Що почитати? Олексій Декань "Кайдашева сім’я проти зомбі"

Що почитати? Олексій Декань "Кайдашева сім’я проти зомбі"

Що почитати українською
Книжка "Кайдашева сім’я проти зомбі" та автор Олексій Декань. Getty Images

У 2010-ті роки у світовій літературі набуває поширення мешап – (англ. Mashup — змішання, — ред.) жанр літератури, в основі якого лежить інтеграція класичного твору або історичного сюжету з фантастичними елементами. В сучасній українській літературі найбільш відомим твором у жанрі мешапу є містична повість Олексія Деканя "Кайдашева сім’я проти зомбі" (2021), написана за мотивами твору Івана Нечуя-Левицького.

Про це Суспільному розповіла докторка педагогічних наук, професорка кафедри української мови та літератури НУЧК імені Т.Г. Шевченка Ольга Лілік.

"Цей твір потрапив до переліку українських бестселерів 2022 року. Мав кілька перевидань і здобув популярність серед української молоді, заохотивши її до прочитання класичного твору. Критики й рецензенти зазначають, що Олексієві Деканю вдалося органічно вписати зомбі в українське село і в пишномовний стиль української класики".
Ольга Лілік, викладачка НУЧК імені Т.Г.Шевченка
Ольга Лілік. ФОТО: Фейсбук-сторінка Ольга Лілік

За словами викладачки, особливість жанру мешапу — збереження в загальних рисах основних сюжетних ліній і стилістики твору.

"Водночас деякі зміни в змісті й формі можуть бути зумовлені упровадженням в оповідь таких фантастичних постатей, як: вампіри, перевертні, зомбі, демони, роботи тощо. Містична повість Олексія Деканя зберігає чимало елементів з оригінальної повісті. Зокрема йдеться про родину Кайдашів, проте після описуваних Іваном Нечуєм-Левицьким подій пройшло 28 років"

"Відрізняється й історико-суспільний контекст: згідно із задумом сучасного автора, у 1878 році існувала самостійна українська держава, яка змушена була боротися з тотальним зомбі-нашестям. Сюжет ґрунтується на боротьбі родини Кайдашів проти навали ходячих мерців. Окрім того, є кілька побічних сюжетних ліній — історія про виготовлення магічної зброї проти зомбі, особисті взаємини між членами родини на фоні зомбі-апокаліпсису, інтриги в українській державі та проблеми подальшого існування України".

Як каже, Ольга Лілік сучасна література розвивається в руслі постмодернізму.

"Це передбачає звернення до творів попередніх епох і їх переосмислення в умовах сьогодення заради творення нових сенсів. Якщо вам припаде до вподоби містична повість Олексія Деканя “Кайдашева сім’я проти зомбі”, то ви можете продовжити знайомство з творчістю митця, у якого є чимало інших цікавих проєктів. Найбільш відомим твором цього жанру став роман Сета Грема-Сміта "Гордість і упередженняі зомбі", в якому скомпоновано сюжет класичного роману Джейн Остін "Гордість і упередження" з елементами фантастичного роману про зомбі".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок