На Чернігівщині від початку року захворіли на лептоспіроз 22 людини: чим небезпечне захворювання

На Чернігівщині від початку року захворіли на лептоспіроз 22 людини: чим небезпечне захворювання

Хворий чоловік
Хворий чоловік. Getty Images

Від початку 2024 року (станом на 27 травня, — ред.) на Чернігівщині лептоспіроз виявили у 22-х людей. Таку кількість хворих зафіксували за весь період 2023 року.

Про це Суспільному розповів заступник генерального директора Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Артем Ярошенко. З його слів, найбільше нині виявили хворих у Чернігові — дев'ять.

"У цьому році (2024-му, — ред.) виявлено 22 випадки захворювання на лептоспіроз. Ніхто не помер. У 2023 році за аналогічний період ще не було хворих на лептоспіроз. 22 випадки захворювання були протягом 2023 року", — сказав Артем Ярошенко.

За чотири місяці 2024 року виявляли лептоспіроз у:

 1. Бахмацькій територіальній громаді — 2.
 2. Борзнянській територіальній громаді — 2.
 3. Козелецькій територіальній громаді — 1.
 4. Ріпкинській територіальній громаді — 2.
 5. Щорській територіальній громаді — 1.
 6. Ніжинській територіальній громаді — 3.
 7. Коропі — 1.
 8. Новгороді-Сіверському — 1.
 9. Чернігові — 9.

Чим небезпечний лептоспіроз

Лептоспіроз – гостре інфекційне захворювання, загальне для людей і тварин.

Захворюваність на лептоспіроз сезонна і зростає влітку та восени.

Захворіти на лептоспіроз можна при контакті із інфікованими тваринами чи під час купання у заражених водоймах. У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи, рани на шкірі чи слизові оболонки. Зі слів лікарки-епідеміолога обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗУ Інни Семенюк, лабораторія особливо небезпечних інфекцій проводить дослідження води з відкритих водойм, а також досліджує мишоподібних гризунів.

"Людина може заразитися під час купання, а саме коли ковтає воду. Гризуни виділяють збудник із сечею у воду. На слезовій оболонці нашої ротової порожнини є мікротравми, мікротріщини, через які і потрапляють бактерії в організм. Якщо це погріб, то сеча потрапляє на овочі, які термічно потім не обробляються. Тому всі продукти, морква, капуста, повинні термічно обробитися. Також є випадки зараження під час риболовлі, коли людина заходить у воду без чобіт та під час заготівлі сіна", — каже лікар-епідеміолог Інна Семенюк.

На Чернігівщині від початку року захворіли на лептоспіроз 22 людини: чим небезпечне захворювання
З ліва на право: лікар-епідеміолог обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Інна Семенюк, завідувачка інфекційного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Іванна Олексієнко.

Вживання зараженої їжі також може спричинити захворювання. Лептоспірозом можна захворіти повторно.

Це захворювання може призвести до ураження нервової системи, менінгіту (запалення оболонок головного та спинного мозку), нирок, печінки, легень чи навіть смерті.

Які симптоми лептоспірозу:

 • підвищена температура;
 • слабкість;
 • головний біль та біль у м'язах;
 • почервоніння очей.
 • блювання та діарея;
 • висипання на шкірі.
"Перебіг хвороби може бути легкий, наприклад, у вигляді грипу. Якщо у хворого висока температура, він жовтіє, тут уражається весь весь організм. Йде ураження з боку нервової системи, нирок, печінки, йде ураження сечової системи, йде утворення шлунково-кишкового тракту. В цьому випадку можливе переливання крові та навіть летальні випадки", — розповіла завідувачка інфекційного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Іванна Олексієнко.

У середньому інкубаційний період триває від одного тижня до двох тижнів. Приблизно це 10-14 днів. Лептоспіроз не передається від людини до людини.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок