщів у природі, і у цих людей також діагностували хворобу Лайма.

Останні з цих випадків Артем Ярошенко пояснює так:

"Не обов'язково виникає хвороба Лайма одразу. Може бути продромальний період.Продромальний період — період захворювання, який протікає між інкубаційним періодом і хворобою. Тобто, коли збудник в організмі, але буде без проявів. Цей період може бути до трьох місяців (це стандартна ситуація), у деяких випадках — до пів року. А людина звертається до лікаря вже тільки тоді, коли або еритемаЕритема – це специфічне почервоніння шкіри, викликане припливом крові до капілярів., або підвищена температура. І лише, коли лікар починає розпитувати, лише тоді з'ясовується, що був укус кліща".
Заступник генерального директора Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Артем Ярошенко розповідає про кліщів та хворобу Лайма на Чернігівщині
Артем Ярошенко. Суспільне Чернігів

Що робити, якщо на тілі виявили кліща

Лікар-травматолог Чернігівської міської лікарні №2 Володимир Бодак в цьому ж ефірі радіо розповідає, що в середньому до них у травмпункт щодня звертаються не менше десяти людей, яких укусив кліщ.

"Найбільше звернень після вихідних. Останнім часом, слава Богу, приїжджають з кліщами. І це набагато краще, бо легше його вийняти, коли він цілий, ніж коли там залишаються вуса чи головка", — каже Володимир Бодак.
Лікар-травматолог Чернігівської міської лікарні №2 Володимир Бодак розповідає, що робити, якщо укусив кліщ
Володимир Бодак. Суспільне Чернігів

За його словами, після цього пацієнтам обов'язково назначають антибіотики і відправляють до сімейних лікарів, щоб ті далі їм розповідали, як діяти.

Як зазначає в ефірі радіо завідувачка інфекційного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Іванна Олексієнко, алгоритм дій при укусі кліща так і виглядає:

"Побачили кліща — витягли, якщо вмієте, якщо ні — до лікаря сімейного або у травмпункт".
Завідувачка інфекційного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Іванна Олексієнко розповідає, що робити, якщо укусив кліщ
Іванна Олексієнко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Чи необхідно далі звертатися до лікаря-інфекціоніста — це вже визначає сімейний лікар, дивлячись яка ситуація. Але призначається антибіотик у будь-якому випадку, — каже Іванна Олексієнко.

За її словами, якщо ж людина затягує з візитом до лікаря, то це може загрожувати тим, що захворювання потім може перейти у хронічну форму: дасть ускладнення на нервову систему та опорно-руховий апарат.

Що робити, якщо кліщ укусив давно і є підозра на захворювання

За словами Артема Ярошенка, якщо у людини є підозра, що з нею щось не так після укусу кліща, їй необхідне принести кров на дослідження.

"У будь-якому маніпуляційному кабінеті набрати кров в контейнер з пробірочкою і привезти до нас — на Любецьку, 11-а. Викликати спеціаліста особливо небезпечної лабораторії і вона забере кров. Або з лікарні можуть кур'єри доставити кров в центр контролю та профілактики хвороб".
Кліщі на тілі людини й тварини та у природі на Чернігівщині: в чому їх небезпека та як діяти, якщо укусив кліщ
Кліщ на листочку. Getty Images

Як з'ясувати, чи несе загрозу кліщ, якого знайшли на тілі

Як зазначає Артем Ярощенко, кліщів також можна принести на дослідження до них у лабораторію. Але кліщ обов'язково має бути живим.

"Тобто приносити треба в той же день, як дістали кліща. Він після цього живе до шести годин. Йому потрібно дати повітря і він доживе, наприклад, покласти у сірникову коробочку. Лабораторія працює з 8:00 до 15:42. Досліджуємо дорослих особин кліщів", — каже Ярошенко.

Більше про хворобу Лайма і кліщів можна послухати тут:

Що робити, якщо кліщ укусив собаку

Укус кліща також може бути небезпечним і для собак.

"У нас майже не зустрічається небезпечної хвороби котів, що переноситься з кліщами. А для собак — не хвороба Лайма на першому місці, а — бабезіозБабезіоз — захворювання собак, яке може призвести до смерті дуже швидко, якщо вчасно не надати допомогу. Переноситься кліщами.. Ще є й інші захворювання, але вони вторинні", — пояснює у цьому ж ефірі радіо лікар-ветеринар В’ячеслав Салівон.
Чернігівський ветеринар В'ячеслав Салівон розповідає, як захистити собак від кліщів
В'ячеслав Салівон. Суспільне Чернігів

Він радить, що при перших же симптомах у собаки після укусу кліща, необхідно звернутися до ветеринара:

"Найперший симптом — це підвищена температура. Не треба трогати ніс. Є термометр — поміряли: до 39 градусів у них вважається нормою. Ще один симптом — відмова від їжі. Під мікроскопом буде видно цього паразита — бабезію. Потрібна одна ін'єкція і тварина одужує, якщо немає ускладнень".

Як захистити тварину від кліщів

На думку ветеринара, у періоди, коли температура на вулиці комфортна для кліщів (а це весна і осінь, коли t коливається від 5 до 15°C) — тварини обов'язково повинні бути захищені від кліщів.

Як захистити собак від кліщів: поради від ветеринара із Чернігова
Сабака гуляє у парку. Getty Images
"На мою суб'єктивну думку, найменш ефективні — це аерозолі і нашийники. Можливо, від бліх вони й допомагають, але від кліщів сумнівно. Більш ефективні — це краплі на холку: якісні краплі — допомагають, але це не 100%. Що дійсно працює — це таблетки від кліщів. Єдине, як пишуть на форумах, вони нібито впливають на внутрішні органи. Але якихось досліджень, що вони, дійсно, впливають, я не знайшов", — каже В’ячеслав Салівон.

Обробка парків і лісів

Ще один спосіб уберегтися від кліщів — обробка парків і лісів. За словами Артема Ярошенка, ця місія покладена на місцеве самоврядування.

"І це роблять лише приватні структури, за гроші. А органи місцевого самоврядування не дуже хочуть виділять кошти на обробку від кліщів. Але це реально — проблема", — зазначає Ярошенко.

За його словами, якщо в якомусь місті, селі чи селищі Чернігівщини виявляють випадок захворювання, пов'язаного з кліщами, тоді структурні підрозділи центру контролю та профілактики хвороб пишуть звернення на громаду: просять розглянути питання щодо обробки певної території парку.

"Якщо це присадибна ділянка чи приватний будинок — люди займаються цим самостійно. Ми також надаємо їм рекомендації".
Кліщі на тілі людини й тварини та у природі на Чернігівщині: в чому їх небезпека та як діяти, якщо укусив кліщ, дезінсекція у саду
Дезінсекція у саду. Getty Images

Зі слів Ярошенка, у таких випадках треба звертатися до фірм, які проводять дезінсекцію.Дезінсекція — комплекс профілактичних і винищувальних заходів для знищення і врегулювання кількості комах та захисту від них.

"Я знайшов шість таких фірм у нас. Треба звертати увагу, щоб саме дезінсекцію вони проводили. Там зазвичай у них у переліку послуг: боротьба з комарами, тарганами, блохами — там будуть і кліщі у переліку. Залежно від площі, яку потрібно обробити, це коштуватиме від 1,5-2 тисячі гривень".

Як зазначає заступник генерального директора Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, потрібна одна обробка на сезон: з квітня по жовтень. Щоправда, обробка однієї ділянки нічого не дасть — щоб такі заходи були ефективними, їх потрібно проводити комплексно.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок